آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73778
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1394 11:19
تعداد بازدید : 1390

ایرانی ها هم پرینتر سه بعدی ساختند

محققان کشور موفق به طراحی و ساخت پرینترهای سه بعدی شدند که با استفاده از رزین های UV اجسام سه بعدی چاپ می کند.

ایسنا- محمدرضا ریاحی دهکردی  مجری ایت طرح، فناوری پرینتر سه بعدی را از فناوری های توسعه یافته در آینده توصیف کرد و گفت: به باور دانشمندان پرینترهای سه بعدی چهارمین انقلاب صنعتی در دنیا هستند که گردش مالی آنها تا چهار سال آینده 20 میلیارد دلار پیش بینی می شود.
وی افزود: پرینترهای سه بعدی ابزاری هستند که طرح سه بعدی طراحی شده در کامپیوتر را با مواد مختلف می سازند.
ریاحی با اشاره به پروژه تحقیقاتی اجرا شده در این زمینه، خاطرنشان کرد: برای ساخت اجسام سه بعدی در این پرینترها فناوری ها مختلفی استفاده می شود که برخی از آنها با دقت های پایین و کند هستند.
مجری طرح با تاکید بر این که در این پرینترها از رزین های UV برای ساخت اجسام سه بعدی استفاده شده است، ادامه داد: زمانی که اشعه UV به این رزین ها تابیده می شود، این مواد خشک می شوند.
وی با اشاره به عملکرد این پرینترها توضیح داد: الگویی در کامپیوتر طراحی و این الگو توسط نرم افزاری به قطعات کوچکتر تقسیم می شود و هر طرح از طریق پرتو به صفحه آلومینیومی پرینتر تابانده می شود و بر اساس آن دستگاه بخشی از رزین را گیر می اندازد.
مجری طرح اضافه کرد: پس از این مرحله لیزر این مواد را اسکن و خشک خواهد کرد و نمونه ساخته شده به بخش بالا هدایت می شود و لایه دوم تصویر شکل می‎گیرد تا در نهایت تصویر سه بعدی مورد نظر تشکیل شود.
وی با بیان این که این پرینترها کاربردهای وسیعی در صنایع دارند، یادآور شد: از این پرینتر می توان در جواهرسازی و مجسمه سازی و در حوزه مهندسی و فنی استفاده کرد.به گفته وی این پرینتر در شرکت دانش بنیان کاوش لیزر طراحی و ساخته شده است


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :