آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73115
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394 12:1
تعداد بازدید : 1323

در یازدهمین دور جایزه بهترین فعالان آنلاین دویچه وله

رقابت فعالان وب وارد مرحله نهایی شد

کاندیداهای مرحله نهایی یازدهمین دور از بهترین فعالان آنلاین جایزه دویچه وله وارد مرحله نیمه نهایی شدند تا سوم ماه مه (13 اردیبهشت ماه) پس از پایان رای گیری برنده ها اعلام شوند. در فهرست نام راه یافته گان به مرحله نهایی این دور از رقابت ها نام سه وبلاگ فارسی نیز به چشم می خورد. این در حالی است که دو سال پیاپی وبلاگستان فارسی سهمی از این رقابت ها نداشت.

فناوران- بر اساس اعلام رسمی دویچه وله چندی پیش هیات بین المللی داوران کاندیداهای مرحله نهایی یازدهمین دور جایزه “بهترین فعالان آنلاین” دویچه وله (Bobs) را معرفی کرد. این کاندیداها از میان 4 هزار و 800 نامزد پیشنهادی پس از بحث و بررسی انتخاب و به مرحله نهایی راه یافته اند. کاندیداهای مرحله نهایی یازدهمین دور جایزه “بهترین فعالان آنلاین” دویچه وله (Bobs) سیزدهم اردیبهشت ماه به رقابت خود پایان خواهند داد. برندگان از میان فینالیست ها در سه موضوع عمومی انتخاب می شوند. هر کدام از ۱۴ زبان حاضر در این جایزه بین المللی یک نماینده دارد. انتخاب آن ها از سوی هیات داوران در نشست برلین و در اوایل ماه مه صورت می گیرد.
وبلاگستان فارسی که سال 2011 با وبلاگ «در قند قزل آلا» کسری فروهی در این رویداد حضور داشت و وبلاگ نویسی دوران طلایی خودش را طی می کرد، به دلیل کاهش فعالیت وبلاگ نویسان طی سه سال گذشته در این رویداد جایگاه خود را به دست نیاورد. اما امسال  نمایندگان بخش زبان فارسی در مرحله نهایی در شاخه وبلاگ نویسی و دیگر بخش ها خوش درخشیدند. فارسی زبانان در بخش تغییر اجتماعی، حیطه خصوصی و امنیت و هنر و رسانه حضور دارند. در بخش حیطه اجتماعی و امنیت کاندیدای دوره نهایی رادیو گیک (http://jadi.net/tag/podcast) است. در بخش هنر و رسانه نیز گوشه (http://gooshe.net ) توانسته به مرحله نیمه نهایی راه پیدا کند. اما در بخش تغییر اجتماعی صفحه ای از فیس بوک به بخش نهایی راه یافت که چندی پیش سر و صدای زیادی به پا کرد و سوژه بسیاری از رسانه های خارجی در باب استفاده ایرانی ها از شبکه های اجتماعی هم شد؛ آزدی های یواشکی. این صفحه از سوی بسیاری از کاربران و مسوولان در داخل کشور مورد انتقاد قرار گرفت.
در کنار این سه بخش، پنج کاندیدا برای رای گیری عمومی و آنلاین در زبان فارسی نیز معرفی شده اند که وبلاگستان فارسی امسال در این بخش بیشترین سهم را دارد. وبلاگ هایی که برای رای گیری آنلاین و عمومی معرفی شده اند عبارتند از وبلاگ های  پیاده رو http://piaderou.com، تاملاتی زیر دوش حمام http://dooush.blogspot.co.uk و یک سرخپوست خوب http://dead-indian.blogspot.co.uk .
گفتنی است جایزه بین المللی “بهترین فعالین آنلاین” دویچه وله (Bobs) با حضور ۱۴ زبان امکان بی نظیری برای آگاهی از نحوه کار فعالان آنلاین در سراسر دنیا بوجود می آورد. امسال در چارچوب تغییرات جدیدی که در جایزه “Bobs” صورت گرفته، دویچه وله جایزه ویژه ای را برای نخستین بار با نام “جایزه آزادی بیان” اهدا کرد. این جایزه در اواخر ماه فوریه سال جاری میلادی به رائف بدوی، وبلاگ نویس زندانی سعودی تعلق گرفت. دویچه وله با این جایزه ویژه از افراد و یا نهادهایی که برای آزادی بیان در دنیای دیجیتال فعالیت می کنند، تقدیر می کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :