آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73277
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 11:34
تعداد بازدید : 1228

ناسا بهترین خودروی بدون راننده را می سازد

در حالی که شرکت­های گوگل و تسلا موتورز در حال طراحی و ساخت خودروهای اتوماتیک خود هستند، ناسا نمونه خود را با الهام گرفتن از فناوری فضایی ساخته که در نوع خود بی نظیر است.

GizMag- ناسا این ماشین اتوماتیک را که «Modular Robotic Vehicle» نام دارد یک وسیله نقلیه تمام برقی مناسب برای محیط های شلوغ شهری توصیف می­ کند. قابل ذکر است طرح اولیه این ماشین وام گرفته از تکنولوژی­ های به کار رفته در کاوشگرهای فضایی است که در ماه و مریخ مورد استفاده قرار می ­گیرند.
اما قابلیت و کاربردهای MRV بیش از اینهاست که تا حد زیادی آن را مدیون سیستم هدایت خودکار و چهار چرخ مستقل  خود به نام «e-corners» است که امکان حرکت یک طرفه و چرخش با شعاع صفر را ممکن می سازد.
میسن مارکی از مرکز فضایی جانسن که مسوول توسعه خودرو تمام اتوماتیک MRV می­ گوید: MRV با سرعت 70 کیلیومتر بر ساعت و برد 100 کیلیومتردر هر نوبت شارژ، خودروی مناسبی برای حمل ونقل روزانه در محیط شهری است. از 
مزیت­ های این خودرو اندازه و قدرت مانور آن است که امکان هدایت آسان و پارک کردن در مکان ­های تنگ را ارایه می­دهد.
موتور این ماشین قادر به ارائه 258 نیوتون متر گشتاور به هر چرخ است و با یک فرمان سنتی، پدال ترمز و گاز کنترل می ­شود. همچنین یک فرمان چند محور برای حالت­ های بیشتر در  رانندگی پیشرفته­تر نیز در این خودرو تعبیه شده است. MRV هیچ تماس مکانیکی با فرمان ماشین ندارد و به جای آن با تکیه بر کامپیوتر و سیستم سنسورها اطلاعات ورودی راننده را تفسیر کرده و از طریق سیم ­ها آن را به موتور چرخ­ها رله می­ کند. این یکی از خصوصیاتی است که MRV را به بهترین گزینه ممکن برای کنترل از راه دور و عملیات­ های مستقل بدل کرده است.
از نقطه ضعف روش هدایت خودکار می­توان به این مورد اشاره کرد که ناتوانی و ضعف در سیستم می­تواند به از دست دادن فاجعه انگیز فرمان و کنترل خودرو منجر شود، بنابراین کل ساختار خودرو با کامپیوتر و موتورهای کمکی زائد به شمار می­آیند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :