آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73093
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394 10:29
تعداد بازدید : 1335

آمارهای عجیب از فاز نخست طرح ساماندهی سیم‌کارت‌های بی‌هویت

مرد 27هزار سیم کارت

رییس اداره امور مشترکین ارتباطات سیار شرکت مخابرات اصفهان گفت: مواردی مانند ثبت 20 ، 15 و 10 هزار سیم کارت به نام یک نفر در این استان وجود داشته که با آن برخورد شده است.

ایرنا- فرشته صبایی افزود: ثبت این تعداد سیم به نام افراد در سال هایی که خرید و فروش سیم کارت تلفن همراه رونق بسیاری داشت بویژه در سال های 84 و 85 صورت گرفته است .
وی با بیان اینکه در آن برهه از زمان محدودیتی برای ثبت نام سیم کارت وجود نداشت، ادامه داد: از سال 92 و با قانون جدید سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی مبنی بر اینکه هر فرد می تواند حداکثر 10 سیم کارت داشته باشد برخورد با این موارد آغاز شد.
این کارشناس با تاکید بر اینکه این سیم کارت ها، اعتباری بوده است، گفت: از سال 92 در این زمینه اقدام و با فعال نگه داشتن 10 سیم کارت آخر واگذار شده به این افراد، سایر سیم کارت ها از اعتبار ساقط شد.
صبایی اضافه کرد: با دادن اخطار و پیامک به مالکان این سیم کارت ها از آنها خواسته شد تا برای احراز هویت سایر سیم کارت ها اقدام کنند. بر اساس قانون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، هر فرد ایرانی می تواند حداکثر 10 سیم کارت و هر اداره حقوقی حداکثر 50 سیم کارت از یک اپراتور تلفن همراه داشته باشد.
رییس امور مشترکین سیار شرکت مخابرات اصفهان با تاکید بر اینکه اکنون هیچ فعال سازی سیم کارت تلفن همراه بدون احراز هویت مالک آن انجام نمی شود ، گفت: احراز هویت مالک سیم کارت از طریق کد ملی صورت می گیرد. صبایی افزود: سیم کارت ها بصورت غیر فعال در اختیار خریدار قرار می گیرد و او برای فعال کردن آن باید با همراه داشتن کارت ملی به اداره امور مشترکین جهت احراز و ثبت هویت مراجعه کند.
به گفته وی در چند سال گذشته نیز حدود یک هزار سیم کارت اعتباری همراه اول برای تعدادی از حجاج تمتع در نظر گرفته و بدلیل کمبود وقت، کار احراز هویت برای فعال سازی آنها انجام نشد اما به همه آنها پیامک داده شد تا برای احراز هویت مالک سیم کارت مراجعه کنند و سیم کارت افرادی که مراجعه نکردند، قطع شد.
استان اصفهان حدود چهار میلیون و 400 هزار مشترک تلفن همراه اپراتور همراه اول دارد که حدود سه میلیون آنها سیم کارت اعتباری است. در همین حال معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین در گفت و گو با واحد مرکزی خبر، اعلام کرد: با افرادی که بیش از 10 سیم کارت در هر اپراتور دارند، احصا شده و با آنان از طریق پیامک یا تلفن، تماس گرفته خواهد شد و این موضوع اطلاع رسانی می شود که آنان می توانند از میان سیم کارت های خود تنها 10 سیم کارت در هر اپراتور انتخاب کنند.
غلامرضا داداش زاده با بیان اینکه در حال حاضر 15 هزار یا 27 هزار سیم کارت به نام یک نفر ثبت شده و این یک تخلف مقرراتی است و ما با آنها برخورد خواهیم کرد، افزود: هنوز زمان مشخصی برای قطع سیم کارت های اضافی افراد درنظر گرفته نشده است اما این زمان نامحدود نخواهد بود و افراد بهتر است به اطلاع رسانی ها توجه کنند چراکه در نهایت سیم کارت های اضافی آنها قطع خواهد شد.
وی گفت: برخی افراد بیش از 10 سیم کارت در هر اپراتور دراختیار دارند و این تخلفی است که متاسفانه دردفاتر امورمشترکین اپراتورهای تلفن همراه صورت گرفته است.
داداش زاده در پاسخ به این سوال که این ساماندهی چه زمانی به سرانجام می رسد، گفت: ما هر دو هفته یک بار جلسه ای داریم که نمایندگان همه اپراتورها در آن حضور دارند و به تناسب رویدادهایی که در این دو هفته اتفاق می افتد تصمیم گیری صورت می گیرد.
وی افزود: ما از ابتدا از خود اپراتورها خواسته ایم که به مسوولیتشان عمل کنند، داشتن سیم کارت زیاد یک تخلف مقرراتی است و تذکر و اخطار کتبی به اپراتورها داده شده و در همین مدت سیم کارت هایی که در موارد غیرقانونی استفاده شده است با دستور سازمان تنظیم مقررات قطع شده اند.
داداش زاده در زمینه برخورد با فروشندگان سیم کارت های غیرقانونی گفت: ما در این زمینه دو کار مهم انجام دادیم نخست از چند ماه قبل سامانه اپراتورها مجوز ثبت بیش از 10 سیم کارت برای هر نفر را به هیچ کس نمی دهد و این اقدام در دفاتر مشترکان اعمال می شود یعنی یک بخشی از این مشکل به صورت سیستمی در حال حل شدن است.
وی بخش دوم اقدامات صورت گرفته برای برخورد با این موضوع را بسته شدن تعدادی از دفاتر مشترکان اپراتورهای تلفن همراه دانست و افزود: در این مدت بیش از 30 دفتر مربوط به مشترکان اپراتورهای تلفن همراه تعطیل شده است و این برخورد قانونی ما به صورت مداوم خواهد بود.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با مخاطب قراردادن اپراتورها و اشاره به مصوبه 190 درباره جرایمی که برای این نوع تخلفات درنظر گرفته شده است، گفت: برای اپراتورها در ماه های گذشته جرایمی   صادر شده است و این اپراتورها باید بدانند که سازمان تنظیم مقررات درنظر دارد موضوع سیم کارت های غیرقانونی را سر و سامان بدهد و دفاتر مشترکان باید تحت نظارت اپراتورها باشند و فروش سیم کارت ها باید در مسیر قانونی خود قرار داشته باشد.
معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی همچنین درباره طراحی سامانه ای که به زودی از طریق سازمان تنظیم مقررات یا اپراتورها دراختیار مردم قرار می گیرد، افزود: در این سامانه هر فرد با واردکردن کدملی خود می تواند به راحتی تعداد سیم کارت های خود را ببیند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :