آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73685
تاریخ انتشار : 7 اردیبهشت 1394 10:23
تعداد بازدید : 929

گوگل و فیس بوک به کمک زلزله زدگان نپال شتافتند

زلزله 7/8 ریشتری که دو روز پیش نپال را لرزانده، تاکنون هزاران کشته به جا گذاشته است و هر ثانیه بر این آمار افزوده می شود.

نسترن صائبی
شدت این زمین لرزه به اندازه ای بود که در هند نیز احساس شد و سه نفر بر اثر ریزش آوار جان خود را از دست دادند. ده ها هزار تن از مردم نپال شنبه شب را در فضای باز و هوای سرد و بارانی گذراندند. این زمین لرزه حتی با وقوع ریزش بهمن در قله اورست نیز همراه بوده و ده ها کوهنورد نیز جان خود را از دست داده اند. دست کم 10 کوهنورد و راهنمای محلی در ریزش بهمن کشته شده و شمار دیگری از افراد حاضر در محل مجروح یا ناپدید شده اند. به گفته افرادی که از ریزش بهمن جان سالم به در برده اند، زمین لرزه باعث شده که قطعات بزرگ یخ از نقاط مرتفع کوه جدا شود و چادرهای استراحت کوهنوردان در یکی از نقاط ایستگاهی را در زیر خود مدفون کند.
به گفته برخی شاهدان عینی، به رغم تلاش نیروهای امدادی، هنوز تعداد زیادی از مصدومان از زیر آوار خارج نشده اند. برخی منابع خبری همچنین احتمال افزایش تعداد تلفات این زمین لرزه را به بالای 40 هزار نفر پیش بینی کرده اند. در حال حاضر تعداد قابل توجهی از اجساد قربانیان زلزله همچنان در خیابان ها رها شده اند و احتمال شیوع بیماری ها نیز وجود دارد.
مقامات امدادی نپال نیازهای فوری زلزله زدگان را دارو، تجهیزات پزشکی، آب آشامیدنی و مواد خوراکی اعلام کردند و از کشورهای جهان خواستند کمک های خود را برای زلزله زدگان نپالی ارسال کنند. بر اساس گزارش رسانه ها، بیش از 80 درصد از ساختمان ها مناطق روستایی و حدود 30 درصد ساختمان های مناطق شهری در اثر شدت زلزله تخریب شده است.
وزارت کشور نپال در آخرین اطلاعیه خود از کشته شدن بیش از 2 هزار نفر و مجروح شدن 5 هزار نفر خبر داد. همچنین گفته می شود بیش از یک میلیون نفر آواره شده اند.
کشورهای مختلف ضمن ابراز همدردی با مردم و مقامات نپال کمک های انسان دوستانه ای را به این نقطه زلزله زده ارسال کردند. اکنون نیز غول های فناوری از جمله فیس بوک و گوگل نیز به کمک نپالی ها شتافتند تا با استفاده از خدمات فناوری بتوانند به نجات بازماندگان زلزله بپردازند.

  سرویس انسان یاب گوگل
گوگل ابزار یابنده انسان (Person Finder) را روز شنبه منتشر کرد تا در یافتن آسیب دیدگان زلزله نپال کمک کند. این ابزار می تواند اطلاعات دریافتی از امدادگران را با اطلاعاتی که افراد درباره خویشاوندان پیدا یا مفقود شده خود آپلود می کنند، تطبیق دهد. نتیجه در یک پایگاه داده آنلاین و قابل جست وجو ذخیره می شود. در ساعاتی پس از رخ دادن این بلای طبیعی در کاتماندو، پایتخت نپال و اطراف آن نام 200 نفر آپلود شد.
از آنجایی که اطلاعات قابل اعتماد باید به سرعت در دسترس باشد، این ابزار تبدیل به یک ابزار همیشگی در فجایع اخیر شده است. مهندسان گوگل اولین بار ابزار یابنده انسان را در زلزله هائیتی که در سال 2010 روی داد، استفاده کردند. تعداد قربانیان آن زلزله بیش از 100 هزار نفر بود.
اما این ابزار طی سال ها به عنوان بخشی از یک برنامه رایگان، در حال گسترش بود تا مشکل تعیین هویت را در طوفان کاترینای سال 2005 حل کند. افراد بسیاری به اینترنت برای جست وجوی مفقودین حادثه روی آوردند. توسعه دهندگان این ابزار متوجه شدند که خوشاوندان و امدادگران باید از بین چندین وب سایت غربال شوند تا اطلاعات مفید به دست آید. 
از آن پس ابزار گوگل به عنوان یک ابزار ضروری مورد استفاده قرار گرفته است. از زلزله و سونامی سال 2011 در ژاپن گرفته تا افجار بمب در ماراتون بوستون در سال 2013. از این ابزار قبلا نیز دو بار در هند استفاده شده است. سال گذشته، یکبار در زلزله جامو و یکبار در زلزله کشمیر و سیلی که در اوایل امسال در اوتاراکند روی داد.
کاربران زمانی که یا اطلاعاتی درباره مفقودین آپلود و یا نام آنها را جست وجو می کنند، به امدادگران و سازمان های کنترل بحران، امکان اضافه کردن آن را به پایگاه داده می دهند. 

  جست وجوی فیس بوکی
فیس بوک با انتشار یک پیام عمومی در صفحه فیس بوکش از راه اندازی یک سیستم جدید با نام Safty Check با اهداف بشردوستانه خبر داد. زوکربرگ اعلام کرد که یک سرویس جدید در فیس بوک ایجاد شده که برای تمامی اعضا این سایت که در مناطق زلزله زده نپال حضور دارند یک پیام ارسال می کند و از آنها خبر سلامتی شان را می گیرد. 
افراد با جواب دادن به این پیغام وضعیت خود را مشخص کرده و خانواده ها می توانند به این وسیله از سلامتی عزیزانشان با خبر شوند.
البته در نظرات کاربران درباره این پست بسیاری اشاره کرده بودند که در شرایط کنونی امکان اتصال به اینترنت و فیس بوک برای کاربران این نواحی وجود نداشته و این کار یک فعالیت بشردوستانه نبوده و تنها یک شوی تبلیغاتی است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :