آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70915
تاریخ انتشار : 19 اسفند 1393 10:51
تعداد بازدید : 1118

آخرین جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات در سال 93 به ارایه گزارش گذشت

جهانگیری: به فکر دولت موبایلی باشیم

جلسه شورای عالی فناوری اطلاعات دیروز به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.


فناوران- اسحاق جهانگیری در این جلسه با تاکید بر ضرورت بسترسازی برای خدمات رسانی راحت تر و کم هزینه تر نهادهای دولتی به مردم مطابق با پیشرفت های روز جهان در زمینه فناوری اطلاعات و ارتباطات، خواستار شتاب بخشیدن به توسعه امکانات سخت افزاری و نرم افزاری در این زمینه شد.
معاون اول رییس جمهور با یادآوری پیشرفت و توسعه روز افزون خدمات الکترونیکی مبتنی بر تلفن همراه در جهان، گفت: هدف گذاری ما باید دستیابی به آخرین فناوری ها باشد و ضمن تلاش برای تکمیل برنامه های دولت الکترونیکی، پیش بینی های لازم را برای تحقق دولت همراه (موبایلی) که نسل پیشرفته تر نسبت به دولت الکترونیکی است، انجام دهیم.
جهانگیری همچنین به گزارش ارایه شده در خصوص برنامه اجرایی طرح کارت هوشمند ملی پرداخت و ضرورت هماهنگی این طرح با زیرساخت های دولت الکترونیکی و نیز استفاده از توانمندی ساخت داخل را مورد تاکید قرار داد و از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات خواست جلسه ای با حضور دستگاه های مرتبط برگزار کرده و پس از بررسی ضوابط فنی و اجرایی پایگاه ملی هویتی و طرح کارت هوشمند ملی، جمع بندی نهایی را برای تصویب در اختیار هیات وزیران قرار دهند.
در این جلسه که وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، صنعت، معدن و تجارت، آموزش وپرورش، اموراقتصادی و دارایی، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و رییس سازمان ثبت احوال نیز حضور داشتند، دبیر شورای عالی فناوری اطلاعات گزارشی از عملکرد دبیرخانه شورا در سال ۹۳ ارایه کرد و به تشریح اهم اقدامات انجام شده از جمله راه اندازی کارگروه توسعه دولت الکترونیکی در استان ها و دستگاههای اجرایی، حمایت از توسعه نرم افزارهای کاربردی تلفن همراه، حمایت از تولید محتوای بومی در عرصه فناوری اطلاعات و همچنین مشارکت در اجرای طرح ها و پروژه های ملی نظیر ثبت نام بیش از ۷۰ میلیون نفر در طرح هدفمندی یارانه ها، طرح توزیع سبد کالا در ۵ مرحله، حمایت از طراحی و پیاده سازی ۲ سامانه نرم افزاری شبکه اجتماعی مبتنی بر تلفن همراه (بیسفون و ساینا) و ... پرداخت.
وی همچنین گزارشی از کنگره جهانی موبایل که از یازدهم تا چهاردهم اسفند برگزار شده بود، ارایه کرد و توضیحاتی در خصوص مهم ترین چالش های مطرح شده در این کنفرانس نظیر اینترنت اشیا، نسل پنجم تلفن همراه، حریم خصوصی، توسعه پایدار با کمک تلفن همراه، آینده اینترنت و شبکه های اجتماعی ارایه کرد.
در این نشست همچنین درخصوص جایگاه نهادی شورای سیاست گذاری گواهی الکترونیکی کشور بحث و تبادل نظر شد و ضمن تاکید بر هماهنگی و یکپارچه سازی صدور گواهی الکترونیکی کشور، مصوبات پیشنهادی در این زمینه پس از اعمال برخی اصلاحات به تصویب رسید.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :