آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73866
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1394 11:44
تعداد بازدید : 1469

با توسعه خدمات الکترونیکی

تالار فیزیکی بورس کالا امسال حذف می شود

مدیرعامل بورس کالای ایران از حذف تالار فیزیکی تا پایان سال خبرداد و گفت: در فاز اول یکسری کالاها و تا آخر شهریور تعداد دیگری حذف می شود و تا پایان سال اصلا چیزی به نام تالار فیزیکی باقی نخواهد ماند.

مهر- حسین پناهیان درباره الکترونیکی شدن بورس کالا با اعلام اینکه تا پایان سال تالار فیزیکی بورس کالا نمادین می‎شود، افزود: این اقدام در چند فاز انجام می‎شود. در فاز اول تا آخر خرداد ماه یک سری کالاها حذف می‎شود تا آخر شهریور ماه تعداد دیگری حذف می‎شود و تا پایان سال اصلاً چیزی به نام تالار فیزیکی بورس کالا با هدف انجام معامله باقی نخواهد ماند و فقط مانند بسیاری از کشورها تالار فیزیکی به عنوان یادآور روزهای غیر الکترونیکی و نمادین حفظ می شود.
مدیرعامل بورس کالای ایران تصریح کرد: یکی از محورهای اصلی که توسعه بورس های کالایی و به طور کلی بازار سرمایه را فراهم می کند امکان و فراهم کردن بستری است که سرمایه گذاران بتوانند با سرعت بیشتری به سامانه های معاملاتی دسترسی داشته باشند. وی گفت: سیستم معاملاتی بورس کالا هم اکنون دو حالت دارد. در یک مدل تالار فیزیکی به صورت حراج حضوری میزبان کارگزاران خریدار و عرضه کننده است و در مدل دیگر از یکی دو سال گذشته برخی از اقلام در تالار چند کالایی معامله می شوند که در این تالار به معنای واقعی تالار فیزیکی وجود ندارد. وی با تأکید بر حذف کامل تالار فیزیکی گفت: هدف گذاری ما تا پایان سال این است که تمامی معاملات و کالاهایی که در بستر معاملات بر مبنای آپشن که نیاز به الزام ناظر تالار و همچنین کارگزار عرضه کننده و کارگزار فروشنده دارد، حذف شود. پناهیان درباره یکی از مهمترین اهدافی که الکترونیکی شدن بورس کالا و حذف تالار فیزیکی دنبال می کند، گفت: الکترونیکی شدن معاملات بورس کالا کاهش هزینه ها، افزایش کارآمدی و امکان دسترسی تمامی فعالان بازار به معاملات بورس کالا را در پی خواهد داشت.
وی به مهمترین هدف الکترونیکی شدن معاملات بورس کالا پرداخت و گفت: الکترونیکی شدن معاملات امکان توسعه ابزارهای مالی جدید را ایجاد می کند. یکی از استراتژی های بورس کالا توسعه ابزارهای مشتقه و به ویژه ابزارهای مالی است که هر چقدر بستر الکترونیک بیشتری فراهم باشد امکان توسعه ابزارها بیشتر خواهد بود.
پناهیان با اشاره به اینکه حذف فیزیکی تالار فیزیکی بورس کالا از لحاظ زیر ساخت فنی یک اقدام بسیار پیچیده است،پ گفت: سال‎های سال ناظر تالار به همراه کارگزار عرضه کننده و فروشنده باید در بورس کالا حاضر می شدند که عملاً با این جهت گیری تمامی نظارت ها الکترونیک می شود و بدین ترتیب کارگزار عرضه کننده و خریدار در هر نقطه ایران امکان دسترسی به معاملات را خواهند داشت.
وی درباره زمان حذف کامل تالار فیزیکی گفت: این اقدام در چند فاز انجام می شود. 
در فاز اول تا آخر خرداد ماه یکی سری کالاها حذف می شود تا آخر شهریور ماه تعداد دیگری حذف می شود و تا پایان سال اصلاً چیزی به نام تالار فیزیکی بورس کالا با هدف انجام معامله باقی نخواهد ماند و فقط مانند بسیاری از کشورها تالار فیزیکی به عنوان یادآور روزهای غیر الکترونیکی و نمادین حفظ می شود.
مدیرعامل بورس کالا افزود: سیستم الکترونیکی بر اساس توانمندی نیروهای متخصص بورس کالا و نیروی های داخلی طراحی شده و امکان فراهم شده کاملا بومی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :