آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72971
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1394 11:37
تعداد بازدید : 1034

سرویس‎های ابری امن هستند؟

به نظر می‎رسد که باید کم کم با ابزارهای ذخیره‎سازی فیزیکال اطلاعات مثل CD، DVD و یا حتی فلش درایوها هم خداحافظی کنیم! حالا امکان اشتراک فایل‎ها و اطلاعات براحتی و از طریق یک اتصال ساده به اینترنت مهیاست.

فناوران-  روند افزایش محبوبیت سرویس های تحت وب مثل DropBox، Mega یا Box نیز به خوبی نشان می دهد که چه اتفاقی در حال رخ دادن است. بر اساس اعلام سازمان Eurostat، به طور میانگین 21 درصد از کاربران اینترنت در قاره اروپا از سرویس های ابری برای ذخیره‎سازی و یا اشتراک داده‎هایشان استفاده می‎کنند. بر اساس گزارش شرکت ایمن رایانه پندار نماینده ضدویروس پاندا در کشور این رقم در کشورهایی مثل دانمارک یا بریتانیا به بیش از 30 درصد می رسد؛ این یعنی تقریبا از هر سه کاربر، یک نفر در حال استفاده از خدمات ذخیره‎سازی ابری ست.
البته حالا این فقط به کاربران خانگی یا شخصی اینترنت محدود نمی‎شود؛ بلکه بسیاری از شرکت‎ها و مراکز کسب و کار نیز به استفاده از سرویس‎های ذخیره اطلاعات مبتنی بر اینترنت روی آورده‎اند. در نتیجه فضای ابر نه تنها از اطلاعات محرمانه شخصی و خصوصی انباشته شده، بلکه رفته رفته حجم بیشتری از اطلاعات سازمانی و داده‎های حساس را نیز در خود جای می‎دهد. بر اساس این گزارش کاهش هزینه‎های سازمانی، افزایش بازده عملیاتی و سهولت دسترسی به اطلاعات، شاید توجیه مناسبی برای استفاده‎های سازمانی از سرویس‎های ابری ذخیره اطلاعات باشد. اما اگر به امنیت این اطلاعات و مراقبت کامل از آن‎ها توجه کافی نشود، خسارت‎های جبران‎ناپذیری به بار خواهد آمد. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :