آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73423
تاریخ انتشار : 1 اردیبهشت 1394 12:1
تعداد بازدید : 809

تشریح اهداف کارگروه بررسی و سیاست‌گذاری در خصوص نحوه حمایت از شرکت‌های کارآفرین نوپا

مرکز ملی فضای مجازی برای حل مشکلات کشور به استارت آپ ها جهت می دهد

معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی تاکید کرد که سیاست گذاری در حوزه استارت آپ ها (شرکت های کارآفرین نوپا) با دو رویکرد کند نکردن و شتاب دادن به این پدیده و در عین حال جهت دار کردن آنها برای حل مشکلات کشور دنبال می شود.

خبرگزاری فارس- مرکز ملی فضای مجازی کشور به تازگی خبر از برگزاری نخستین جلسه کارگروه بررسی و سیاست گذاری در خصوص نحوه حمایت از شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) داده است.
این جلسه با حضور نمایندگان دستگاه های مختلف و بخش خصوصی توسط معاونت فناوری مرکز ملی فضای مجازی به منظور شناسایی وضعیت جاری عملکرد شرکت های کارآفرین نوپا (استارت آپ) و رخدادهای مربوط به آن در کشور، بررسی چگونگی ساماندهی فضای کارآفرینی و طرح راهکارهای حمایتی کلان در جهت ارزش گذاری و حمایت از این فضا برگزار شد.
در این زمینه عباس آسوشه، معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی به روند تشکیل این کارگروه پرداخت و گفت: در سال گذشته موظف شدیم گزارشی از وضعیت استارت آپ ها  به شورای معین شورای عالی فضای مجازی ارائه کنیم که بر اساس آن یک جلسه شورای معین به این موضوع اختصاص داشت و مقرر شد کارگروهی برای بررسی و تدوین سیاست های لازم جهت کنترل، نظارت و هماهنگی در بحث استارت آپ ها و شرکت های نوپا تشکیل شود و سیاست ها را برای بررسی نهایی به شورای معین و در نهایت برای تصویب نهایی به شورای عالی فضای مجازی ارایه دهد.
آسوشه تاکید کرد: در وضعیت کنونی کشور که ما موظفیم با سیاست های اقتصاد مقاومتی، کشور را اداره کنیم و فضای اقتصادی را رونق دهیم، اینگونه رویدادها مغتنم است اما نیاز به قانومند شدن دارد.
وی چاره اندیشی برای این مشکل و قانومند کردن این حوزه را از دغدغه های کارگروه یاد شده برشمرد و گفت: اکنون پایه عملکردی در این حوزه قانون تجارت است که در مورد خدمات و محصولات فضای مجازی توانایی لازم را ندارد. همانطور که در جلسه آخر شورای عالی فضای مجازی تسهیل در صادرات نرم افزار و خدمات فنی و مهندسی بررسی شد در در بحث استارت آپ ها هم باید اقدام مشابهی انجام شود، چون استارت آپ ها هم مانند نرم افزار ها دارایی هایی معنوی هستند که به شدت باید از آنها محافظت کرد.
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی  تاکید کرد: تا زمان تدوین و اجرای سیاست ها و قوانین جدید در این حوزه رسانه های عمومی می توانند جوانان و صاحبان ایده را برای حرکت درست در این مسیر آگاه و هدایت کنند.
وی درباره وضعیت فعلی ارزش گذاری ایده ها گفت: در قوه قضاییه، ثبت پتنت ها و اختراعات با همکاری شورایی با عنوان شورای فناوری اطلاعات ارزش گذاری و راستی آزمایی در زمینه های محصولات فناوری اطلاعات انجام می شود که در زمینه ایده ها هم باید به سمتی برویم که شاخه های مختلفی از آن شورا ایجاد شود تا ارزش گذاری در این زمینه نظام مند شود.
آسوشه در پاسخ به اینکه که در نبود قانون و سیاست های خاص برای این حوزه، چه تمهیداتی برای ساماندهی این حوزه در نظر گرفته شده است، گفت: مبادی ذی ربط در حد اختیاراتشان به سمت تمهیدات لازم رفته اند. سازمان فناوری اطلاعات مجموعه ای را موظف کرده تا بررسی های لازم را انجام بدهند و به بحث استارت آپ ها ورود پیدا کنند،  معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری هم مجموعه ای را موظف کرده تا بررسی های لازم را انجام بدهند و در جهت کمک به این مجموعه از سال های قبل کار کرده اند و الان هم اقداماتی را انجام می دهند. همچنین پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها هم در این بخش فعال بوده اند و این حوزه رها نبوده است اما نیازمند سیاست های واحد برای هماهنگی های لازم و بالا بردن بهره وری و مواجهه هوشمندانه با پدیده استارت آپ ها هستیم.
معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی همچنین با اشاره به حمایت های چهار صندوق مختلف حمایتی اعم از صندوق حمایت از توسعه فناوری،  صندوق پژوهش های ایرانیان و دو صندوق مربوط به پارک فناوری پردیس و صندوق کمک به مقولاتی از این دست در دانشگاه تهران از استارت آپ ها گفت: رویدادهایی مانند استارت آپ ویکندها محصول حمایت این صندوق ها است اما هدفمند شدن این حمایت ها و بالا بردن بهره وری از موضوعاتی است که در کارگروهی که به همین منظور تشکیل شده، دنبال می شود.
آسوشه، قانونمند شدن و همچنین هدایت ایده ها به سمت حل مشکلات با اولویت مشکلات و مسایل داخلی را دو دغدغه مهم این کارگروه در تدوین سیاست ها برشمرد و گفت: به همین دلیل دنبال سیاست هایی هستیم که نه تنها حرکت استارت آپ ها و ایده های کارآفرینی نوپا را کند و محدود نکند بلکه آن ها را برای حل مشکلات کشور جهت دار کند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :