آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70950
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1393 11:43
تعداد بازدید : 1467

خواباندن چک با خودپردازها در نیمه اول سال ۹۴

رقیب چکاوک در حال ورود است؟

بعد از اجرای پر حاشیه طرح چکاوک و در حالی که هنوز این سیستم به طور کامل در نظام بانکی کشور مستقر نشده است، خبرهایی که از بانک مرکزی می رسد نشان می دهد رقیب این سیستم هم در نیمه اول سال آینده پایه عرصه می گذارد.

 فناوران- ناصر حکیمی مدیرکل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی خبر از فراهم شدن امکان خواباندن چک به حساب از طریق دستگاه های خودپرداز در نیمه اول سال 94 می دهد. این همان خدمتی است که سیستم چکاوک  انجام می دهد. البته هنوز معلوم نیست خودپرداز ها هم به همان سامانه چاوک وصل می شوند یا اینکه قرار است این خدمت به صورت موازی از طریق سامانه ای دیگر به مرحله اجرا برسد. 
حکیمی گفته با اجرای طرح صیاد و یکسان شدن شکل چک ها، پردازش تصویر چک در سامانه انجام می شود و حتی امکان خواباندن چک به وسیله خودپرداز هم فراهم می شود.
 کارشناسان بانکی می گویند بهتر است بانک مرکزی به جای تمرکز بیش از حد روی نحوه خواباندن چک به حساب، تمرکز خود را بر نحوه ارایه دسته چک و متمرکز کردن آن برای جلوگیری از بی سامانی در این عرصه قرار دهد.در حال حاضر با وجود اعمال محدودیت هایی در مورد داشتن حساب جاری همزمان در چند بانک، هنوز هم گرفتن دسته چک از بانک ها به همان روال قبل انجام می شود. چک ها از نظر شکل و محتوا تفاوتی با هم ندارند و هیچ رتبه بندی هم در این خصوص با وجود وعده های گذشته انجام نشده است. 
یعنی مثلا کسی با داشتن گردش مالی 10 میلیون تومانی همان دسته چکی را می گیرد که شخصی با داشتن گردش مالی 100 میلیونی دریافت کرده است. هیچ قانون و محدودیتی هم برای نوشتن مبلغ در برگه های چک وجود ندارد. یعنی هر شخص دارنده دسته چک می تواند هر مبلغی را که اراده کند در برگه چک بنویسد. این معضل باعث افزایش چک های بلا محل و بالا رفتن آمار چک های برگشتی شده و به نظر نمی رسد راه اندازی خدماتی مانند به حساب خواباندن چک از طریق دستگاه های خودپرداز کمکی به رفع این مشکل بکند. هر چند در تسهیل استفاده از خدمات بانکی به شرطی که درست کار کند می تواند موثر باشد.
اما یکی از مسائلی که در حال حاضر موجب نارضایتی از سیستم چکاوک شده است محدودیت زمانی پذیرش چک در این سیستم است. که شاید با آمدن دستگاه های خودپرداز به میدان این محدودیت برطرف شود. اما در این حال حاضر این محدودیت به قوت خود باقی است. 
حکیمی درباره محدوده زمانی پذیرش چک های رمز دار و بین بانکی در سیستم چکاوک، گفته است: محدوده زمانی برای چک های معمولی در سیستم چکاوک تا 6 بعد از ظهر است اما برای چک های رمزدار، چک تا قبل از ساعت 13.30 قابل پذیرش است.
حکیمی با اشاره به مزایای طرح چکاوک، به زمینه های مثبتی که با اجرایی شدن طرح صیاد و چک های متحد الشکل به وجود خواهد آمد، پرداخت و گفت: با اجرای طرح صیاد و یکسان شدن شکل چک ها، پردازش تصویر چک در سامانه انجام می شود و حتی امکان خواباندن چک به وسیله خودپرداز هم فراهم می شود.
وی افزود: امیدواریم در سه شش ماهه اول سال آینده زمینه متحد الشکل شدن فراهم شود که در این صورت تنها تفاوت چک ها در لوگوی بانک صادر کننده دست چک است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :