آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72905
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1394 11:21
تعداد بازدید : 996

پنج نکته برای سریع تر شدن رایانه

برای بسیاری از کاربران رایانه پیش آمده است که هنگام کار با کامپیوتر درگیر مشکلاتی چون سرعت پایین دستگاه شوند.

ایرنا- اما این مشکل راه حل هایی دارد. 
کارشناسان آی تی برای رفع این مشکل و آشنایی کاربران کامپیوتر با ترفندهای افزایش سرعت دستگاه، پنج نکته ساده برای هر فردی با هر میزان دانش درباره رایانه که بتواند بهتر از رایانه خود بهتر نگهداری کند ارایه کرده اند.
اگر شما هم با سرعت پایین کامپیوتر خود مشکل دارید این مطلب را بخوانید:


  یکپارچه سازی هارد دیسک
یکپارچه سازی (Defragmentation)،سرعت خواندن فایل ها توسط کامپیوتر شما را به وسیله مرتب کردن ساختار داده های روی هارد دیسک، بالا می برد.
حتی هارد دیسک های امروزی نیز در طول زمان، به دلیل نحوه ذخیره سازی فایل ها، سرعت خود را از دست می دهند. چرا که هنگامی که هارد دیسک فایل های جدید را می نویسد یا فایل های قدیمی را پاک می کند، آنها قطعه قطعه شده و در بخش های مختلف هارددیسک ذخیره می شوند. این موضوع از بهره وری در هنگام دسترسی به فایل ها می کاهد. 
بنابراین با مرتب کردن قطعه های اطلاعات پراکنده روی هارددیسک، شما نه تنها فضای موجود بعنوان حافظه را افزایش می دهید، بلکه دسترسی به این اطلاعات را نیز راحت تر می کنید.
برای رفع این مشکل می توان از برنامه های مخصوص مانند Smart Defrag 3 (برای Windows 8.1) و iDefrag (برای سیستم عامل OS X اپل) استفاده کرد.

  پاک کردن فایل های غیرضروری
این روزها خیلی راحت می توان یک هارددیسک کوچک تر از 200 گیگابایت را پر کرد.هر چه این هارددیسک پرتر باشد، کار کردن با رایانه سخت تر می شود.
پس اگر فایل های قدیمی زیادی دارید که دیگر از آن ها استفاده نمی کنید ولی فضای ارزشمند رایانه شما را اشغال کرده اند برای پاک کردن آنها اقدام کنید. برای تشخیص این فایل ها تنها کافی است که یک اپلیکیشن دانلود کنید. برنامه های مختلفی در بازار برای پی سی و مک موجود است. برای پی سی SpaceSniffer یا WinDirStat می تواند به شما کمک کند تا ببینید کدام فایل ها بیشترین حجم از هارددیسک شما را اشغال کرده اند. اگر از سیستم عامل OS X و رایانه مک استفاده می کنید هم راه ساده تری وجود دارد که امکان جستجو با Finder است. این برنامه به شما امکان می دهد که هر چیز روی رایانه مک شما وجود دارد، از جمله اپ ها و برنامه ها، هارددیسک ها، فایل ها، فولدرها و درایوهای دی وی دی را، به شکلی بصری و کاربردی مشاهده کنید.

   جلوگیری از اجرای خودبه خود برنامه ها
این شیوه یکی از سریع ترین روش ها برای بالا بردن سرعت رایانه شما به ویژه هنگام روشن شدن است.
می توانید در زمان اجرا ببینید که چه برنامه هایی روی رایانه شما فعال است و آن هایی که می خواهید را متوقف کنید. در OS X از طریق Activity Monitor و در ویندوز از طریق Task Manager، می توانید این کار را به راحتی انجام دهید. اگر رایانه مک دارید در System Preferences گزینه Users and Groups را انتخاب کنید و روی برنامه ای که می خواهید متوقف کنید کلیک کنید. اگر هم از پی سی یا سیستم های عامل استفاده می کنید می توانید از ابزار رایگان Autoruns استفاده کنید که برنامه هایی که خودبخود اجرا می شوند را کنترل می کند.

   از بین بردن ویروس و بدافزارها
برخی معتقدند که بدون نرم افزارهای ویروس یاب می توان سر کرد. به گفته آنها این نرم افزارها به ویژه در پی سی های قدیمی تر، حافظه و قدرت زیادی از رایانه را مصرف می کند. ولی افرادی که متخصص نیستند بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنند و نرم افزارهای ویروس یاب نصب کنند. باید نرم افزار ویروس یاب خود را بر اساس مشخصات رایانه تان انتخاب کنید. از جمله این برنامه ها که کمترین حافظه و قدرت رایانه شما را مصرف می کند، می توان به Microsoft Security Essentials، Panda Cloud و Avira اشاره کرد.
 ۵- استفاده از برنامه های تحت وب
چرا خود را به دردسر می ندازید  و نرم افزار Office را نصب و اجرا می کنید؟ در حالی که همه آن کارها را می توان با برنامه های Google Docs، Adobe Buzzword یا Peepel انجام داد.کارشناسان بر این باورند که امروزه برنامه های تحت وب که می توانید در مرورگر خود از آنها استفاده کنید از پس هر کاری بر می آیند. آنها دو برتری نیز دارند: سرعت اجرای آنها بسیار بیشتر است و هارددیسک شما را پر نمی کنند. اگر شما این پنج قدم را اجرا کردید، ولی رایانه شما همچنان کند است، شاید وقت آن باشد که با یک کارشناس تماس بگیرید یا روی یک دستگاه جدید سرمایه گذاری کنید.
  منبع : ایرنا


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :