آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72984
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1394 11:56
تعداد بازدید : 1122

بانک مرکزی حذف صفر و ارز تک نرخی را کنار گذاشت

نداشتن برنامه برای حذف صفرها از پول ملی و اجرای ارز تک نرخی، نهایی شدن پیمان پولی دو جانبه با پنج کشور و برنامه ویژه برای جلوگیری از رانت ها از مهمترین محورهای نشست رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان کمیسیون اقتصادی بوده است.

تسنیم-  عبدالکریم رجبی عضو کمیسیون اقتصادی به تشریح جزئیات جلسه رئیس کل بانک مرکزی با نمایندگان این کمیسیون پرداخت و گفت: نمایندگان کمیسیون اقتصادی از پروژه های بانک مرکزی از جمله شاپرک، نسیم، چکاوک، چشم انداز 1400 و ... بازدید کردند و درجریان گزارش آماری معاون اقتصادی بانک مرکزی نیز قرار گرفتند.
  ارز تک نرخی بعد از ثبات اقتصادی
وی افزود: برهمین اساس نمایندگان در خصوص برنامه بانک مرکزی برای زمان اجرای ارز تک نرخی سوال کردند که سیف در پاسخ اعلام کرد فعلاً برنامه ای برای ارز تک نرخی نداریم.
رجبی ادامه داد: توضیح رئیس کل بانک مرکزی برای نداشتن برنامه برای اجرای ارز تک نرخی این بود که بانک مرکزی قصد دارد این سیاست را بعد از آنکه اقتصاد به ثبات لازم رسید، اجرا کند.
این عضو کمیسیون اقتصادی حذف صفرها از پول ملی را از دیگر مباحث طرح شده در این نشست عنوان کرد و گفت: البته رئیس کل بانک مرکزی در پاسخ به این سوال نمایندگان نیز تأکید کرد: بانک مرکزی فعلاً برنامه ای برای حذف صفرها ندارد.
وی با بیان اینکه سیف در این نشست به بیان برنامه‎های خود در خصوص نوسانات اقتصادی و ایجاد ثبات در اقتصاد کشور پرداخت و افزود: در خصوص بنگاه‎داری بانک ها نیز سوالاتی طرح شد که رئیس کل بانک مرکزی در همین ارتباط بخشنامه این بانک به بانک‎ها را در ارتباط با جلوگیری از بنگاه‎داری و افزایش معوقات بانکی را نشان داد.
  پیمان پولی با 5 کشور نهایی می‎شود
رجبی همچنین در خصوص گزارش بانک مرکزی در حوزه بین الملل نیز تأکید کرد: طبق گزاش بانک مرکزی، هم اکنون قرار پیمان پولی دو جانبه ایران با پنج کشور از جمله ترکیه، عمان، عراق و غیره در مراحل نهایی قرار دارد.وی افزود: قرار داد نهایی پیمان پولی دوجانبه ایران با پنج کشور در مراحل مذاکرات نهایی است؛ البته در سفر اخیر رئیس جمهور ترکیه نیز مسائلی در این باره طرح شده که به تسریع فرایندها کمک می کند.این عضو کمیسیون اقتصادی مجلس گفت: بانک مرکزی ضمن ارائه گزارشی از وضعیت ساماندهی موسسات مالی و اعتباری غیرمجاز از صدور مجوز برای چند موسسه اعتباری در سال جاری خبر داد.
  رانت 2 میلیاردی نداشتیم
رجبی در پاسخ به این پرسش که آیا رئیس کل بانک مرکزی گزارشی درباره رانت جدید 2 میلیارد دلاری برای واردات کالاهای اساسی ارائه نداد؟ گفت: سیف اعتقادی به رانت 2 میلیارددلاری ندارد و گفته است رانتی در این مورد صورت نگرفته است. سیف همچنین اعلام کرد که با برنامه های بانک مرکزی جلوی رانت های اینگونه گرفته خواهد شد. سیف تأکید کرده که بانک مرکزی جلوی هر رانتی را می‎گیرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :