آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70810
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1393 12:1
تعداد بازدید : 976

با وجود کاهش تقریبی دلار آزاد

بازار کامپیوتر روی قیمت هایش ایستاده است

با وجود تداوم روند نزولی قیمت دلار آزاد در روزهای اخیر، قیمت کالاهای کامپیوتری در بازار تغییری نکرده و فعالان بازار با توجه به رونق نسبی بازار در آخرین هفته های کاری سال 93 کالاهای خود را با قیمتی گران تر از نرخ روز دلار در بازار به فروش می رسانند.

مریم عسگری
فناوران- بررسی روند قیمت دلار گویای این امر است که قیمت دلار آزاد در حدود 100 تا 130 تومان نسبت به ماه گذشته کاهش یافته است که این موضوع انتظار کاهش قیمت ها را رد خریداران ایجاد کرده است. اما با این حال کسبه از کاهش قیمت خودداری می کنند و به روال سابق عدم تثبیت نرخ دلار آزاد را دلیل خودداری از اعمال تغییرات قیمتی عنوان کرده و اعلام کرده اند: با توجه به این موضوع قیمت دلار آزاد روز به روز تغییر می کند نمی توان در چنین شرایطی قیمتی مشخص برای کالاهای این حوزه در نظر گرفت. چرا که امروز دلار یک قیمت است و فردا روز ارزان تر یا گران تر.
محمد سلامی یکی از فعالان بازار کامپیوتر پایتخت با تایید این موضوع می گوید: اگر چه دلار آزاد ارزان شده است. اما کالاهای موجود در بازار  در زمانی که دلار قیمتی حدود سه هزار و 500 تومان داشت وارد بازار شده اند و حالا با توجه به رشد هزینه های جاری و کاهش موجودی در بازار امکان کاهش قیمت کالاها وجود ندارد.
یکی دیگر از فعالان بازار کامپیوتر هم با بیان این مطلب که رونق بازار نسبی و در مورد محصولاتی خاص است گفت: همه محصولات موجود در بازار با افزایش تقاضا مواجه نشده اند و تنها تعداد محدودی از نمونه های میان قیمت با افزایش حجم تقاضا مواجه شده اند و گران قیمت و ارزان قیمت ها مخاطبان چندانی ندارند. 
وی افزود: از سوی دیگر در میان کالاهای کامپیوتری تنها تبلت ها هستند که بیشترین تقاضای بازار را به خود اختصاص داده اند و نوت بوک و سایر کالاهای کامپیوتری فروش کمتری دارند. در نتیجه نمی توان گفت بازار رونق دارد.این فعال بازار گفت: در شرایطی که مالیات ما 22 درصد افزایش یافته است و در مقابل سودمان کاهشی چشمگیر یافته است، وقتی هزینه های جانبی نظیر حمل و نقل و اجاره بها و برق و آب و تلفن هر از چندگاهی افزایش می یابد نباید انتظار داشت که بتوانیم همسو با نوسانات نرخ دلار آزاد قیمت ها را تغییر دهیم. چرا که ما باید هزینه های خود را از محلی تامین کنیم که ان محل برای کسبه بازار کامپیوتر فقط بازار است.
فعالان بازارکامپیوتر با بیان این مطلب که خواه ناخواه بازار شب عید از دست رفته و حتی اگر دلار به رقم کمتر از سه هزار تومان برسد باز هم امیدی به بهبود اوضاع در شب عید نیست گفتند: ما بازار شب عید را برای دومین سال متمادی از دست داده ایم و این خریدهای جزیی نمی تواند نشانه رونق و مایه دلگرمی فعالان بازار باشد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :