آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73769
تاریخ انتشار : 8 اردیبهشت 1394 10:58
تعداد بازدید : 1122

یک بدافزار از هر 6 اپ

شرکت امنیت سایبری سیمانتک اعلام کرد 17 درصد کل اپلیکیشن های آندروییدی که حدود یک میلیون نسخه برآورد می شوند در واقع بدافزارهای مخفی هستند.

ایسنا- سیمانتک بیش از یک سوم اپلیکیشن های موجود را بدافزار می داند؛ نرم افزارهای موبایلی که هدف اصلی آنها بمباران گوشی شما به وسیله تبلیغات است.
این شرکت همچنین متوجه اولین موارد قفل شدن گوشی های آندروییدی به وسیله بدافزارها شده است. نرم افزارهایی که گوشی را رمزنگاری کرده و در واقع آن را گروگان می گیرند و برای باز شدن این قفل طلب پول می کنند.
خبر خوش این است که اگر شما اپلیکیشن های خود را از سایت های معتبر نظیر پلی استور گوگل دانلود کنید اجتناب از این ویروس ها بسیار راحت است.
سیمانتک به این موضوع که چه تعداد از بدافزارها در پلی استور پیدا شده اشاره نکرد اما کوین هالی مدیر بخش امنیت سایبر سیمانتک اذعان کرد که این تعداد بسیار کم بوده است.
هالی گفت: گوگل بدافزارها را از پلی استور خود دور نگه می دارد. اگر یک اپلیکیشن مخرب در پلی استور پیدا شود، گوگل آن را حذف می کند.
از سوی دیگر اگر شما به بازارهای متفرقه اپلیکیشن های آندروییدی سر بزنید و از این منابع، لینک های ایمیلی یا سایت های تورنت اپلیکیشن دانلود کنید، خطر آلوده شدن گوشی شما به بدافزارها بیشتر می شود.
سیمانتک در سال 2014 با استفاده از نرم افزار نورتون موبایل بیش از 200 بازار اپلیکیشن آندروییدی را بررسی و بیش از 50 هزار اپلیکیشن را دانلود و آنالیز کرده است.
هالی می گوید، بیشتر بدافزارهای یافت شده توسط سیمانتک سعی داشتند اطلاعات شخصی افراد نظیر شماره تلفن و فهرست تماس ها را ربوده و در بازار سیاه اینترنت به فروش برسانند. برخی از این بدافزارها ممکن است باعث شود که گوشی شما به سرویس های اس ام اس پیام بفرستد و به صورت خودکار صورتحساب ماهانه شما افزایش پیدا کند. دیگر اپلیکیشن ها ممکن است باعث سرازیر شدن تبلیغات به گوشی شما شود. همچنین برخی از این بدافزارها ممکن است زنگ موبایل شما را به یک تبلیغ تغییر دهد. مشکل بدافزارها در سیستم عامل آندرویید به ویژه در مناطقی که کاربران به پلی استور گوگل دسترسی نداشته و باید برنامه های خود را از بازارهای ثالث دریافت کنند، بیشتر است.
اگر شما تغییرات غیرمعمولی را در صورتحساب موبایل خود مشاهده می کنید یا تبلیغات ناخواسته به صورت غیرمنتظره در گوشی شما ظاهر می شود، علایم این است که بدافزارها به گوشی شما حمله کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :