آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73108
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394 11:30
تعداد بازدید : 1223

وبلاگستان فارسی در راه فراز

شبنم کهن چی-وبلاگ نویسی در ایران دوره اوج و فرود بسیاری داشته است. از دوران طلایی اوایل دهه هشتاد بگیرید تا به افول آن در اواخر همین دهه و اوایل دهه نود برسید. از روزمرگی نویسی ها، گزارش نویسی ها، شعرهای کوتاه و بلند، تجربه نویسی ها بگیرید تا برسید به امروز که دیگر چندان مهم نیست بلاگر درباره چه چیز می نویسد، فقط کافی است سبک نوشتارش به دل بنشیند. جامعه وبلاگ نویسان ما چند سالی است که به سمت سبک گرایی حرکت می کند.

 شاید این نشانه بلوغ وبلاگ نویسان باشد. استفاده از اصطلاحات خاص، آغشته کردن واقعیت تلخ روز زندگی با طنز، چیدمان شخصی کلمات در کنار هم برای تشریح یک روز بلاگر، یک ساعت و یا یک رویداد ساده این روزها برای خوانندگان وبلاگ ها از اهمیت زیادی برخوردار است. 
طی این سال ها که بلاگرها داشتند سبک خود را برای نوشتن خلق می کردند، به نحوی که اگر مطلب در وبلاگ دیگری منتشر شود خواننده بداند این مطلب از کدام وبلاگ برداشته شده، بسیاری معتقد بودند که شبکه های اجتماعی، دوران وبلاگ نویسی را به انتها رسانده و باید برای جامعه وبلاگ نویسان مرثیه خواند. درست است که دنیای وبلاگ های فارسی سکوت و رکود مقطعی را تجربه کرد که شاید یکی از دلایلش رونق شبکه های اجتماعی باشد اما باید امروز پذیرفت آنها که از آن سرما و خزان دنیای وبلاگستان فارسی جان به در بردند و امروز زنده اند، افرادی هستند که توانایی ها و سبک خود را در نوشتن پیدا کرده اند و به صورت حرفه ای این راه را ادامه می دهند. وبلاگ ها کمتر شدند اما بیشتر همین اندک باقی مانده ها خواندنی هستند. 
شاید وبلاگستان فارسی پس از یک نشیب طولانی حالا آهسته آهسته راه فراز در پیش گرفته و دور نیست روزهای طلایی اش. آنچه نیاز داریم حفظ همین نگاه جدی وبلاگ نویسان در روزگاری است که سرعت شبکه های اجتماعی، مرگ و فراموشی محتوا را ساده کرده و حوصله کاربران را برای خواندن متن های بلند از بین برده است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :