آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73725
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1394 11:20
تعداد بازدید : 926

دانشمندان به ساخت رایانه مغزی نزدیک شدند

تیمی از دانشمندان دانشگاه نورث وسترن به موفقیتی جدید دست یافته اند که امکان ارایه توانایی های محاسباتی در سطح مغز انسان را فراهم می کند.
ایسنا- ممریستورها برای ساخت رایانه های مغزمانند، سیستم های هیجان انگیزی محسوب می شوند و برخلاف فلش مموری ها، بسیار سریع عمل می کنند. آن ها همچنین زمانی که برق قطع می شود، بر خلاف حافظه رم (RAM)، وضعیتشان را حفظ می کنند و تمامی اطلاعات را در خود نگه می دارند.ممریستورها به انرژی برق کمتری برای عملکرد نیاز دارند، به ندرت خراش برمی دارند و در مقابل تشعشع ایمن هستند. 
با این حال، این ابزار الکترونیکی دو پایانه ای هستند که نقطه ضعف آنها محسوب می شود؛ چنین موضوعی موجب می شود آنها فقط از طریق بروز تغییرات در ولتاژ اعمال شده از خارج، قابل تنظیم باشند. دانشمندان نورث وسترن، ممریستورها را از ابزاری الکترونیکی دو پایانه ای به سه پایانه ای متحول کرده و این موضوع، امکان استفاده از آنها در مدارها و سیستم های الکترونیکی پیچیده تر را فراهم می سازد. ممریستورهای معمولی به عنوان ابزاری دوپایانه ای، فقط امکان کنترل محدود بر روی جریان برق عبورکرده در سیستم را فراهم می کنند، اما الکترود سوم به کاررفته توسط تیم دانشگاه نورث وسترن به عنوان یک گیت عمل می کند و در نهایت مقاومت سیستم را کنترل می کند.آنها این موفقیت را با استفاده از نانوماده نیمه رسانایی موسوم به دی سولفید مولیبدن به دست آورده اند که اتم های آن در جهت متفاوتی نسبت به ممریستورها آرایش شده اند.


نظر شما



نمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :