آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72987
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1394 11:59
تعداد بازدید : 1087

ماراتون کدنویسی فیس بوک برای کوبا

دولت کوبا مانند بسیاری کشورهایی که ارتباط آزادی با دنیای خارج ندارند، اقدام به فیلتر و محدودسازی اینترنت می کند که در نتیجه آن دسترسی به بسیاری از شبکه های اجتماعی و خبری محدود شده است. اکنون فیس بوک با راه اندازی یک کمپین کدنویسی قصد دارد به جنگ این ابزار دولتی برود.

Engadget- باتوجه به تحولات سیاسی چند سال اخیر در دولت کمونیستی کوبا، احتمال این می رود که در آینده نه چندان دور، این کشور نیز از سانسور جریان اطلاعات دست بردارد اما شبکه های اجتماعی قصد ندارند تا آن زمان صبر کنند و خود اقدام به یافتن راهی برای مقابله با این محدودیت های کرده اند. مؤسسه غیرانتفاعی «ریشه های امید» با راه اندازی یک مسابقه آنلاین برای کدنویسی و دادن جایزه به برنده، به دنبال راهی است که با استفاده از آن مردم کوبا بتوانند بدون دغدغه فیلترها و محدودیت ها، به دنیای آزاد اطلاعات دسترسی پیدا کنند. 
نام این ماراتن برنامه نویسی «کوبا هکاتون» است و از 25 آوریل (5 اردیبهشت) آغاز می شود و در آن قرار است برنامه نویسان برنامه ای طراحی کنند که با استفاده از آن بتوان موانع دولت کوبا را دور زد و به اطلاعات دسترسی داشت. ظاهر پروژه بسیار آسان است، اما مهم ترین ویژگی هایی که برای این برنامه در نظر گرفته شده این است که با توجه به سرعت کم، پوشش محدود و فیلترینگ بسیار سنگینی که در کوبا وجود دارد، موفق شود امکان دسترسی به هر نقطه در وب را فراهم کند و سرعت آن نیز قابل قبول باشد. اگرچه ظاهر این جایزه و مسابقه کمی ایده آل گرایانه به نظر می رسد، اما تجربه های پیشین ثابت کرده که با این روش می توان به نتایج ملموس و عملی دست یافت. در پروژه مشابهی که برای طراحی ایمیل در میامی اجرا شد، اکنون 40 هزار جزیره از یک ایمیل با امکان جست وجو برخوردار شده اند و می توانند دسترسی به اینترنت خود را به اشتراک بگذارند. البته طرح کوبا بسیار بلندپروازانه تر و پیچیده تر است، اما غیر ممکن نیست. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :