آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 72791
تاریخ انتشار : 24 فروردین 1394 10:59
تعداد بازدید : 745

رشد عرضه محصولاتی با صفحاتی لمسی در پی داشت

کاهش 30 درصدی واردات ماوس وکیبورد

رشد عرضه و همچنین افزایش تقاضا برای محصولات لمسی به کاهش سطح تقاضا برای انواع ماوس و کیبورد در بازار کامپیوتر منجر شده است.

مریم عسگری
به گفته کارشناسان، این موضوع با عرضه تبلت نوت بوک ها که دارای صفحات لمسی هستند محسوس تر شده است. به گفته کارشناسان، اگر چه در زمینه ماوس و کیبورد شاهد رشد کمی تولیدات داخلی هستیم و محصولات وارداتی نیز در بازار به وفور موجودند، اما با این حال میزان فروش این تجهیزات نسبت به سال های قبل کاهش یافته است.
رییس اتحادیه صنف رایانه نیز با تایید این موضوع می گوید: ورود تبلت و دستگاه های تبدیل شونده در حد زیادی به کاهش تقاضا برای ماوس و کیبورد و کالاهای جانبی دیگر نظیر ماوس پد منجر شده است.
وی با اشاره به کاهش تعرفه واردات این اقلام در سال 94 گفت: یکی از دلایل کاهش تعرفه واردات این اقلام با وجود تولید داخلی آنها همین موضوع است و از آنجا که توجه ها به سمت محصولات لمسی جلب شده است میزان فروش این اقلام نیز کاهش یافته است.
عطایی یکی از فعالان بازار تجهیزات کامپیوتری هم در این زمینه می گوید: در حال حاضر مشتریان بازار ماوس و کیبورد را گیمرهای حرفه ای، گرافیست ها و افرادی که به ماوس وابستگی دارند تشکیل می دهند و به نظر می رسد تا 3 سال دیگر و همه گیر شدن استفاده از رایانه های لمسی دیگر کسی سراغی از ماوس و کیبورد نگیرد.
وی می افزاید: حتی حجم تولید کارخانه های وطنی در زمینه تولید این تجهیزات جانبی کاهش یافته است و تولیدکنندگان روی محصولات دیگری تمرکز کرده اند.
یک واردکننده تجهیزات جانبی کامپیوتری هم با تایید این موضوع می گوید: میزان واردات این کالاها نسبت به سال قبل در حدود 30 درصد کاهش یافته است و بیشتر واردکنندگان به واردات ماوس و کیبوردهای گیمینگ می پردازند.
کارشناسان می گویند: تا حدود 2 تا 3 سال آینده حتی رایانه های دارای صفحات غیر لمسی در بازار کمیاب خواهد شد و ماوس و کیبورد بازار را به تکنولوژی لمسی واگذار خواهد کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :