آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73839
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1394 10:50
تعداد بازدید : 1618

27 میلیون چک در 5 سال برگشت خورد

دبیر کل بانک مرکزی: امیدواریم چکاوک چک‎های برگشتی را کاهش دهد

دوشنبه شب بود که سید محمود احمدی دبیر کل بانک مرکزی، به همراه محمدعلی پورمختار رییس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شبکه دو حضور پیدا کرده بودند. کاظم پالیزدار دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی هم به صورت تلفنی در این برنامه شرکت کرد. در این گفت و گو آمارهای نگران کننده‎ای از سوی مهمانان بیان شد و البته برخی راهکارها از جمله راه‎اندازی دیر هنگام سامانه جدید مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی هم مورد بحث قرار گرفت. یکی از نگران کننده‎ترین آمارهایی که از سوی دبیر کل بانک مرکزی بیان شد برگشت 27 میلیون فقره چک در 5 سال گذشته بود.


احمدی راه‎اندازی سامانه چکاوک را یکی از راهکارهای بانک مرکزی برای کاهش تعداد چک‎های برگشتی عنوان کرد و گفت: امیدواریم با راه‎اندازی آن این آمار کاهش یابد. 
ایرنا- دبیرکل بانک مرکزی گفت: کارگروهی برای پیگیری معوقات بانکی در بانک مرکزی تشکیل شده و با متخلفان برخورد خواهد شد.
احمدی افزود: در ستاد مبارزه با مفاسد دو رویکرد مقابله ای و پیشگیرانه داریم. دستگاه های مربوطه موارد را در ستاد تشکیل شده مطرح می کنند و مورد خاص بررسی و متخلفان به سزای عمل می‎رسند.
وی یادآور شد: نگاه دیگر ستاد، پیشگیری است و گلوگاه‎های فساد در سازمان ها شناسایی می‎شود. اعتقاد ستاد بر این است دستگاه‎ها بهتر از هر کسی می‎توانند فساد و گلوگاه‎ها را شناسایی کنند.
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی با بیان ایجاد سامانه‎ای جدید  جدید گفت: سامانه ایجاد شده بر اساس کارگروه‎ها همچون بانکی، زمین و موارد دیگر، گلوگاه‎های ستاد را مشخص و برنامه‎ها از طریق این سامانه دریافت و مصوب می‎شود.
 احمدی تاکید کرد: شکی در این نیست که اگر مردم حقوق خود و امکان پیگیری کار خود را بدانند و خواسته‎های غیر منطقی را به دستگاه‎ها اعلام کنند، این سیاست موفق خواهد بود.
به گفته وی، سازمان ها آمار و ارقامی درباره فساد اقتصادی و مالی دارند اما این آمار قابل استناد نیست. دبیرکل بانک مرکزی توضیح داد: هر نهاد نظارتی اگر از آخرین اتفاقات یک سازمان مطلع نشود، هرگز نمی‎تواند نظارت موثر داشته باشد. به عنوان یکی از کارکنان بانک مرکزی اعلام می‎کنم که تلاش شده آمار دقیق از نظام بانکی در این باره دریافت شود.
 برگشت 27 میلیون فقره چک 
احمدی گفت: در 5 سال اخیر 27 میلیون برگ چک، برگشت خورده، از سال گذشته ستاد تصمیم گرفت جلو امکان کلاهبرداری توسط چک را بگیرد، در سال 84، یک میلیون چک برگشتی،سال 92، 5 میلیون و در سال 93 ، 6 میلیون برگ چک برگشتی داشتیم.
 چکاوک و جلوگیری از چک برگشتی!
عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی گفت: از سال گذشته سامانه چکاوک را راه اندازی کردیم. در 20 هزار شعبه راه انداختن یک سامانه واحد و آموزش 100 هزار کارمند و فعالیت همزمان سیستم قدیمی برای ارائه خدمات به مردم در همین حین، اتفاق بزرگی است.
 سرویس به موسسات فاقد مجوز
احمدی ادامه داد: کل بازار فاقد مجوز پولی ما، در بستر بانکی حرکت می کند. یعنی اگر شتاب، ساتنا و شاپرک داریم اینها با موسسات فاقد مجوز، قراردادهایی می بندند و سرویس داده می شود. وی تصریح کرد: یکی از دستور هیات عامل بانک مرکزی، ارائه خدمت توسط شبکه مجاز بانکی به موسسات فاقد مجوز در قالب کارت و پوز و مواردی از این قبیل است. اکنون متوجه می شویم چه کارتی متعلق به موسسات فاقد مجوز در بستر شبکه بانکی بوده و تلاش بر این است که فعالیت پولی و بانکی به بستر مجاز برگردد. دبیرکل بانک مرکزی یادآور شد: چهار بانک بزرگ ما به موسسات فاقد مجوز سرویس می دهند. تا قبل از شاپرک این مهم را متوجه نمی شدیم و این چهار بانک خصوصی هستند.
احمدی گفت: هم اکنون دو بانک به دلیل دریافت سود بیش از مصوب، به هیات انتظامی بانک‎ها معرفی شدند و دادستانی آنها را محاکمه می کند. اما نام این بانک‎ها را نمی توانیم اعلام کنیم.  وی افزود: یکی از مصوبات ستاد، تشکیل کارگروهی در بانک مرکزی است تا مطالبات کلان بانکی مورد ارزیابی قرار گرفته و گاهی کارمندان بانکی را مورد مجازات قرار داده‎ایم. عضو ستاد مبارزه با مفاسد اقتصادی ادامه داد: در دنیا شیوه‎هایی را پیاده کردند که فعالیت‎های بانکی و مالی در اتاق شیشه‎ای انجام می شود.
 راه‎اندازی سامانه جدید
پورمختار رییس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی با بیان خبر راه اندازی سامانه جدید مبارزه با مفاسد اداری و اقتصادی گفت: راه اندازی این سامانه شاید دیر باشد اما قطعا موثر و مفید است. این سامانه‎ها البته به جز در جایی که بهره برداران، صحت عمل داشته باشند نمی‎تواند موثر باشد. وی یادآور شد: اگر منفعت طلبی‎ها را جمع نکرده و با کسانی درگیر فساد می‏شوند برخورد نکنیم، فساد در دستگاه اداری از بین نمی رود.
رییس کمیسیون اصل 90 توضیح داد: دستگاه‎های اداری موظفند در جهت حذف مراجعه‎های حضوری تلاش کنند و این مهم به کاهش فساد اداری کمک می‎کند. پور مختار تاکید کرد: اعلام اسامی بانک متخلف با افراد تفاوتی ندارد. یکی از راه‎های پیشگیری از تخلف همین است و در کمیسیون اصل 90 محدودیتی در این باره نداریم.
 رتبه ایران در مبارزه با مفاسد اداری
کاظم پالیزدار دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی نیز در ارتباط تلفنی با این برنامه گفت: متاسفانه طی سال های 88 تا 92، چند پله در مبارزه با فساد سقوط کردیم اما در سال 92 از نظر امتیاز، 2 شاخه و در رتبه، 7 مرتبه بهبود یافتیم.
وی گفت: در این زمینه بین 170 کشور، ما در رتبه 137 هستیم و امتیاز ما 20 در 100 امتیاز است. دبیر ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی تاکید کرد: فرار مالیاتی جز مصادیق اصلی فساد مالی و طرح جامعه مالیالتی در حال اجرا است. پالیزدار تاکید کرد: 4 استان به صورت کامل این طرح را انجام می‎دهند و ارتباط بین ممیز مالیاتی و مسوول قطع می‎شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :