آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73838
تاریخ انتشار : 9 اردیبهشت 1394 10:48
تعداد بازدید : 974

امکان هک روبات های جراح چالش تازه دنیای فناوری

محققان می گویند که موفق به حمله سایبری به یک روبات جراح شده و به سادگی کنترل آن را در جریان جراحی به دست گرفته و با این کار کنترل آن را از دست پزشکان مسئول خارج کرد ه اند.

خبرگزاری فارس- این روبات که Raven II نام دارد به دنبال حمله ای ساده از نوع Dos از کنترل خارج شده است. با توجه به افزایش استفاده از روبات ها برای انجام فعالیت های پرستاری، پزشکی و آزمایشگاهی هک کردن آنها و سوءاستفاده از این محصولات می تواند جان بیماران و سلامت افراد بستری شده را به خطر بیندازد.
موفقیت این حمله سایبری امنیت جراحی های روباتیک که از طریق اینترنت و از راه دور کنترل می شوند را با چالش های جدی مواجه کرده است. این نوع جراحی که به telesurgery مشهور شده به جراح امکان می دهد که با استفاده از یک سیستم روباتیک و از راه دور اقدامات لازم را بر روی یک بیمار انجام دهد. از این روش جراحی برای مداوای بیماران در نقاط دور افتاده و در جریان سوانح و بلایای طبیعی استفاده می شود و با توجه به افزایش 20 درصدی خرید روبات های جراح انتظار می رود پزشکان زیادی از این مدل جراحی استقبال کنند، اما مشکل امنیت جراحی های یاد شده هنوز حل نشده است. مشکل مذکور روبات های جراح را به سلاحی مرگبار برای آسیب زدن به بیماران مبدل می کند.محققان دانشکده های مهندسی برق و رایانه دانشگاه واشنگتن می گویند این وضعیت مشابه با استفاده از بدافزار استاکس نت برای خرابکاری در تاسیسات هسته ای ایران است. آنان با حمله سایبری به روبات Raven II  حتی توانستند سیستم توقف اضطراری آن موسوم به E-stop را هم از کار بیندازد تا حضار در محل هم نتوانند جلوی اقدامات تخریبی روبات را بگیرند.روبات یاد شده دارای دو بازو با سرپنجه های ظریف برای در دست گرفتن ابزار جراحی است و دستورات لازم را از طریق اینترنت دریافت می کند. روبات مذکور از طریق رایانه و سیستم عامل خاصی موسوم به Robot Operating System (ROS) کنترل می شود. این سیستم عامل متن باز  از پروتکل هایی عمومی بهره می گیرد که  دستکاری و کنترل آن ها توسط هکر ها به سادگی ممکن است. با این کار روبات دستورات جراح اصلی را نادیده گرفته و به طور موقت یا دائمی از دستورات هکر ها پیروی می کند. هکر ها حتی می توانند در سرعت حرکت بازو های روبات اختلال ایجاد کنند و همین کار برای وارد آوردن آسیب های غیرقابل جبران به سلامت روبات کافی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :