آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70827
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1393 12:18
تعداد بازدید : 1254

مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی مدعی شد:

تراکنش‎های ناموفق بانکی کم‎تر از یک درصد است!

محدودیت وصول چک‎های برخی بانک‎ها در سیستم چکاوک و چند اتاق پایاپای بانکی دیگر همچنان وجود دارد. از طرف دیگر رضایت مندی مردم از نحوه ارایه خدمات در روزهای پایانی سال کاهش یافته است. مشکلات همان مشکلات مزمن سال‎های اخیر است. تمام شدن اسکناس دستگاه و «عرض پوزش‎های» معنا داری که روی صفحه دستگاه‎های خودپرداز نقش می‎بند. یک مکمل جدید هم امسال در حوزه دستگاه‎های کارتخوان بروز کرده که همه را کلافه کرده است. بر اساس گزارش‎های رسیده دستگاه‎های کارتخوان در ساعات شلوغ و ترافیک کاری وسط روز پیام «پایان ساعت کاری» می‎دهند.

فناوران – در چنین شرایطی ناصر حکیمی مدیر کل فناوری  اطلاعات و ارتباطات بانک مرکزی  می‎گوید: تنها یک درصد تراکنش‎های بانکی در این مدت ناموفق بوده و محدودیت وصول چک‎های بانکی ربطی به سیستم تازه استقرار یافته چکاوک ندارد. توضیحات حکیمی در مورد محدودیت وصول چک برخی بانک‎ها شاید تا حدی قابل قبول باشد اما در مورد موفقیت تراکنش‎های بانکی باید در آمار و ارقام و گزارش‎هایی که به او رسیده تردید کرد. یا شاید هم این گزارش‎ها مربوط به پیش از فرا رسیدن اسفند ماه و  شروع پیک ترافیک استفاده از خدمات بانکی بوده است. 
به هر ترتیب مدیر کل فناوری اطلاعات بانک مرکزی در یک نشست خبری به ارایه توضیحاتی در رابطه با شرایط شبکه شتاب و شاپرک در روزهای پایانی سال و همچنین چکاوک پرداخت و در مورد وضعیت شبکه پرداخت الکترونیکی در روزهای پایانی سال گفت: تاکنون وضعیت پایدار و مطلوبی داشته‎ایم به گونه ای که حدود 99.9 درصد تراکنش ها در شبکه شتاب و 99.3 درصد در شاپرک موفق بوده بنابراین کمتر از یک درصد تراکنش ناموفق وجود داشته که بیانگر وضعیت مطلوبی است.
حکیمی افزود: در ایام اخیر تراکنش های روزانه در شتاب بین 53 تا 56 میلیون و در شاپرک بین 58 تا 59 میلیون بوده است.
به گفته وی، از ابتدای سال تا نیمه اسفند تعداد تراکنش های شتاب به 13 میلیارد و در شاپرک به14.5 میلیارد رسیده است.
مدیر کل فناوری بانک مرکزی با اشاره به افزایش سطح کیفی خدمات برای عملکرد بانک ها در پرداخت الکترونیکی گفت: از تیر ماه امسال سطح کیفی که باید بانک ها خود را با آن منطبق کنند به97.5 درصد افزایش داده ایم بنابراین اگر عملکرد آن ها از این مقدار کمتر باشد باید هزینه آن را بپردازند.
وی در مورد تصمیم اخیر بانک مرکزی در رابطه با محدود کردن سقف دریافت چک سه بانک و ارتباط آن با چکاوک گفت: این موضوع هیچ ارتباطی به چکاوک ندارد و در حال حاضر چهار اتاق پایاپای هم فعالند که در مورد آنها اعمال شدند، بنابراین اگر چکاوک هم وجود نداشت این بخشنامه بانک مرکزی باز هم اجرایی می شد.
 برخورد با دارندگان متخلف دستگاه‎های کارتخوان
اما در حال حاضر کارتخوان‎های سیار در حال رونق گرفتن است و حتی دستفروشان هم دیگر مجهز به این دستگاه‎ها شده‎اند. این در حالی است که پلیس فتا و نهادهای دیگر مدام در مورد احتمال سوء استفاده از دستگاه‎های کارتخوان حتی در مغازه‎ها هم هشدار میدهند. حکیمی در پاسخ به سئوالی مبنی بر اینکه با توجه به موج جدید کارتخوان های سیار با خدمات اپراتور ایرانسل آیا بانک مرکزی برنامه مشخصی برای ساماندهی دستگاه های کارتخوان سیار دارد یا خیر؟، گفت: کارتخوان های سیار از نظر تکنیکی، امنیتی اتصال به حساب و شبکه بانکی و شاپرک تفاوتی با سایر کارتخوان‎ها ندارند. امنیت شبکه های اینترنتی خطوط و تلفنی و غیره و امکانات اپراتورهای تلفن همراه در این زمینه کمتر از سایر دستگاه های کارتخوان نیست و دغدغه ای در این زمینه وجود ندارد.
مدیرکل فناوری اطلاعات بانک مرکزی با بیان اینکه امکان پرداخت با کارتخوان های سیار در تاکسی ها و غیره توسط فروشنده‎های سیار امکان پذیر شده است، گفت: در جزیره‎ای مانند جزیره کیش که امکانات مخابراتی محدود است، اپراتورها می توانند چنین سرویس هایی را ارایه دهند.
حکیمی با اشاره به این مطلب که برخی دارندگان دستگاه های کارتخوان فروشگاهی این دستگاه ها را شب‎ها در اختیار خرده فروشان قرار می دهند که ما آنها را تعقیب می کنیم، توضیح داد: ارایه دستگاه کارتخوان به افراد توسط شبکه بانکی دارای ضوابطی از جمله داشتن جواز کسب است. ما فعالیت این افراد را تایید نمی کنیم، این تخلف است و کارتخوان های آنها باید غیرفعال شود. این کارتخوان ها به دلیل اینکه سیار است در اختیار سایر افراد قرار می گیرد. بانک مرکزی آنها را رصد و سیاستگذاری خواهد کرد و اگر منع مقرراتی داشته باشد، با آنها برخورد می شود. در حال حاضر 3 هزار و 800 کارتخوان در کشور فعال است که ممکن است برخی از دارندگان آن نیز خلاف مقررات عمل کنند.
 کارمزد همچنان در نوبت بررسی 
یکی از طرح‎ های جنجالی بانک مرکزی در حوزه خدمات دستگاه‎های کارتخوان تلاش این بانک برای برقرار کردن نظام کارمزد است. این مسئله با مقاومت اصناف روبرو شده و چند بار مسکوت گذاشته شده است. اما ظاهرا بانک مرکزی در این رابطه جدی است و  حکیمی هم  در مورد آخرین وضعیت بررسی کارمزدگیری از دارندگان کارتخوان ها گفت: این موضوع همچنان در نوبت بررسی شورای پول واعتبار است و ما جزییات کاملی را به طور محرمانه به این شورا گزارش کرده‎ایم اما با توجه به حجم برنامه های شورا باید منتظر بمانیم تا نوبت به بررسی موضوع کارت خوان ها برسد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :