آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73842
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1394 10:55
تعداد بازدید : 1262

حداکثر افزایش تعرفه تلفن ثابت 15 درصد خواهد بود

واعظی: به جرم توسعه اینترنت کارت زرد گرفتم!

وزیر ارتباطات درباره کارت زرد اخیر نمایندگان مجلس به وی، گفت: انتقاد از توسعه پهنای باند پیش از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات حرف درستی نیست، نمی توان کار مملکت را معطل گذاشت تا شبکه ملی اطلاعات اجرا شود، ۲۷ اردیبهشت پیشرفت این شبکه اعلام می شود.

فناوران - واعظی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا پس از اخطار نمایندگان مجلس درباره تاخیر در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، اجرای این پروژه تسریع خواهد شد، گفت: نمایندگان درباره تاخیر در اجرای شبکه ملی اطلاعات به من کارت زرد ندادند بلکه آنها می گفتند پهنای باند اینترنت نباید توسعه پیدا کند.
وی در پاسخ به این سوال که آخرین اقدامات برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات چیست؟ گفت: برنامه های محکمی برای راه اندازی شبکه ملی اطلاعات در دستورکار است. راه اندازی این شبکه تکلیف برنامه پنجم و دولت به وزارت ارتباطات است و در بیست و هفتم اردیبهشت ماه خواهید دید که شبکه ملی اطلاعات نسبت به سال های گذشته تا چه میزان پیشرفت در اجرا داشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: وظیفه وزارت ارتباطات، توسعه زیرساخت های شبکه ملی ارتباطات است، علاوه بر این، سازمان ها و ارگان ها نیز باید خدمات خود را روی این شبکه و فضای مجازی ارایه کنند.
وی ادامه داد: هدف گذاری دستیابی به 80 درصد ترافیک داخلی و 20 درصد ترافیک خارجی در ارتباطات گواه برنامه اجرای شبکه ملی اطلاعات در وزارت ارتباطات است.
واعظی در پاسخ به این سوال که به گفته یکی از نمایندگان مجلس شبکه ملی اطلاعات تنها 5 درصد پیشرفت در اجرا داشته، گفت: طبق برنامه های تکلیفی و سیاست رییس جمهور، سیاست وزارت ارتباطات، توسعه پهنای باند است و این کار را ادامه خواهیم داد. هم اکنون توسعه زیرساخت های شبکه ملی ارتباطات به سرعت در حال توسعه است، اما برای استفاده از خدمات این شبکه لازم است اپلیکیشن های مختلفی نوشته شود و روی فضای مجازی قرار گیرد.
وی تصریح کرد: زمانی که در داخل کشور با 80 درصد پهنای باند داخلی، مردم بتوانند نیازمندی های خود را از میزبانی های داخلی تامین کنند، به این معناست که به سرعت به سمت شبکه ملی اطلاعات در حال حرکت هستیم.
وی در پاسخ به این سوال که برخی اعلام می کنند، پیش از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات، وزارت ارتباطات نباید پهنای باند را توسعه می داد و تقاضا ایجاد می کرد، گفت: این حرف درستی نیست، زیرا مگر امکان دارد کار کشور را تعطیل کنیم تا شبکه ملی اطلاعات اجرا شود؟ شبکه ملی اطلاعات به این معناست که شبکه فعلی ICT کشور به طور مداوم باید توسعه یابد و خدمات متعددی در بستر آن ارایه شود، هر چه خدمات افزایش یابد، حرکت به سمت یک شبکه ملی اطلاعات جامع بیشتر خواهد شد.
وی تصریح کرد: بنابراین، شبکه ملی اطلاعات به این معناست که شبکه ای که در گذشته در کشور وجود داشته در آینده نیز توسعه یابد و خدمات متنوع امن داخلی روی این شبکه ارایه شود که مردم با استفاده از این شبکه تمام نیازمندی های خود را برطرف کنند.
وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا در شرایطی که شرکت پست برای اولین بار به کمی سوددهی رسیده، ورود اپراتور دوم پستی در سال جاری دارای توجیه اقتصادی و قطعی خواهد بود، گفت: هدف ما افزایش درآمد پست نیست، بلکه هدف بهبود شرایط مردم است.
وزیر ارتباطات گفت: معتقدیم اگر پست دارای رقیب نشود، به وضعیت چند سال قبل بازخواهد گشت و کیفیت سرویس دهی به مردم کاهش می یابد، بنابراین به محض تصویب در مجلس، فراخوان اپراتور دوم پست منتشر می شود.
 افزایش تعرفه تلفن ثابت تا سقف 15 درصد
واعظی همچنین درباره پیشنهاد افزایش تعرفه های تلفن ثابت گفت: تصمیم امسال دولت برای افزایش تعرفه دستگاه های مختلف این است که باید برای این منظور، در دولت هماهنگی انجام شود که مشابه این کار، یکشنبه برای تعرفه پزشکان انجام شد.
وزیر ارتباطات گفت: طبق سیاست دولت، اگر تعرفه ای افزایش پیدا می کند باید به اندازه کافی توجیه داشته باشد و حداکثر افزایش باید متناسب با تورم 15 درصدی باشد. پیشنهاد مخابرات نیز با رعایت این اصول بررسی خواهد شد.
وزیر ارتباطات با بیان اینکه در بدنه سازمان ها کار تصدی گری به جانشان وصل است، گفت: سیاست دولت روحانی چابک سازی دولت با نفرات کم و آگاهی بالاست که هدایت و نظارت کند و اجرا را به مردم بسپارد.
افزایش ترافیک کاری شرکت پست
محمود واعظی همچنین در همایش سراسری مدیران پستی با تبیین برنامه های سال 94 شرکت پست گفت: اولویت های این  شرکت در سه موضوع فعالیت های فیزیکی، الکترونیکی و مالی متمرکز خواهد  بود.
وی گفت: عملکرد سال گذشته شرکت پست نشان می دهد که مجموع ترافیک این شرکت در سال 92 از 562 میلیون مرسوله در سال به 632 میلیون مرسوله در سال 93 افزایش یافته است. 
واعظی اضافه کرد همچنین درسال 93  حجم مرسولات پست ویژه 34 درصد، حجم مرسولات پست پیشتاز 26 درصد و حجم مرسولات پست سفارشی 23 درصد رشد داشته است.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات یادآور شد: در سال 93 از بودجه USO  به پست کمک شد و با تلاش کارکنان خود برای اولین بار ضرر نداد و کمی سود حاصل شد.
وی اظهار داشت: در سال 93 علاوه بر پرداخت بسیاری از بدهی ها تبعیض پرداختی حقوق کارمندان شرکت پست کاهش یافت و حقوق ها به طور متوسط 30 درصد اضافه شد که این روند را تا آنجا که هیچ تبعیضی برای همکاران پستی و دیگر بخش ها نباشد ادامه می دهیم.
واعظی حذف 110 ردیف مدیریتی در تهران و استان ها و عدم استخدام نیروی جدید به جای 1142 نیروی بازنشسته شده پست را از جمله اقدامات خوب مدیریتی شرکت پست نام برد.
وی اضافه کرد: همچنین با دیتاسنتر شرکت پست که در چهارراه لشکر در  حال راه راه اندازی است ارایه انواع سرویس ها به مردم فراهم خواهد شد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :