آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72959
تاریخ انتشار : 26 فروردین 1394 11:7
تعداد بازدید : 1260

شبکه ملی اطلاعات و مجوز نسل 3 و 4 بدون پیوست فرهنگی برای وزیر ارتباطات گران تمام شد

درج نام «واعظی» روی یازدهمین کارت زرد دولت

سوال نمایندگان مجلس درباره دلایل توسعه اینترنت توسط وزارت ارتباطات بدون پیوست فرهنگی و تاخیر در راه اندازی شبکه ملی اطلاعات سرانجام یازدهمین کارت زرد مجلس به وزرا را به نام وزیر ارتباطات دولت یازدهم زد.

خبرگزاری فارس- سوال ملی نصرالله پژمان فر نماینده مشهد و کلات و مرتضی آقاتهرانی نماینده تهران از محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در جلسه علنی صبح دیروز مجلس شورای اسلامی مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
این سوال قبلا در کمیسیون فرهنگی مجلس مورد بررسی قرار گرفته بود اما به دلیل قانع نشدن نماینده سوال کننده از پاسخ های وزیر، سوال برای بررسی بیشتر به صحن علنی ارجاع شد.
پژمان فر و آقاتهرانی در این سوال از وزیر ارتباطات پرسیدند: دلایل توسعه شبکه و پهنای باند اینترنت توسط وزارت ارتباطات بدون پیوست فرهنگی و قبل از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و بی توجهی به ظرفیت داخلی چیست؟ علت عدم ابلاغ ضوابط بهره برداری از اینترنت تلفن همراه چیست؟
پژمان فر گفت: به جز چند پاورپوینت و اسلاید پاسخ دیگری به سوالات نمایندگان درباره شبکه ملی اطلاعات داده نشده است.
نصرالله پژمان فر دیروز در صحن علنی مجلس در جریان طرح سوال خود از سید محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دلایل توسعه شبکه و پهنای باند اینترنت توسط وزارت ارتباطات بدون پیوست فرهنگی و پیش از راه اندازی شبکه ملی اطلاعات و بی توجهی به ظرفیت داخلی با اشاره به اینکه وزارت ارتباطات پس از وزارت نفت از پر درآمدترین وزارتخانه ها است، گفت: این وزارتخانه 5 هزار میلیارد تومان درآمد دارد که 100 درصد آن قابل تحقق است.
وی بحث شبکه ملی اطلاعات را موجب تبدیل تهدیدها به فرصت عنوان کرد و با بیان اینکه مجلس عدد و رقم بسیار زیادی بابت این موضوع قرار داده است، افزود: اما آنچه بعنوان عملکرد در این باره در شورای عالی فضای مجازی و دیگر محافل ارایه می شود جز چند پاورپونت و اسلاید نیست و آنچه ما مشاهده می کنیم این است که کار بیش از 5 درصد جلو نرفته است.
پژمان فر اینترنت را امری ضروری و جدایی ناپذیر برای زندگی امروز مردم برشمرد و با بیان اینکه اینترنت ما امروز همراه با شبکه ملی اطلاعات نشده است، گفت: این موضوع موجب تحمیل هزینه ای زیاد برای کاری بی کیفیت به مردم شده است.
وی با بیان این موضوع که 10 برابر آنچه ارایه می دهیم هزینه به مردم تحمیل می شود، افزود: علت این مسئله فقدان شبکه ملی اطلاعات است.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی از ارایه اینترنت خارجی بدون هیچگونه مدیریتی به مردم سخن گفت و ادامه داد: عدم شفافیت در زمان بندی و مفهوم شبکه ملی اطلاعات، عدم روشن بودن سیاست دولت در قبال آن و دیگر سوالات از جمله سوالات ما در این باب است.
پژمان فر با تاکید بر اینکه پاسخ قانع کننده ای در برابر این سوالات دریافت نکرده ایم، گفت: به دلیل این مسایل ما امروز برای ارایه اینترنت به مردم دست در جیب آنها می کنیم.
  در جلسه نیم ساعته فقط می توان پاورپوینت ارایه کرد
محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ابتدای سخنان خود در پاسخ به سوالات مذکور، گفت: توسعه پهنای باند اینترنت برای آماده سازی زیرساخت گسترش اینترنت در کشور، آماده سازی زیرساخت گسترش دولت الکترونیک و تجارت الکترونیک و برنامه های مختلف است.
وی افزود: در بخشی از سوال درباره تکلیف ماده 2 قانون برنامه پنجم مبنی بر لزوم ارایه پیوست فرهنگی برای طرح های مهم و جدید، سوال شده است که باید بگویم این پروژه نه به ما ابلاغ شده و نه مسوولیت آن بر عهده ماست.
وزیر ارتباطات در بخش دیگری از سخنانش افزود: توجه به ظرفیت های داخلی بخش دیگری از سوال مربوطه است که باید بگویم این موضوع جزو اولویت های کاری برنامه های ماست و در پروژه های مختلف از ظرفیت های داخلی استفاده می کنیم، درباره محتوا نیز باید بگویم با راه اندازی مراکز داده به موفقیت های جدیدی دست یافته ایم.
واعظی یادآور شد: زمانی که دولت یازدهم روی کار آمد، 10 درصد محتوای استفاده کنندگان از داخل تهیه می شد و 90 درصد از خارج از کشور اما هم اکنون 35 درصد استفاده کنندگان از محتوای میزبانان داخلی استفاده می کنند و 65 درصد از محتوای میزبانان خارجی.
وی همچنین با بیان بخش دیگری از سوال مذکور درباره لزوم ضابطه مند شدن اینترنت تلفن همراه، گفت: همه ضوابطی که در اینترنت خانگی وجود دارد، برای اینترنت های خارجی مانند اینترنت تلفن همراه نیز وجود دارد.
واعظی در پاسخ به سوال نمایندگان افزود: این موضوع یک مسئله جدید نیست. در واقع بحث شبکه ملی اطلاعات از 11 یا 12 سال پیش مطرح شده است حال سوال من این است که در این 12 سال چرا هیچ اقدامی در این زمینه صورت نگرفته است.
وی اضافه کرد: بعد از حضورم در وزارت ارتباطات مشاهده کردم فقط 14 درصد از تکالیفی که طبق برنامه پنجم توسعه بر دوش این وزارتخانه گذاشته شده انجام شده است اما بنده تمام تکالیف این وزارتخانه را بر عهده گرفته و قول دادم تا پایان سال 94 تمام این اقدامات را انجام دهم که یکی از این موارد شبکه ملی اطلاعات است. وی سوالی را مطرح کرد که چرا در 11 سال پیش که هیچ اقدامی درباره شبکه ملی اطلاعات صورت نگرفت هیچ سوالی پیرامون این موضوع از وزرای وقت نشد و حال که ما امروز در حال انجام اقدامات هستیم سوال مطرح می شود؟
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات راه اندازی شبکه ملی اطلاعات را نیازمند افزایش پهنای باند دانست و افزود: وزارت ارتباطات مصمم است اقدامات لازم در راستای وظایف محوله را هر چه سریعتر و به درستی انجام دهد.
واعظی در ادامه اظهارات خود به بیان گزارشی پیرامون اقدامات انجام شده در این وزارتخانه پرداخت و گفت: در زمان حضور من در وزارت ارتباطات پهنای باند داخل 500 گیگابیت در ثانیه بود که امروز این رقم به 2400 گیگابیت در ثانیه افزایش یافته است؛ در حوزه بین الملل نیز در زمان حضور من در وزارت ارتباطات پهنای باند 71 بود که امروز این رقم به 171 افزایش یافته است.
واعظی در همین زمینه تصریح کرد: بنای امروز ما بر این است که پهنای باند داخل را گسترش دهیم و همچنین محتوای فاخر در داخل تولید کنیم که مردم بتوانند ضمن استفاده از امکانات از آن محتوا نیز بهره ببرند.
وی به بیان دیگر اقدامات انجام شده در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات پرداخت و خاطرنشان کرد که امروز 10 میلیون نفر از شهروندان کشورمان می توانند از اینترنت موبایل استفاده کنند.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به جلسات خود با نمایندگان مجلس نیز اشاره کرد و افزود: برای ما جلسات نیم ساعته در کمیسیون می گذارند که ما فقط در این زمان می توانیم پاورپوینت ارایه کنیم، شما (خطاب به نمایندگان مجلس) یک جلسه مناسب بگذارید تا ما به طور کامل مباحث را برایتان بیان کنیم. واعظی در ارتباط با بحث نمایندگان سوال کننده پیرامون گرانی اینترنت در کشور نیز گفت: من نمی دانم این مباحث از کجا مطرح می شود، آنچه ما امروز در اختیار مردم قرار می دهیم همانند کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا است.
  مجلس از پاسخ واعظی قانع نشد
در نهایت اما نمایندگان مجلس با 99 رای مخالف از پاسخ های وزیر ارتباطات به سوالات نمایندگان مشهد و تهران قانع نشدند و بدین ترتیب واعظی اولین اخطار خود را از مجلس نهم دریافت کرد و دولت یازدهم یازده کارته شد.
وکلای ملت پس از استماع پاسخ های وزیر ارتباطات و توضیحات نمایندگان سوال کننده، با 70 رای موافق، 99 رای مخالف و 11 رای ممتنع از 195 نماینده حاضر در صحن علنی، یازدهمین کارت زرد مجلس مجلس نهم را به واعظی نشان دادند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :