آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73724
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1394 11:18
تعداد بازدید : 1814

در حاشیه یک سخن حاشیه‎ای

چکاوک نظم را به سیستم بانکی بر می‎گرداند؟

شنبه شب همه مدیران عامل و اعضای هیات مدیره بانک‎های خصوصی و دولتی کشور برای هم اندیشی در باره شرایط کنونی نرخ سود و الزامات کاهش آن، میهمان ولی‎الله سیف، رییس کل بانک مرکزی کشور بودند. در این جمع اظهار نظرهای گسترده‎ای در مورد شرایط فعلی نظام بانکی و ... مطرح شد اما یک نکته کلیدی از سوی رییس کل بانک مرکزی در میان انبوه موضوعات مطروحه مغفول ماند.

منصور اولی
در حالی این جلسه برای هم‎اندیشی در مورد نرخ سود و رسیدن به یک تفاهم کلی در این باره برگزار شده بود، سیف ترجیح داد در حاشیه صحبت‎هایش به سامانه چکاوک اشاره کند و ضمن اعلام خبر یا تاکید مجدد بر راه‎اندازی سراسری این سامانه در خرداد، از بانک‎ها خواست از آن به عنون ابزاری  برای مديريت مناسب بانکی استفاده صحیح کنند. 
اما دلیل اینکه در جلسه‎ای که برای بررسی یکی از موضوعات داغ این روزهای حوزه بانکی تشکیل شده؛ رییس کل بانک مرکزی بحثی این چنین حاشیه‎ای را پیش می‎کشد چیست؟  برای درک اهمیت این موضوع کافیست رجوعی به بحث‎های مطرح شده در طول چند ماه گذشته در مورد موانع کاهش نرخ سود بانکی داشته باشیم. یکی از مهم‎ترین مانع‎های مطرح شده در این مدت، فعالیت موسسات مالی و اعتباری غیر مجاز است. بانک‎ها همه را از این موضوع به حد اعلا ترسانده‎اند و تقریبا این گزاره که «با کاهش نرخ سود بانکی ممکن است سپرده‎ها در دست این موسسات نا اهل قرار بگیرد» برای همه مسجل شده است. اما ریشه این ترس کجاست؟  اینجاست که عمق اهمیت مساله « بی انضباطی» مورد اشاره رییس کل بانک مرکزی، مشخص می‎شود.  در اصل آنچه باعث شده که این روزها وضعیت بانک‎ها به این صورت در بیاد و بیش از 30 درصد نقدینگی کشور از حیطه نظارتی بانک مرکزی خارج شود، همین بی انضباطی است. در سال‎های گذشته تلاش‎های زیادی برای بازگشت نظم به سیستم بانکی انجام شده اما ناکام بوده است و یکی از دلایل مهم آن از نظر بسیاری از کارشناسان استفاده نکردن از ابزار الکترونیکی در مدیریت منابع است. موضوعی که ظاهرا در بانک مرکزی کم کم دارد مورد توجه قرار می‎گیرد. یکی از سوال‎های ساده‎ای که بسیاری از کارشناسان می‎پرسند این است که چرا بانک‎ها هنوز یک سیستم جامع مدیریت حساب‎های جاری ندارند و به راحتی شخصی که چندین برگه چک برگشتی دارد از این خلاء سوء استفاده کرده و یک دسته چک جدید از یک بانک دیگر می‎گیرد؟
در مورد سایر مسائل بانکی هم همین موضوع مطرح است و شاید سیف به این مساله پی برده که از بانک‎ها خواسته است برای بازگشت نظم به سیستم بانکی دست به دامن «چکاوک» شوند.  اگر نظم به این سیستم برگردد آن وقت مدیریت منابع آسان تر خواهد شد و قاعدتا کاهش و افزایش نرخ‎های سود، موضوع مطالبات معوق و ده‎ها مساله مهم دیگر را آسان‎تر می‎توان مورد بررسی قرار دارد و برای آن تصمیم گرفت. ضمن اینکه سامانه‎هایی مانند چکاوک خود نقشی مهم در به روز کردن اطلاعات و آمار دارند و همه می‎دانند آمار به روز و به موقع چقدر می‎تواند تصمیم‎گیری‎ها را آسان و دقیق کند.  حالا باید تا خرداد صبر کنیم تا مشخص شود این سامانه نظم را به سیستم  بانکی بر می‎گرداند؟ شاید سوال بدبینانه این باشد که صبر کنیم ببینیم این سامانه از خرداد ماه سراسری می‎شود؟


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :