آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73255
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 11:11
تعداد بازدید : 1197

مراقب تلویزیون های UHD غیر واقعی باشید

فناوران- این روزها بازار تلویزیون های UHD داغ است و بازار این کالا مملو از تلویزیون های مبتنی بر این تکنولوژی با برند و ابعاد گوناگون است. با این وجود برخی از خریداران هنوز با این تکنولوژی آشنا نبوده و حتی نمی دانند که یک تلویزیون UHD چه ویژگی هایی دارد. گروهی از خریداران حتی بدون آگاهی و تنها بنا به توصیه های فروشنده این نوع تلویزیون ها را خریداری می کنند.اما واقعا یک تلویزیون UHD چه ویژگی هایی دارد؟ این مطلب را بخوانید تا پاسخ را دریابید.

 همه چیز درباره تلویزیون های UHD
 پیش از خرید یک تلویزیون UHD لازم است در مورد این تلویزیون ها تحقیق و بررسی کنید تا بتوانید یک تلویزیون UHD واقعی بخرید.
در وهله نخست باید بدانید که این تلویزیون ها باید از قابلیت نمایش کامل پیکسل های قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) برخوردار باشد و کیفیت تصویری که از طریق این رنگ ها ساخته می شود را به هشت میلیون پیکسل ارتقا دهد. 
امروزه تلویزیون های UHD متنوعی وارد بازار می شوند، اما همه آن ها قابلیت پخش تمام پیکسل ها، با ترکیب رنگ های کامل و کیفیت هشت میلیون پیکسل را ندارند. 
به این منظور، انجمن لوازم الکترونیک (CEA) و دیجیتال اروپا (DE)، استاندارد ویژه ای را تعریف و آن را به تمام شرکت های تلویزیون سازی ابلاغ کرده اند.  به این ترتیب، همه تولیدکنندگان تلویزیون های UHD واقعی باید قابلیت پخش تصاویر با کیفیت هشت میلیون پیکسل واقعی و ترکیبی از پیکسل های واقعی قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) را لحاظ کنند تا بتواند تلویزیون های UHD خود را در کشورهای اروپایی و آمریکایی عرضه کنند. همچنین ظرف یک یا دو سال آینده تمام شرکت های فیلم سازی محتوای UHD خود را بر اساس این استانداردها به مشتریان ارایه خواهند کرد. به این ترتیب تا دو سال آینده بازار این تلویزیون ها گسترده تر خواهد شد.

 UHD های غیر واقعی در بازار
بسیاری از تولیدکنندگان، تلویزیون های UHD غیرواقعی را روانه بازار می کنند؛ یعنی برای کاهش قیمت تمام شده تلویزیون ، بخش زیادی از تصاویر، با پیکسل سفید (W) ساخته می شود که هیچ کیفیتی ندارد. 
در نتیجه، در این تلویزیون ها، تصاویر دیگر هشت میلیون پیکسل نخواهد بود و کیفیت تصویر به میزان نیمی از این کیفیت تقلیل خواهد یافت. به همین دلیل لازم است که قبل از خرید تلویزیون در مورد برند و سابقه آن، شرکت عرضه کننده و مواردی از این دست تحقیق و بررسی کنید تا یک تلویزیون UHD واقعی و با وضوح و کیفیت بالای تصویر خریداری کنید. برندهای مطرح و شناخته شده در این زمینه حرف های زیادی برای گفتن دارند. این برندها تلویزیون های UHD با قابلیت پخش تصاویر هشت میلیون پیکسلی، ترکیبی از سه رنگ کامل قرمز (R)، سبز (G) و آبی (B) را تولید می کنند. به این ترتیب، این تلویزیون های UHD محتوای موردنظر را از هر منبع و به هر طریقی (اتصال حافظه خارجی، دریافت از فرستنده های تلویزیونی، دریافت از سرویس های و ویدیوی اینترنتی )دریافت کنند، با کیفیت هشت میلیون پیکسل واقعی پخش خواهند کرد. در این میان تلویزیون های سامسونگ به کمک تکنولوژی انحصاری چهار مرحله ای ارتقای تصویر (UPSCALING)، محتوای تصویری را که به صورت FHD دریافت می کنند، به هشت میلیون پیکسل واقعی ارتقا می دهند.  اما نمونه هایی در بازار ایران هستند که تلویزیون های UHD غیرواقعی را که پیش تر توضیح داده شد عرضه می کنند که قیمت آن پایین تر از قیمت تلویزیون های UHD واقعی است. به همان میزان هم، این تلویزیون ها قابلیت پخش کیفیت تصویر هشت میلیون پیکسل را ندارند و همچنین نمی توانند کیفیت تصویر FHD را که دریافت می کنند، به هشت میلیون پیکسل ارتقا دهند. نتیجه آن که مشتریان ایرانی نیز همانند تمام خریداران تلویزیون در سراسر جهان، هنگام خرید تلویزیون UHD باید از خرید تلویزیون های UHD ارزان قیمتی که از تکنولوژی چهار پیکسل رنگی (WRGB) استفاده می کنند بر حذر
 باشند؛ زیرا در این صورت، کیفیت تصویر بسیار پایین تری را از استاندارد جهانی UHD واقعی به خانه می برند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :