آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 73092
تاریخ انتشار : 29 فروردین 1394 10:27
تعداد بازدید : 968

لمس مجازی اشیای سه بعدی ممکن شد

شرکت بریتانیایی به نام «اولتراهپتیکس» فناوری جدیدی ابداع کرده است که در آن فراصوت، مستقیما روی دست تان حس فشار به وجود می آورد و به آن شکل خاصی می دهد. به این ترتیب کاربر می تواند بدون تماس با چیزی، شی مجازی سه بعدی را حس و دستکاری می کند.

BBC- پژوهشگران می گویند که این ابزار بر اساس اصول نیروی تابش صوتی طراحی شده است. در آن از نیروهایی که امواج صوتی بر پوست وارد می کنند، برای به وجود آوردن حس تماس با شی استفاده شده است. سریرام سوبرامانیان، یکی از طراحان این فناوری می گوید: وقتی به کنسرت راک می روید و فشار صدای موسیقی را روی سینه تان حس می کنید. ما از همین اصل استفاده کرده ایم. صدای بم باس سینه تان را می لرزاند. ما به جای صدای باس، از فراصوت کم بسامد، حدود ۴۰ کیلوهرتز استفاده می کنیم. این امواج را می توان مستقیما به نقطه مشخصی فرستاد، مثلا سر انگشت ها یا کف دست و دقت زیادی هم دارد. فناوری این گروه پژوهشی هنوز در مرحله آزمایش است. اما پژوهشگران می گویند که این فناوری در دنیای واقعی کاربردهای فراوان دارد، از جمله هولوگرام های قابل لمس، واقعیت مجازی که کاربر را در بر می گیرد و کاربر می تواند ابزارهای مجازی کنترلی را در هوا حس کند و تغییر دهد.
سریرام سوبرامانیان می افزاید: گرایش، به سوی انجام کارها، بدون لمس کردن اشیاست. یکی از برتری های سیستم های بدون لمس این است که شما سراغ کلید چراغ نمی روید، فقط دست تان را تکان می دهید و چراغ روشن می شود.
این شرکت قصد دارد حق استفاده از این فناوری را در بازارهای متنوع از جمله بازار ابزارهای الکترونیکی مصرفی، وسایل خانگی و ابزارهای خودرو برای فروش عرضه کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :