آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73629
تاریخ انتشار : 6 اردیبهشت 1394 11:20
تعداد بازدید : 1153

به گفته رییس سازمان ثبت احوال و برای نخستین بار

20 میلیون کارت هوشمند ملی درکشور تولید می کنیم

رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: با همکاری شرکت چاپخانه دولتی ایران صدور کارت هوشمند ملی در داخل کشور انجام می شود و در ۶ ماهه دوم امسال فراخوان ارایه کارت هوشمند ملی صادر خواهد شد.

خبرگزاری فارس- محمد ناظمی اردکانی در مراسم امضای قرارداد همکاری سازمان ثبت احوال کشور با چاپخانه دولتی ایران که برای تولید کارت هوشمند ملی برگزار شده بود، گفت: قراردادی که به امضا می سد نقطه عطفی در فرار و نشیب های کارت هوشمند ملی خواهد بود.
وی افزود: ارایه کارت هوشمند ملی تکلیف قانونی برنامه پنجم توسعه کشور بوده است و برای ارایه و صدور کارت هوشمند ملی زیرساخت های لازم را مهیا کرده ایم.
ناظمی اردکانی افزود: حدود یک سال فاز مطالعاتی صدور کارت هوشمند ملی به طول کشید و پس از آن وارد فاز پایلوت و اجرای آن شدیم که این اقدام نیز حدود یک سال به طول انجامید. رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: در برگزاری انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی کارت هوشمند ملی مورد آزمایش قرار گرفت و از آن زمان صدور کارت ملی قدیمی متوقف شد و افرادی که برای دریافت کارت ملی مراجعه می کردند کارت هوشمند ملی دریافت می کردند.
ناظمی اردکانی افزود: آنچه در رابطه با زیرساخت های کارت هوشمند ملی باقی مانده موضوعات توسعه ای است. وی افزود: در گذشته کارت هوشمند ملی از خارج از کشور تهیه می شد که در سه مرحله به ترتیب 500 هزار، 1 میلیون و 3 میلیون کارت از خارج از کشور وارد شد که هم اکنون می توانیم این کارت ها را در داخل کشور تولید کنیم چرا که ظرفیت های لازم برای تولید آن در کشور وجود دارد.
ناظمی اردکانی گفت: امروز نیز با توجه به ظرفیت های شرکت چاپخانه دولتی ایران صدور کارت های هوشمند ملی در اختیار این شرکت قرار گرفته است تا بتوانیم از ظرفیت های داخلی استفاده بهینه ای کنیم.
رییس سازمان ثبت احوال کشور افزود: این قرارداد با شرکت چاپخانه دولتی ایران تولید 17 میلیون کارت هوشمند ملی است و پیش بینی می شود امسال نیز 20 میلیون کارت هوشمند ملی در اختیار آحاد جامعه قرار بگیرد.
وی گفت: برنامه ریزی های لازم صورت گرفته است تا سال آینده نیز 30 میلیون کارت هوشمند ملی تولید شود و تا پایان سال 95 بیشت از 50 میلیون نفر از هموطنان دارای کارت هوشمند ملی باشد. رییس سازمان ثبت احوال کشور گفت: طی 5 سال گذشته سازمان ثبت احوال کشور از یک ساختار سنتی و دستی به یک سازمان الکترونیکی تبدیل شده است و هم اکنون نیز به سمت یک سازمان هوشمند و دیجیتالی پیش می رویم. ناظمی اردکانی خبر داد: فراخوان ارایه کارت هوشمند ملی از 6 ماهه دوم امسال صادر و آغاز می شود. ناظمی اردکانی در پاسخ به این پرسش که برای واردات کارت هوشمند ملی چه مقدار هزینه شده بود، گفت: کارتی که از یک شرکت خارجی برای صدور کارت هوشمند ملی وارد می شد از شرکتی بود که 80 درصد سهم تولید کارت های هوشمند ملی را در دنیا در اختیار دارد و از بالاترین تکنولوژی ها استفاده می کند و از لحاظ کیفیت حرف نخست را می زند. وی گفت: با توجه به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر استحقاق دانش فنی داخلی از این رو سازمان ثبت احوال کشور با شرکت چاپخانه دولتی ایران توافقنامه ای امضا و صدور این کارت را در داخل کشور آغاز کرد.
وی گفت: جعل کارت هوشمند ملی صفر است و از امنیت بالایی این کارت ها برخوردار هستند. بدنه این کارت تنها 40 درصد هزینه ها را در بر می گیرد و 60 درصد دیگر هزینه ها روی تراشه و حافظه کارت است که هم اکنون نرم افزار آن در داخل کشور طراحی شده است ولی بخش سخت افزاری آن هنوز تولید نشده و بایستی از  خارج از کشور تهیه شود. ناظمی اردکانی یادآور شد: کشورهای تولید کننده سخت افزاری کارت های هوشمند ملی تعدادشان از انگشتان دست کمتر است و همچنان تراشه های سخت افزاری این کارت از خارج از کشور تهیه می شود.
  وی درباره هزینه صدورت کارت هوشمند ملی برای هموطنان گفت: 17 هزار و 200 تومان هزینه صدور کارت هوشمند ملی است که این هزینه تنها برای تولید بدنه صرف نمی شود و برای سایر قسمت های تراشه و دیگر قسمت های کارت هوشمند ملی هزینه می شود. وی درباره حذف گرفتن کپی شناسنامه و کارت ملی برای صدور مجدد گفت: شبکه استعلام سازمان ثبت احوال کشور در 160 هزار نقطه از پایگاه داده ها تعبیه شده است و دیگر به ارایه کپی شناسنامه و کارت ملی نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :