آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73451
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1394 12:38
تعداد بازدید : 721

نقش ناچیز فناوری اطلاعات در تولید زباله های الکترونیکی

فقط 7 درصد

گزارش های جدید محققان دانشگاه سازمان ملل نشان می دهد که تجهیزات قدیمی و فرسوده مربوط به آشپزخانه ، حمام و لباس شویی 60 درصد از 41/8 میلیون تن زباله الکترونیکی را که در سال 2014 ایجاد شده، تشکیل می دهند. تنها 7 درصد این زباله ها به تلفن های همراه، ماشین حساب ها، رایانه های شخصی و پرینترهای از کار افتاده مربوط می شود.

BBC- این گزارش تخمین می زند که ارزش زباله های الکترونیکی به وجود آمده در سال 2014 که در آنها طلا، نقره، آهن و مس نیز وجود دارد، حدود ۵۲ میلیارد دلار است.بر اساس  این گزارش، آمریکا و چین بیشترین زباله های الکترونیکی را تولید کرده اند؛ هرچند نام کشورهایی نظیر نروژ، سوئیس، ایسلند، دانمارک و بریتانیا که ادعا می کنند از نظر زیست محیطی هوشیار هستند نیز در رده های بالای جدول کشورهای تولید کننده زباله الکترونیکی به چشم می خورند.بخش عظیمی از این زباله ها را وسایل الکترونیکی مانند یخچال، ماشین ظرفشویی و لباسشویی تشکیل داده اند که به دلایل مختلفی مانند خرابی یا پایان عمر مفیدشان به دور ریخته شده اند. این موضوع در حالی است که حجم زباله های تولید شده در سال ۲۰۱۳ میلادی حدودا 8/39 میلیون تن بوده که نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۱۴ با افزایش 2 میلیونی مواجه بوده است.
حجم تولید زباله های الکتریکی در حالی است که این زباله ها قابل بازیافت نبوده و تهدید جدی برای محیط زیست محسوب می شوند. 
زباله های الکتریکی به دلیل اینکه حاوی مواد خطرناکی مانند سرب، جیوه و گازهای سمی هستند تهدید جدی برای سلامت انسان ها و محیط زیست محسوب می شوند.
کارشناسان گفته اند که تنها یک ششم زباله های الکترونیکی به درستی بازیافت می شوند. همانطور که گفته شد، در سال 2013، میزان کل زباله های الکترونیکی 39/8 میلیون تن بود که با روند جاری، تخمین زده می شود که در سال 2018، میزان این زباله ها به 50 میلیون تن برسد.بیشترین تولید زباله الکترونیکی بر اساس سرانه، سال گذشته در کشور نروژ تولید شده بود که به اندازه 28/4 کیلوگرم برای هر فرد ساکن این کشور بوده است. 
بعد از نروژ، به ترتیب کشورهای سوییس با تولید سرانه 26/3 کیلو زباله الکترونیکی، ایسلند با 26/1 کیلو، دانمارک با 24 کیلو، انگلیس با 5/23 کیلو، هلند با 23/4 کیلو، سوئد با 22/3 کیلو، فرانسه با 22/2 کیلو و آمریکا و استرالیا با 22/1 کیلو تولید سرانه زباله الکترونیکی قرار دارند.منطقه ای که کمترین میزان زباله های الکترونیکی را تولید می کند، آفریقا است که هر فرد ساکن آن جا، به طور میانگین تنها 7/1 کیلو زباله تولید می کند. کل قاره آفریقا در سال گذشته میلادی، تنها 1/9 میلیون تن زباله الکترونیکی تولید کرده است. 
ارزش کل بازیافت زباله های الکترونیکی در سال گذشته میلادی، 52 میلیارد دلار بوده که شامل 300 تن طلا هم است. این میزان طلا، مساوی 11 درصد کل تولید طلای جهان در سال 2013 بوده است.اما علاوه بر این، زباله ها شامل 2/2 میلیون تن مواد با ترکیبات آسیب زا نیز هستند که شامل کادمیوم، کروم و جیوه است. همچنین دارای 4/4 هزار تن موادی است که به لایه اوزون صدمه می زنند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :