آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72901
تاریخ انتشار : 25 فروردین 1394 11:15
تعداد بازدید : 831

رییس جدید سازمان فضایی به دنبال ماموریت در ماه و مریخ

همزمان با رفع نیازهای فعلی در حوزه فضایی نگاه به آینده نیز ضروری است اگر کشورهای دیگر به دنبال ماموریت های ماه و مریخ هستند ما نیز این اهداف را دنبال خواهیم کرد.

خبرگزاری فارس- حسین بهرامی در مراسم معارفه خود گفت: پیش از انقلاب، ایران یکی از 5 ایستگاه اولیه سنجش از راه دور را داشت و به همان سطح فعالیت های پیش از انقلاب نیز افتخار می کنیم اما در مجموع میزان فعالیت های فضایی پیش از انقلاب زیاد نبوده است.
رییس سازمان فضای ایران افزود: اما پس از انقلاب به دلیل توجه ویژه مقام معظم رهبری فعالیت های این بخش رشد چشمگیری داشت و در عرصه بین المللی به جایگاه ویژه ای دست یافتیم و تاکنون نیز در حوزه هوا و فضا بیشترین همدلی را بین دانشگاه و صنعت شاهد بوده ایم.
بهرامی افزود: معتقدیم با تصمیمات اتخاذ شده در دولت تدبیر و امید به اهداف خوبی در حوزه هوافضا دست خواهیم یافت.
رییس سازمان فضای ایران با بیان توانمندی های ایران در حوزه فضایی گفت: طراحی ساخت ماهواره های بومی که ایران را قادر به ساخت و پرتاب ماهواره کرد و توانایی پرتاب موجود زنده از جمله توانمندی هایی است که با تلاش در بخش فضایی به دست آمده و ادامه این مسیر در دستور کار جدی 
قرار دارد.
وی با بیان جابجایی های سازمان فضایی ایران بین وزارت ارتباطات و نهاد ریاست جمهوری افزود: در سال های اخیر سازمان فضایی از مجموعه وزارت ارتباطات خارج شد و اکنون بار دیگر به این وزارت بازگشت هر کدام از این جایگاه ها خاصیتی داشت اما فکر می کنیم که این قالب جدید کارآمدتر است.
وی در ادامه با بیان مثالی در این باره گفت: وقتی در فضا هستید تنها راه ارتباطی فناوری اطلاعات است و این موضوع بر ارتباط بخش فضایی و فناوری اطلاعات تاکید دارد.
بهرامی افزود: هم اکنون شبکه بزرگی از مراکز فناوری فضایی در ایران وجود دارد که سازمان فضایی یکی از هسته های اصلی و کارآمد آن است.
رییس سازمان فضای ایران ادامه داد: تمام فعالیت های فضایی ایران صلح آمیز است و در واقع سازمان فضایی بخش غیردفاعی صلح آمیز فعالیت های فضایی ایران را تشکیل می دهد.
وی با بیان اینکه باید علاوه بر رفع نیازهای فعلی نگاه به آینده نیز داشته باشید گفت: در 30 الی 40 سال آینده فناوری فضایی به شدت متحول می شود برای مثال اگر کشورهای دیگر در فکر ماموریت های ماه و مریخ هستند ما نیز باید این اهداف را مدنظر داشته باشیم و تاکید مقام معظم رهبری نیز بر پررنگ شدن این نقش است.
بهرامی افزود: تجاری سازی فعالیت های فضایی در سطح ملی - منطقه ای و بین المللی در دستور کار جدی سازمان فضایی خواهد بود.
رییس سازمان فضای ایران گفت: همچنین هدایت فعالیت های فضایی در جهت رفاه عمومی و زندگی روزمره مردم از دیگر برنامه های در دستور کار این 
سازمان است. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :