آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73855
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1394 11:11
تعداد بازدید : 1374

راه و رسم خرید تبلت در ایران

قیمت، ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری، اندازه و شکل و ترکیب تبلت از مواردی است که خریداران تبلت هنگام خرید به آنها توجه دارند. اما برخی از این موارد نزد گروهی اهمیت بیشتری دارد که این موضوع بستگی به رده کاربری و قدرت مالی خریداران دارد. به عنوان مثال برای کاربران مبتدی و آنهایی که قدرت مالی کمتری دارند، قیمت مولفه مهمی است. اما برخی به موارد ریزتر نیز توجه نشان داده و به ویژگی هایی چون نوع پردازنده، ظرفیت حافظه و نوع و کیفیت صفحه نمایش که ممکن است از نظر برخی به ویژه خریداران تبلت های ارزان قیمت اهمیت چندانی نداشته باشد نیز توجه نشان می دهند. همین موضوع موجب شده است که یک رده بندی مشخص از خریداران تبلت در بازار مشاهده شود و هر گروه کالای مورد نظر خود را از میان نمونه های موجود در بازار خریداری کند.

فناوران
  ایرانی ها چقدر پول بابت تبلت می دهند؟
کارشناسان می گویند: در شرایط فعلی خریداران تبلت به سه دسته تقسیم می شوند.
دسته اول که خریدار تبلت های ارزان قیمت هستند بیشتر به قیمت و سایز صفحه نمایش توجه نشان داده و توجه چندانی به سرعت و نوع پردازنده و مواردی از این دست ندارند.
دسته دوم نیز خریداران حرفه ای تر را تشکیل می دهند به موارد مهمتری چون سیستم عامل، نوع و سرعت پردازنده و ظرفیت حافظه و مواردی از این دست در کنار قیمت اهمیت می دهند.
کارشناسان می گویند که دسته سوم خریداران تبلت را افرادی شامل می شوند که قیمت مولفه مهمی برای آنها به شمار نیامده و بیشتر آنها می گویند: اگر چه تا همین یک سال قبل بخش عمده نیاز بازار را تبلت های ارزان قیمت با میانگین قیمت 200 تا 500 هزار تومان تشکیل می داد؛ اما در یک سال گذشته سلیقه کاربران تغییر کرده و اکثر خریداران متقاضی خرید تبلت های باقابلیت با میانگین قیمت 700 هزار تا یک میلیون و 200 هزار تومان هستند.
خریداران تبلت های گران قیمت و نمونه های حرفه ای هم معمولا به فاکتور قیمت اهمیت چندانی نداده و ویژگی های سخت افزاری و نرم افزاری را مد نظر قرار می دهند. این افراد به سراغ تبلت هایی گران تر از یک میلیون و 500 هزار تومان می روند.
  ایرانی ها چگونه تبلت می خرند؟
بر اساس اعلام باشگاه فعالان آی سی تی که زیر نظر گروه شرکت های لاوان به گردآوری و ارایه اطلاعات می پردازد، در حدود 37.5 درصد از خریداران تبلت هنگام خرید این کالا به نوع، قدرت و سرعت پردازنده اهمیت داده و سعی می کنند تبلتی که خریداری می کنند از این لحاظ نیاز کاربری آنها را برطرف کند.این گزارش می افزاید که حدود 19.2 درصد از خریداران تبلت هم به نوع و کیفیت دوربین تبلت اهمیت داده و تبلتی را خریداری می کنند که دوربین آن توانایی ثبت تصاویر باکیفیت را داشته باشد.
18.7 درصد از خریداران تبلت هم به کیفیت صفحه نمایش دستگاه اهمیت داده و کیفیت و زیبایی صفحه نمایش نیز برای 10.8 درصد از خریداران تبلت اهمیت دارد.
بر اساس گزارش باشگاه فعالان آی سی تی 8.5 درصد از خریداران تبلت نیز روی این موضوع که تبلت مورد نظر آنها مجهز به شیار سیم کارت باشد یا نه، حساس هستند و در حدود 5 درصد نیز به سایر موارد نظیر رنگ و جنس بدنه دستگاه و موارد این چنینی اهمیت می دهند.
این در حالی است که فعالان بازار اعلام می کنند که در حدود 80 درصد از خریداران تبلت به فاکتور قیمت اهمیت بسیاری داده و اولین سوالی که در مورد تبلت می پرسند قیمت آن است. به گفته آنها اندازه صفحه نمایش، پورت و اتصالات دستگاه و پردازنده هم از سایر مواردی است که خریداران به آن توجه ویژه ای دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :