آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70953
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1393 11:47
تعداد بازدید : 926

اسنودن آماده بازگشت به آمریکا

وکیل ادوارد اسنودن که در پی افشاگری هایش درباره برنامه های مخوف آژانس امنیت ملی آمریکا برای جاسوسی از ارتباطات دیجیتال به روسیه پناهنده شده، می گوید اگر دادگاهی منصفانه برای او برقرار شود، اسنودن به آمریکا بازخواهد گشت.

رویترز- وکیل ادوارد اسنودن پیمانکار پیشین آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) که با افشاگری هایش درباره جاسوسی های گسترده ارتباطات دیجیتال شهروندان، افکار عمومی جهان را با پدیده ای کاملا ناشناخته آشنا کرد، اعلام کرد که اگر آمریکا تضمین دهد که دادگاهی منصفانه و بیطرف برای بررسی اتهامات او تشکیل خواهد شد او به خانه بازمی گردد.
آناتولی کوشرنا، وکیل ادوارد گفت که نامه ای از سوی اریک هولدر، دادستان کل ایالات متحده دریافت کرده که در آن وعده داده شده اسنودن در صورت بازگشت به آمریکا با «مجازات مرگ» مواجه نخواهد شد.
به گفته وکیل اسنودن، تضمین اینکه اسنودن اعدام نخواهد شد به این معنی نیست که دادگاهی عادلانه برای بررسی اتهامات او تشکیل خواهد شد و گذشته از این این تضمین از سوی کسی داده شده که بر اساس قانون نمی تواند تاثیری بر رای دادگاه داشته باشد.
آناتولی کوشرنا این سخنان را در کنفرانسی خبری در مسکو و در حاشیه معرفی کتابی که درباره زندگی اسنودن نوشته، بیان کرده است. او گفته: من دیگر نمی خواهم این راز را در دلم نگه دارم؛ او می خواهد به خانه بازگردد و ما سعی داریم هر کاری که ممکن است انجام دهیم تا این مساله را حل وفصل کنیم.
او همچنین گفت که غیر از او و گروهی که در روسیه پیگیر این موضوعند، گروهی از وکلا در آمریکا و آلمان هم در تلاشند تا بستر بازگشت اسنودن به وطنش را فراهم کنند. وکیل روس ادوارد اسنودن می گوید با توجه به اتفاقاتی که رخ داده، دیگر به حرف کشورهایی که می گویند از او محافظت خواهند کرد اعتمادی ندارد.
اسنودن با اجازه اقامتی که از روسیه دریافت کرده می تواند خاک این کشور را ترک کند، اما هراس وکیل او از این است که او به 
محض ترک خاک روسیه به سفارت آمریکا تحویل داده شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :