آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73789
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1394 11:29
تعداد بازدید : 1001

وزیر صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد:

معرفی واحدهای دانش‎بنیان شهرک‎های صنعتی برای دریافت تسهیلات

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: معرفی واحدهای دانش‎بنیان شهرک‎های صنعتی به معاونت علمی و فناوری رییس جمهور برای حمایت و دریافت تسهیلات معرفی می شوند و این وزارتخانه در حد توان و قانون از شرکت‎های صنعتی دانش‎بنیان حمایت می‎کند.

فناوران- محمدرضا نعمت زاده در مورد قانون حمایت از شرکت‎های دانش‎بنیان و همکاری و همدلی بخش‎های مختلف دولت با معاونت علمی در شکل گیری این شرکت‎ها تاکید کرد: در سال جاری وزارت صنعت برای توسعه صادرات محصولات دانش‎بنیان تلاش خواهد کرد و چنانچه مشکلاتی در این زمینه باشد برطرف می‏کند.
وی به ایجاد دو تشکل برای شناساندن صنایع دانش‏بنیان در خارج از کشور بر لزوم سرعت بخشیدن و حمایت‏های مالی از این صنایع تاکید کرد.
وزیر صنعت گفت: در راستای حمایت مالی توسط صندوق نوآوری و شکوفایی بسیاری از واحدهای دانش بنیان شهرک‎های صنعتی را به این صندوق معرفی کرده ایم تا مورد حمایت قرار بگیرند و این کار ادامه دارد.
 تبدیل تمامی صنایع کشور به سمت دانش بنیان شدن
وی گفت: آنچه دنبالش هستیم انتقال و تبدیل تمامی صنایع کشور به سمت دانش بنیان شدن است به این ترتیب که باید در جهت توسعه و فناوری و ایجاد شرکت‏های دانش بنیان در تمامی صنایع کشور تلاش کنیم.
نعمت زاده در مورد مشارکت وزارت صنعت در اجرای طرح های کلان ملی در حوزه فناوری گفت: سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران یکی از ماموریت‎های مهمی که دارد مربوط به این موضوع است و بر این اساس در جاهایی که بخش‎خصوصی توان مالی کاملی برای حضور ندارد مشارکت 49 درصدی خواهد داشت اما ترجیحمان این است که دولت در این زمینه ورود نکرده و تصدی نداشته باشد و بگذارد بخش‎خصوصی با استفاده از تسهیلات صندوق نوآوری و شکوفایی و نیز صندوق حمایت از صنایع الکترونیک در این طرح ها مشارکت داشته باشد.

 اقتصاد دانش بنیان محدود به فناوری های تک نیست
در همین راستا معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز عنوان کرد: در اقتصاد دانش بنیان، نگاه مناسب و خلاقانه به هریک از مشکلات کشور، می‎تواند زمینه ساز اشتغال باشد. سورنا ستاری با بیان این که اقتصاد دانش بنیان زمینه اشتغال جوانان را فراهم می کند، جوانان را پایه اصلی این اقتصاد خواند و گفت: اقتصاد دانش بنیان محدود به فناوری ها و محصولات «های تک» نیست، چراکه بخش عظیمی از این اقتصاد با فناوری های میانه و سطح پایین شکل می گیرد؛ بنابراین در ایجاد اشتغال برای بخش عمده ای از نیروی کار کشور، ایفاگر نقش مهم و بسزایی است.
معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با تاکید بر توانمندی های جوانان عنوان کرد: متاسفانه اقتصاد دولتی و نفتی، فرصت خلاقیت، اشتغال و ارزش آفرینی را از جوانان گرفت و با سلب فرصت های آنان، مشکلات بسیاری ایجاد کرد. وی با بیان این که نباید فرصت تجربه و ریسک درست از جوانان سلب شود، آموزش و تعیین مسیر نادرست برای جوانان و قشر دانشگاهی را از معضلات عمده اشتغال کشور عنوان کرد و افزود: پایه اصلی اقتصاد دانش بنیان نیروی انسانی جوان و ایجاد ارزش افزوده از محل فروش فناوری است؛ بنابراین تغییر رویکرد و توجه به جوانان بر پایه این اقتصاد باید در دستور کار همه نهادها قرار بگیرد.
ستاری در خصوص رشد قابل توجه شرکت های دانش بنیان، گفت: اقصاد دانش بنیان صرفا به این معنا نیست که استاد دانشگاه یا پژوهش‎گر شرکت دانش بنیان تاسیس کند؛ بلکه سایر اقشار جامعه را در بر می گیرد و اقشاری که می توانند زمینه ساز گسترش اقتصاد دانش بنیان باشند.
تجاری سازی محصولات فناورانه با دخالت دولت ممکن نیست
وی با بیان این که اقتصاد دانش بنیان بر اساس ارزش گذاری تفکر و نیروی انسانی شکل می گیرد، اظهار داشت: در این اقتصاد، نگاه مناسب و خلاقانه به هریک از مشکلات کشور، می تواند زمینه ساز اشتغال باشد.
ستاری با بیان این که تجاری سازی محصولات فناورانه در بستر اقتصاد دانش بنیان با دخالت دولتی اتفاق نخواهد افتاد، گفت: تجاری سازی با وام ها و تسهیلات قابل دسترس، محقق می شود. باید در نظر داشته باشیم که این مقوله، به معنای صرف هزینه دولتی نبوده و خارج از این چرخه، اتفاق نخواهد افتاد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :