آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70804
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1393 11:55
تعداد بازدید : 1082

جزییاتی از پروانه شرکت های اینترنتی و اپراتورها

در سال 94 پروانه های جدید، در حوزه اینترنت و با دو عنوان ارتباطات ثابت (FCP) و ارایه خدمات ارتباطی ثابت (servco) برای اپراتورهای تلفن همراه و شرکت های ارایه دهنده خدمات اینترنتی از سوی رگولاتوری صادر خواهد شد.

ایسنا- سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با بیان ساماندهی تمامی مجوزهای ارتباطی با صدور پروانه های جدید اعلام کرد که قرار است در جهت حرکت به سمت همگرایی موبایل و تلفن ثابت تغییراتی را در پروانه ها ایجاد کند.
بنابراعلام صادق عباسی شاهکوه، معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، نقشه راه رگولاتوری در ساماندهی کل پروانه های ارتباطی کشور در چهار دسته Netco و Servco در بخش ارتباطات ثابت و موبایل و نهایتا حرکت به سمت همگرایی موبایل و ثابت Fixed یا همان FMC است.
بر این اساس قرار است، پروانه های اپراتورهای تلفن همراه، اپراتورهای مجازی با عنوان MVNO در دو بخش جداگانه راه اندازی شبکه زیرساخت تلفن همراه به جز شبکه دسترسی رادیویی و ارایه دهندگان سرویس خدمات مجوز بگیرند.
در همین رابطه مدیر بررسی های اقتصادی سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با بیان ضریب نفوذ 90 درصدی تلفن همراه در ایران، این وضعیت را برای ورود اپراتورهای مجازی به بازار خدمات موبایلی مناسب ارزیابی کرد.
به گفته وی MVNO موجب افزایش خلاقیت در بازار ارتباطی و تشویق اپراتورهای تلفن همراه به ارایه خدمات بیشتر می شوند.
 تعداد شرکت های اینترنتی کاهش نمی یابد 
اما بخش دیگر مجوزها مربوط به شرکت هایی می شود که به ارایه خدمات اینترنتی در سه طیف  ISP،ISDP  و PAP ها فعالیت می کنند.
از زمان شروع بحث بازبینی پروانه شرکت های اینترنتی و اصول حاکم بر پروانه ارتباطات ثابت(FCP)  اختلاف نظرهای زیادی بین فعالان این حوزه شکل گرفت. برخی روسای شرکت های اینترنتی کوچک تر معتقد بودند که رگولاتوری پروانه های جدید را با هدف حذف این فعالان از عرصه و سپردن حوزه ارایه خدمات اینترنتی به شرکتهای بزرگ فعال صادر می کند.
اما برخی از شرکت های اینترنتی با تاکید بر اینکه فضای حاکم بر بازار شرکت های اینترنتی فضای نامناسبی است بر لزوم اجرای طرح بازنگری رگولاتوری تاکید می کنند در حالی که برخی زیر بار تغییرات اعلام شده نمی رفتند.
در نهایت رگولاتوری برای پایان این بحث و گفت وگوها در شهریور ماه سال جاری با توجه به اتمام مدت اعتبار پروانه های PSTN و PAP و مشکلات ناشی از تنوع سایر پروانه های حوزه اینترنت کشور، فراخوانی را برای دریافت نظرات متخصصان، خبرگان و ذینفعان درباره پیش نویس اصول حاکم بر صدور پروانه های ارتباطات ثابت (FCP) و خدمات ارتباطی ثابت (ISP) تدوین کرد.
پروانه ارایه خدمات ارتباطی ثابت (servco) که در سال آینده برای شرکت های فعال در این حوزه صادر می شوند، از نظر موضوع خدمات مانند پروانه های FCP هستند اما شبکه ندارند.
عباسی در این خصوص درباره تکلیف شرکت های ISP و ISDP در این اصول جدید با تاکید بر رویکرد غیر انحصاری ساماندهی پروانه های ارتباطات ثابت و صدور مجوزهای اپراتور شبکه FCP می گوید: برای شرکت های ISP و ISDP که علاقه ای برای حضور به عنوان اپراتور شبکه FCP ندارند نیز در حال فراهم کردن فرصت جدیدی هستیم تا در قالب پروانه ارایه خدمات ارتباطی ثابت (Servco)، ادامه فعالیت داشته باشند.وی همچنین با تاکید بر این نکته که رگولاتوری به دنبال کاهش تعداد شرکت های ارایه دهنده خدمات نیست، تصریح کرد که هدف از این پروانه های جدید کمک به شکل گیری اپراتورهای FCP توانمند است.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :