آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73246
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 10:57
تعداد بازدید : 1184

سازمان محیط زیست به سیستم پایش پارازیت مجهز می شود

معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: این سازمان به سیستم پایش و نظارت بر پارازیت ها مجهز می شود.

فناوران- در حالی که به نظر می رسید موضوع پارازیت ها با ارایه گزارش به شورای عالی امنیت ملی، این موضوع جنجالی به مراحل پایانی خود نزدیک می شود، اما بدون آن که خبری از نتیجه آن گزارش به بیرون درز کند، معصومه ابتکار اعلام کرد به دنبال تجهیز سازمان محیط زیست به سیستم پایش و نظارت بر پارازیت هاست.
مشاور وزیر بهداشت پیش از این گفته بود: بررسی میزان آسیب زایی پارازیت ها در شورای عالی امنیت ملی انجام می شود و ما نیز منتظر اعلام این گزارش از سوی این شورا هستیم.
علیرضا دلاوری افزود: برای بررسی وضعیت امواج پارازیت در کشور و میزان آسیب زایی یا بی خطری آنها دستگاههای مختلفی همکاری می کنند که وزارت بهداشت هم یکی از آنهاست اما مسوولیت جمع بندی و گزارش دهی با شورای عالی امنیت ملی است که هنوز این گزارش اعلام نشده است.
وی افزود: وزارت بهداشت یکی از اعضای کارگروه بررسی پارازیت در این شوراست و تنها عضو این کارگروه نیست، بنابراین از همه جزییات این گزارش اطلاعی ندارم. تا جایی که من می دانم بررسی ها و تحقیقات گسترده ای در این زمینه از سوی دستگاه های مختلف با هماهنگی شورای عالی امنیت ملی انجام شده است.
معصومه ابتکار دیروز با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست از زمان تعیین تکلیف برای پایش و سنجش پارازیت ها به ابزار مورد نیاز مجهز نشده بود، به ایرنا گفت:یک سری اقدامات در زمینه ارایه گزارش به سازمان انجام شده است و امیدواریم وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات همکاری لازم را در این باره داشته باشد.
معاون رییس جمهوری تاکید کرد: از وزیر ارتباطات خواستیم زمانی را برای برگزاری جلسه ای جهت بررسی و پیگیری وضعیت پارازیت ها تعیین کند که امیدواریم هرچه زودتر برگزار شود.
البته سخنان ابتکار اذعان به این موضوع عجیب نیز هست که سازمان محیط زیست تاکنون هیچ ابزار مناسبی برای سنجش پارازیت ها نداشته است. مطالعات نشان داد: بین میدان های الکترومغناطیسی و از بین رفتن کلونی زنبورها در اروپا و آمریکا و همچنین مهاجرت پرندگان 
ارتباط وجود دارد.
در پاسخ به نگرانی های عمومی در مورد استفاده از این امواج روی سلامت انسان، در سال 1996 سازمان بهداشت جهانی (WHO) تلاش های تحقیقاتی را در این زمینه آغاز کرد.
در ماه مه 2011، آژانس بین المللی تحقیقات سرطان وابسته به سازمان بهداشت جهانی، چکیده ای از خطرات بهداشتی میدان های الکترو مغناطیسی را منتشر کرد.
در این گزارش آمده است که شواهد محدودی از خطرات امواج الکترومغناطیسی روی سلامت انسان وجود دارد که از میان آنها می توان به افزایش خطر ابتلا به بیماری های گلیوما و نوروم آکوستیک (تومورهای سرطانی اعصاب و مغز) اشاره کرد.
در نتیجه این سازمان امواج الکترومغناطیسی را در دسته امواج «احتمالا سرطان زا» (possibly carcinogenic) طبقه بندی کرده است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :