fanavaran
آخرین اخبار
   
  کد خبر : 71066
  تاریخ انتشار : 20 اسفند 1393 11:48
  تعداد بازدید : 1160

  مشاور پروژه اروپایی شبکه مدارس در دیدار با دبیر شورای عالی فضای مجازی:

  حقوق کاربران در دسترسی به فضای مجازی باید لحاظ شود

  جانیس ریچادسون مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس در جمع اعضای کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی گفت: باید آگاهی خانواده ها، کودکان و نوجوانان را در فضای مجازی با آموزش های لازم بالا برد تا از این ابزار به نحوه مطلوب استفاده شود.

  روابط عمومی مرکز فضای مجازی- جانیس ریچادسون، با تشریح مفهوم «اینترنت ایمن» و «اینترنت بهتر» در اتحادیه اروپا گفت: ما باید اینترنت بهتر داشته باشیم و در حقیت این ما هستیم که اینترنت را ایمن می کنیم نه ابزارها. بنابر این نیاز را داریم تا آگاهی خانواده ها، کودکان و نوجوانان را بالا ببریم و در این راه آموزش تاثیر بسیاری دارد 
  برای اینکه کودکان و نوجوانان بدانند چگونه با اینترنت برخورد کنند.
  وی افزود: باید بدانیم که مشکل از کجاست و چه طور می شود با آن مقابله کرد و در تحقیقاتی که انجام شده نیز به این نتیجه رسیده ایم که آموزش و ارتقای آگاهی جامعه در برابر اینترنت بهترین راه است.
  مشاور ارشد پروژه شبکه مدارس اتحادیه اروپا اعلام کرد: مدارس باید روی پنج موصوع اطلاعات، ارتباطات، خلاقیت، مسوولیت پذیری و حل مشکلات تمرکز داشته باشند و باید در دوران کودکی به آنها آموزش دهیم که چگونه با تکنولوژی برخورد کنند و نحوه و تکنیک استفاده از تکنولوژی را نیز فرا گیرند.
  وی در خصوص اینکه چگونه می شود این پروژه ها را در ایران اجرا کرد و چه استراتژی در این خصوص باید وجود داشته باشد، تاکید کرد: استراتژی ای که می توان داشت این است که حقوق کاربران لحاظ شود و همه دسترسی داشته باشند و این کار باید همراه با مهارت باشد و بین صنعت و جامعه تعامل ایجاد شود تا قبل از به بازار آمدن یک محصول تحلیل شود که چه کاری برای فرهنگ سازی آن باید کرد.
  استاد دانشگاه موناش استرالیا افزود: من از محققان ایرانی درخواست می کنم که با ما در ارتباط باشند که بتوانیم علمی را که به دست می آوریم تبادل کنیم و دوست داریم بدانیم آیا به طور متمایز فعالیت می کنیم.
  وی گفت: اینترنتی که می خواهیم باید به شکلی باشد که کودکان و نوجوانان نسبت به رفتار خود مسوول باشند و خیلی خوب است که بدانیم برنامه هایی در اینترنت است که به بهتر شدن وضعیت جامعه کمک می کند و باید به کودکان و نوجوانان آموزش خود کنترلی بدهیم.
  ریچادسون با بیان این که باید محلی باشد تا پدر و مادرها مشکلات خود را اعلام کنند، گفت: نقش پدر و مادرها در آموزش کودکان خیلی مهم است و در ایران این اتفاق بسیار خوبی است که خانوده ها نقش بسزایی در تربیت فرزندان خود دارند. 
  مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس اعلام کرد: ما اطلاعات زیادی از خطوط کمک (help line) جمع آوری کردیم و بزرگ ترین مفهوم مشترکی که وجود دارد این است که وقتی بچه ها در برابر اطلاعات نامناسب زیادی قرار می گیرند موجب خشونت در آنها می شود.  محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز در این جلسه تاکید کرد: طرح جامع فضای مجازی سالم، مفید و ایمن با بهره گیری از تجارب سایر کشورها و براساس شاخص های فرهنگی و اجتماعی بومی و با رویکرد مشارکت داوطلبانه کاربران فضای مجازی در جلسه 22 شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده است.
  وی از خانم ریچادسون دعوت کرد تا به همراه همکاران خود در گسترش فضای مجازی متناسب با شاخص های اسلامی ایرانی با مرکز ملی فضای مجازی همکاری کند.
  در پایان این دیدار جانیس ریچادسون به سوالات اعضای کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی در خصوص اقدامات و روش های ترویج فضای مجازی سالم و شیوه امکان تعامل بین کشورهای غیر اروپایی و اتحادیه اروپا پاسخ داد.


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :