آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73098
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394 10:51
تعداد بازدید : 883

آثار بزرگ گام نخست ساماندهی سیم کارت های بی هویت

علی شمیرانی- از سیم کارت های بی هویت در یک کلام برای جرم، جنایت و کلاهبرداری استفاده می شود و برخورد با این سیم کارت ها وارد سومین سال خود می شود. اوایل سال 91 بود که رگولاتوری دولت قبل با ابلاغ بخشنامه ای مبنی بر ممنوعیت واگذاری و در اختیار داشتن بیش از 10 سیم کارت سعی کرد تا به نوعی این معضل بزرگ را مهار کند.

اقدامی که البته جدی گرفته نشد و حالا که رگولاتور دولت یازدهم آستین ها را برای برخورد با دارندگان این سیم کارت ها بالا زده، بی توجهی به این بخشنامه در حال پیدا شدن است.
فعلا از تهران و اصفهان اخباری منتشر شده که نشان می دهد کاربران زیادی هستند که به جای 10 سیم کارت 10، 15، 20 و حتی 27 هزار سیم کارت نیز به نامشان صادر شده است!
اگرچه رگولاتوری تلاش دارد آمار و ارقام سیم کارت های بی هویت را افشا نکند، اما این اخبار نشان می دهد که ابعاد این معضل تا چه حد گسترده و دور از ذهن بوده است. در همین راستا رگولاتوری حتی بدون اشاره به نام مشخصی و باز هم به شکل کلی اعلام کرده جرایم میلیاردی برای اپراتورها در نظر گرفته شده است. 
این که چه ضرورتی برای اختفای آمار سیم کارت های بی هویت، نام، مبنا، میزان جرایم اپراتورها و مسایلی از این دست وجود دارد، همچنان بی پاسخ و مبهم است، اما قدر مسلم ظاهرا با بخشنامه و کاغذبازی نمی توان مانع چشم پوشی متخلفان از گردش صدها میلیارد تومانی و بلکه بیشتر از این بازار پر سود شد.
به هر ترتیب اقدام رگولاتوری در ساماندهی سیم کارت های بی هویت همواره قابل تقدیر است و تمام رسانه ها نیز باید در اجرای هر چه بهتر این طرح در کنار این نهاد قرار داشته باشند.
اما به نظر می رسد رگولاتوری در کنار حذف سیم کارت های مذکور از دست کاربرانش، باید ریشه های این معضل یعنی روش های دور زدن تلاش ها برای ساماندهی و تداوم عرضه سیم کارت های بی هویت را گرفته و برای تحقق این امر نسبت به شفاف سازی بیشتر و تشدید جرایم اپراتورها اقدام شود.
بار دیگر تاکید می شود، سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی برای به سرانجام رساندن این طرح، می بایست، بسترها و روش های کمک و مشارکت هر چه بیشتر مردم، رسانه ها و سایر دستگاه های مرتبط را نیز فراهم سازد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :