آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73991
تاریخ انتشار : 13 اردیبهشت 1394 11:1
تعداد بازدید : 3141

فیلترشکن کار دست کاربران توییتر داد

بحران «لاک» در ایران

طی هفته گذشته کاربران ایرانی با انتشار هشتگ هایی از توییتر خواستند قفل کردن اکانت های ایرانی را متوقف کرده و پیش شماره ایران را به لیست پیش شماره هایش اضافه کند تا بحران لاک اکانت توییتر در ایران رفع شود.

فناوران- مدت هاست کاربران ایرانی برای ساخت اکانت در توییتر با مشکل مواجه هستند. شبکه اجتماعی توییتر در ایران فیلتر است و کاربران برای ساخت اکانت و دسترسی به صفحات خود مجبورند از انواع وی پی ان ها و فیلترشکن ها استفاده کنند. شاید تصور کنید این تنها محدودیت کاربران ایرانی در دسترسی به توییتر است. اما فیلترینگ تنها محدودیت ایرانی ها در دسترسی به توییتر نیست، توییتر هم برای کاربران ایرانی محدودیت هایی ایجاد کرده است. 
برای ساخت اکانت جدید در توییتر، در صورتی که از وی پی ان یا فیلترشکن هایی مانند سایفون استفاده کنید تا هنگامی که شماره موبایل خود را به توییتر اعلام نکنید که کد تایید را به آن ارسال کند، قادر به استفاده از اکانت خود نیستید. تنها هنگامی می توان با خیال راحت اکانت جدید ثبت کرد که از یک آی پی اختصاصی استفاده کنید. یا اینکه شماره موبایلی به توییتر اعلام کنید و از آنجایی که توییتر پیش شماره ایران را به لیست شماره های خود اضافه نکرده، این امکان برای ایرانی ها وجود ندارد.
اما بحران لاک (مسدودسازی) هنگامی شروع شد که توییتر به دامنه محدودیت خود، کاربرانی که در حال کار با توییتر کردند را نیز اضافه کرد. طی هفته گذشته برخی از کاربران ایرانی توییتر لاک شدند. هنگامی که کاربران ایرانی برای دسترسی به توییتر از فیلترشکن های مختلف استفاده می کنند و هر بار با یک آی پی متفاوت وارد توییتر می شوند، توییتر گمان می کند صفحه آنها مورد حمله قرار گرفته است. بنابراین راهی پیدا می کند تا مطمئن شود کسی که وارد اکانت کاربر می شود، خودش است و دیگران به آن دسترسی پیدا نکرده اند. پیش از این توییتر از ارسال درخواست تایید و اعلام کد به ایمیل کاربران استفاده می کرد. تازگی با تغییر این ساز و کار و ارسال کد تایید به شماره تلفن همراه کاربران این روند را طی می کند و کاربران ایرانی چون شماره موبایلی به این شبکه اجتماعی اعلام نکرده اند، لاک می شوند.
آنها هنگام لاگین کردن در توییتر، هنگامی که وارد تایم لاین می شوند با پیام هشداری مواجه می شوند که توییتر به آنها داده اعلام کرده: Your Account Has Been Locked. آنها می توانند تایم لاین را بخوانند، به تنظیمات پروفایل خود دسترسی دارند و امکان ورود و خروج را هم در اختیار دارند. اما امکان ارسال توییت، بازنشر، ارسال دایرکت و ریپلای زدن به دیگران را ندارند. کاربران برای باز کردن این قفل باید شماره موبایلی برای دریافت کد تایید به توییتر اعلام کنند و مشکل قدیمی توییتر اینجا دوباره مطرح می شود؛ ایران در لیست ملیت کاربران ثبت شده اما پیش شماره ایران در لیست پیش شماره کشورها ثبت نشده است. 
این اتفاق طی هفته گذشته باعث شد کاربران درخواست خود را همراه با اعتراض به توییتر اعلام کنند. آنها همراه با هشتگ های # free twitter   DONT_LOCK#IraniansUserAccount و addiranphonenumber# و با منشن کردن
 @ twitter ، @Jack و twitter_fa@ از توییتر خواستند لاک کردن کاربران ایرانی را متوقف کرده و پیش شماره ایران را به لیست خود اضافه کند. @twitter_fa ده روز پیش خبر داد: «دوستان، محدودیت دادن شماره تلفن برای دسترسی یا نام نویسی از داخل ایران از چندی پیش در دست بررسی بوده و امیدواریم راه حل مناسب بزودی ارایه شود».
با توجه به اینکه هنوز راهکاری برای حل این مشکل ارایه نشده است، کاربران لاک شده برای خروج از این بحران اقدام به ثبت شماره های خارجی در توییتر می کنند. این شماره ها یا شماره های اختصاصی است که از طریق دوستان خود در خارج از کشور به دست می آورند یا شماره های آزادی است که در برخی از سایت ها برای ارسال پیام های رایگان از آن استفاده می شود.
گفتنی است لاک شدن ممکن است هر مقطع از زمانی که کاربران از فیلترشکن های مختلف برای دسترسی به اکانت توییتر خود استفاده می کنند اتفاق بیفتد و مختص به یک زمان مشخص نیست. شاید یکی از دلایلی که هفته گذشته باعث بروز چنین مشکلی برای تعداد زیادی از کاربران شده، اختلال وی پی ان ها و افت سرعت اینترنت بوده که کاربران را مجبور کرده فیلترشکن های مختلف را برای رد کردن فیلترینگ آزمایش کنند.
با توجه به اینکه این روزها توییتر بستری است که بسیاری از ایرانی ها از جمله مسوولان بلند پایه با همتایان خود ارتباط برقرار می کنند و از آن به عنوان ابزاری برای اطلاع رسانی سریع استفاده می کنند، امیدواریم با اضافه شدن پیش شماره ایران به لیست شماره های توییتر، مشکل لاک شدن اکانت های ایرانی به زودی حل شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :