آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73236
تاریخ انتشار : 31 فروردین 1394 10:44
تعداد بازدید : 872

گلایه مدیر عامل اپراتور اول از عملکرد شهرداری‌ها در سال 93

صدوقی: 26 مجوز نصب گرفتیم 25 آنتن BTS را جمع کردند!

نخستین نشست مشترک مدیران اپراتورهای تلفن همراه کشور با حضور معاون وزیر ارتباطات و به میزبانی اپراتور سوم موبایل برگزار شد.


فارس – در این نشست مدیر عامل همراه اول با گلایه از همکاری شهرداری ها در توسعه شبکه اپراتور تلفن همراه گفت: در سال 93 مجوز نصب 26 سایت صادر و 25 سایت از این اپراتور جمع آوری شده است.
وحید صدوقی در نخستین نشست مشترک مدیران عامل سه اپراتور تلفن همراه کشور اظهار داشت: همراه اول در سال 92 و 93 مبلغ 4 هزار و 200 میلیارد تومان سرمایه گذار انجام داده که معادل 18 سال قبل بوده است.
مدیر عامل همراه اول با بیان مشکل تامین مالی اپراتورها گفت: تامین منابع ارزان قیمت از صندوق توسعه ملی که برای بخش ICT، صد و پنجاه میلیون دلار پیش بینی شده بود پرداخت نشده است.
وی همچنین به موضوع هزینه منابع فرکانسی اشاره کرد و گفت: تامین هزینه فرکانس برای اپراتورها سنگین است.
مدیر عامل اپراتور اول تلفن همراه همچنین از عدم همکاری شهرداری ها برای نصب سایت های تلفن همراه گلایه کرد و گفت: برای مثال در سال 93، مجوز نصب 26 سایت صادر و 25 سایت جمع آوری شد. بنابر این توسعه آنتن ها برای افزایش کیفیت سرویس دهی به خوبی انجام نمی شود.
علی اصغر عمیدیان رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی نیز در این جلسه گفت: حداقل خروجی این نشست ها ارایه خدمات با کیفیت در آینده  بازار ICT می تواند باشد.
وی گفت: اگر هماهنگی بین اپراتورها به نحو صحیح شکل بگیرد می تواند باعث ارتقای کیفیت در بخش ICT شود.
وی یادآور شد موضوعات روزی از جمله هم کدی، رومینگ، جابجایی شماره بین اپراتورهای تلفن همراه و اینترکانکشن نیازمند همکاری بین اپراتوری است. در این نشست مدیران عامل سه اپراتور همراه کشور و مدیرعامل شرکت مخابرات ایران نظرات و مشکلات خود را بیان کردند و رئیس رگولاتوری به آنها پاسخ داد. همچنین مقرر شد این جلسات هر ماه یکبار و به میزبانی یکی از اپراتورهای برگزار شد که جلسه بعدی در شرکت مخابرات ایران مقرر شد.
عمیدیان در پاسخ به اظهار نظر مدیرعامل اپراتور اول همراه اول درباره تامین نشدن منابع مالی از صندوق توسعه ملی گفت: اولویت هشتم در تخفیف ارز مربوط به حوزه ICT است در سال گذشته بانک مرکزی منابع نمالی مربوطه را تخصیص داد اما به دلیل سنگینی اعتبار نتوانست به همه متقاضیان تخفیف اعتبار بدهد اما معتقدم صنعت ICT  نیاز به سرمایه گذاری بیرون بخشی ندارد بلکه اگر سود حاصله را در توسعه زیرساخت صرف کنند سوددهی و ضریب اطمینان افزایش می یابد.
وی در پاسخ به سوال مدیرعامل اپراتور دوم همراه ایران درباره افزایش هزینه های فرکانس گفت: ضریب بهره وری فرکانس در ترکیه 16 و در ایران 1.5 است. اپراتورها باید تلاش کنند از واحد فرکانس بهره بیشتری ببرند.
وی در پاسخ به سوال دیگر مدیرعامل همراه اول درباره مشکلات نصب آنتن تلفن همراه با شهرداری ها گفت: هم اکنون درباره نصب آنتن در استان های مختلف متفاوت و سلیقه ای عمل می شود در این باره جلسه ای با کمیته ارتباطات شورای امنیت کشور تشکیل شده که هفته آینده جلسه دیگری از این کمیته برگزار خواهد شد و با توجه توفیقات و مذاکرات این جلسات امید دارم که موضوع نصب آنتن برای همیشه قانونمند شود.وی همچنین در پاسخ به اظهار خشنودی مدیرعامل همراه اول از مساعدت وزارت ارتباطات برای کاهش هزینه های ترخیص تجهیزات مخابراتی از گمرک گفت هزینه ترخیص تجهیزات مخابراتی که به تایید وزارت ارتباطات برسد از 23 تا 21 درصد به 4 درصد کاهش می یابد.
عمیدیان درباره رقابت اپراتورهای موبایل با سرویس دهندگان OTT گفت: باید مقررات گذاری به نحوی باشد که OTT های داخلی نسبت به نمونه های خارجی ارجحیت داشته باشند در این باره رگولاتوری از سال گذشته مشاوری انتخاب کرده و مطالعات اقتصادی مربوطه را انجام داده است که در نهایت این پروژه در مرکز تحقیقات مخابرات  به جمع بندی رسیده است.
معاون وزیر ارتباطات تصریح کرد: هدف از این پروژه این است که راهی برای به حداقل رسیدن آسیب پذیری OTT ها پیدا شود.
عمیدیان در ادامه در پاسخ به اظهار نظر مدیرعامل ایرانسل درباره کاهش درآمدهای این اپراتور گفت: در جلسه ای با وزیر ارتباطات نماینده شرکت MTN حضور داشت و اعلام کرد نمی توانیم پولمان را از ایران خارج کنیم اما علاقه مند به خروج سود از ایران نیستیم و تمایل داریم که در صورت امکان پول خود را صنعت ICT ایران سرمایه گذاری کنیم تا درآمد منطقه ای به دست آوریم.
وی گفت: این نشان می دهد که در این شرایط نیز بازار ایران حتی برای اپراتورهای بزرگ قابل 
ملاحظه است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :