آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73420
تاریخ انتشار : 2 اردیبهشت 1394 11:56
تعداد بازدید : 1098

یادگیری ماشین به داد جنگل های اروپا می رسد

گروهی از پژوهشگران در مجارستان و وین در حال کار و تنظیم یک سیستم اسکن هوایی لیزری به نام LIDAR هستند تا از آن برای نظارت بر وضعیت و تنوع زیستی مراتع طبیعی و حفاظت شده در اروپا تولید شده، استفاده کنند.

Gizmodo- شاید تصاویری که با این سیستم لیزر گرفته می شود، شبیه به یک اثری هنری به نظر برسد، اما در واقع عکسی سه بعدی از یک جنگل واقعی است که به کمک اسکن های لیزری بسیار پیشرفته ایجاد شده و محققان امیدوارند از این طریق بتوانند وضعیت زیستی جنگل ها را به سرعت ارزیابی کنند.
با پرواز بر فراز مناطق مورد نظر، پالس های کوتاهی از تشعشعات مادون قرمز از این سیستم لیزری به سمت زمین فرستاده می شود. سپس پالس های بازگشتی توسط سنسورهای مخصوص دریافت شده و بر حسب میزان پراکندگی آنها تصویری از ساختار منظره روی زمین ایجاد می شود.
برخلاف عکس های هوایی که معمولا در چنین مواردی گرفته می شوند، از این اسکن لیزری می توان برای ایجاد مدلی از کل ساختار و شکل یک جنگل روی سطح زمین استفاده کرد.
پس از این مرحله، محققان داده ها را به نرم افزار سیستم وارد می کنند که به کمک الگوریتم های پییچیده و سیستم یادگیری ماشین، دسته های مختلف گونه های گیاهی مثل درختان، بوته ها، گل های وحشی و علف هایی را که عمدتا در کنار هم رشد می کنند، تشخیص می دهد.
به این ترتیب، گونه های نامطلوب مثل علف های هرز یا رد چرخ ماشین ها و حتی پسماندها و زباله ها نیز به راحتی قابل شناسایی هستند. این سیستم می تواند جایگزین راهکارهای قدیمی شود، زیرا در آزمایش هایی که در برخی مناطق جنگلی و چمنزارهای مجارستان انجام شده، پژوهشگران نشان داده اند که داده های جمع آوری شده به کمک فناوری آنها تا ۹۰ درصد با داده های به دست آمده از مشاهدات میدانی و مستقیم تطابق دارد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :