آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73276
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 11:32
تعداد بازدید : 1289

با انتشار 30 هزار سند و 170 هزار ایمیل

ویکی لیکس دست سونی را رو کرد

پنجشنبه گذشته، ویکی لیکس بیش از ۳۰ هزار سند و ۱۷۰ هزار ایمیل از سونی پیکچرز را منتشر کرد که از هک این شرکت در ماجرای کره شمالی و قبل از اکران فیلم مصاحبه به دست آمده بود.


فناوران- هکرهایی که خود را «نگهبانان صلح» می خواندند، حدود سه ماه پیش به وب سایت سونی نفوذ کرده و اطلاعات بسیاری را دزدیدند. جولیان آسانژ، مدیر ویکی لیکس درباره افشای اطلاعات مربوط به سونی در وب سایتش اعلام کرد که می خواهد بعضی از اسناد همین زمان منتشر شود تا آن چیزهایی که در این آرشیوها هرگز قابل دسترس نبود، در دسترس قرار بگیرد و مردم و روزنامه ها مجبور نباشند فقط مسایل سطحی را بررسی کنند.
آسانژ افزود: این آرشیو فعالیت های درونی یک شرکت بزرگ و چندملیتی را عیان می کند. این اسناد در کانون یک درگیری سیاسی -جغرافیایی است. اینها در مالکیت عمومی است و ویکی لیکس تضمین می کند که همینطور هم باقی می ماند. ویکی لیکس با توجه بر آنچه می تواند حرکتی پیشگیرانه برای دفاع از طبیعت قابل انتشار این اسناد باشد تاکید می کند که برخی از این اسناد با پیامدهای سیاسی و سیاست روبه رو شوند. از جمله این موارد می توان به دخالت این استودیو در مسایل کپی رایت و نقض این قانون اشاره کرد. حقیقت این است که اسناد و مدارک مربوط به هک سونی پیکچرز درباره اسناد پزشکی و مکالمات تلفنی بازیگران و ستاره های سینماست و افشاگری آنها باعث برجای گذاشتن خسارات زیادی می شود.
  واکنش سونی
سونی پیکچرز انتشار این اسناد را محکوم کرده و با صدور بیانیه ای اعلام کرد: حمله سایبری به سونی عملی مجرمانه و مخرب بود و ما انتشار اطلاعات به سرقت رفته از کارکنان و دیگر مسایل خصوصی استودیو توسط ویکلی لیکس را به شدت محکوم می کنیم. 
در ادامه این اعلامیه آمده است: حمله کنندگان قصد داشتند با استفاده از اطلاعات به سرقت رفته به سونی و کارمندانش ضرر برسانند و اکنون ویکی لیکس نیز متاسفانه به آنها در این زمینه کمک می کند و ما این ادعای ویکی لیکس را که این اسناد را متعلق به عموم می داند، محکوم و رد می کنیم و به تلاش مان برای ایمنی، حفاظت و تداوم حریم خصوصی شرکت مان که بیش از 6 هزار کارمند دارد، تلاش می کنیم.
  ارتباط سونی و حزب دموکرات
ویکی لیکس می گوید که مدارکی درباره ارتباطات بین سونی و حزب دموکرات آمریکا دارد. از شرکت کردن مایکل لینتون، مدیر اجرایی سونی در مراسم شام با باراک اوباما گرفته تا تلاش فرضی این شرکت برای فراتر رفتن از محدودیت اهدای پول به کمپین فرماندار نیویورک و اینکه چطور سونی با وزارت امور خارجه و سازمان امنیت ملی درباره اعتراض های کره شمالی درباره فیلم مصاحبه تماس گرفته بود. ویکی لیکس که به نظر می رسد شدیدا به مسایل اطلاعاتی علاقه داشته باشد، توجه بسیاری را به مساله «جمع آوری اطلاعات سونی از فیلم های رقیب» اختصاص داده است. این وب سایت مساله کمبود بودجه فیلم «اسنودن» الیور استون و اطلاعات موجود از آن در کمپانی سونی را به عنوان مثال ذکر می کند.
عملكرد ويكي ليكس با عملكرد روزنامه نگاران رسانه هاي بزرگ در قبال اين اطلاعات بسيار متفاوت است. زماني كه هكرها اطلاعات سوني را طي روزهاي تعطيل سال منتشر ساختند، بسته هاي متعددي از اطلاعاتي كه به صورت غيرقانوني به دست آمده بودند را در فضاي اينترنت در دسترس همه قرار دادند. اما حجم اين اطلاعات بي نهايت بود و تنها صبورترين و باحوصله ترين خبرنگاران
توانستند از ميان اين درياي اطلاعات، مهم ترين آنها را جدا كرده و منتشر سازند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :