آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73447
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1394 12:33
تعداد بازدید : 695

کارشناسان: حذف 5 میلیون یارانه‌بگیر راه‌گشا نیست

کارت انرژی مهم‎ترین جایگزین فراموش شده یارانه ها

منصور اولی- یکی از مهم‎ترین خبرهای اقتصادی روز گذشته که روی خروجی اکثر خبرگزاری‎ها و سایت‎های خبری قرار گرفته بود، تلاش مجلس برای قانع کردن دولت در جهت حذف اقشار ثروتمند از دریافت یارانه نقدی و همچین مواضع برخی مسوولان دولتی در این باره بود. اما در این میان جای یک بحث مهم خالی است. کارت اعتباری انرژی که از اواسط آبان ماه سال گذشته به عنوان یک طرح جایگزین یارانه نقدی مطرح شد؛ همان چیزی است که جای خالی‎اش حالا بیشتر از گذشته حس می‎شود.

بر اساس اخباری که مسوولان دولتی روز گذشته اعلام کرده‎اند حذف تدریجی برخی از اقشار ثروتمند از دریافت یارانه نقدی شروع شده است. نمایندگان مجلس هم خط و نشان می‎کشند که این کار باید هر چه زودتر در دستور کار قرار بگیرد چرا که تکلیف قانونی است. اما آیا حذف 3 تا 5 میلیون نفر از دریافت یارانه نقدی، معضل به وجود آمده برای اقتصاد کشور از این محل را رفع خواهد کرد؟
پاسخ اکثر کارشناسان به این سوال منفی است. آنها معتقدند اگر دولت می‎خواهد کاری جدی برای سامان دادن به این بخش انجام دهد باید حداقل 30 تا 40 میلیون نفر را از لیست دریافت یارانه نقدی حذف کند، کاری که به نظر نمی‏‎رسد نه دولت یازدهم بلکه هیچ دولت دیگری حاضر به پذیرش تبعات سیاسی و اجتماعی آن باشد. برای حذف همین 3 تا 5 میلیون نفر هم آنقدر دست به عصا عمل می‎شود که حتی برخی پیش‎بینی می‎کنند دولت از خیر حذف این تعداد هم خواهد گذشت و فکری دیگر برای جبران کسری منابع‎اش خواهد کرد. از طرف دیگر، قدرت خرید این یارانه نقدی فعلی هم روز به روز در حال کاهش است و دولت می‎خواهد یارانه نان و برخی بخش‎های دیگر را هم حذف و قیمت‎ها را واقعی‎تر کند. با این حساب باید این یارانه نقدی هم برای جبران فشارهایی که بر اقشار آسیب‎پذیر وارد می‎شود باید افزایش یابد. اما به نظر نمی‎رسد فشاری که بر منابع مالی دولت وارد می‎شود این اجازه را به دولت بدهد که یارانه حدود 70 میلیون نفر (بعد از حذف حدود 5 میلیون نفر از یارانه بگیران به دلیل الزام قانونی بودجه 94) را افزایش دهد. ناگفته پیداست که عاقبت به خیر شدن سیاست‎های یارانه‎ای دولت نیازمند درانداختن طرحی نو است.
 طرحی که شاید مسیرش از همان مسیر طراحی کارت انرژی می‎گذرد. 
  چرا کارت اعتباری کارساز است؟
به نظر می‎رسد برخی از مسوولان بدنه اجرایی دولت در کارساز بودن طرحی مانند کارت انرژی شک دارند که این طرح به این زودی و آسانی و در حالی که آماده بهره برداری شده بود و هزینه‎هایی هم برای طراحی آن صرف شده بود از دستور کار خارج شده است. اما در شرایط جدید و با در نظر گرفتن فشار منابع باید دولت هر چه سریع‎تر این طرح یا طرحی مشابه را که پایه آن جلوگیری از واریز پول نقد به حساب مردم باشد را در دستور کار قرار دهد.
کارت اعتباری انرژی یا کارتی اعتباری با هر اسم دیگری باید در دستور کار قرار بگیرد تا دولت بتواند نقدینگی سر سام آوری را که هر ماه به حساب خانوارهای ایرانی واریز می‎کند، مدیریت کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :