آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70791
تاریخ انتشار : 18 اسفند 1393 11:44
تعداد بازدید : 1340

عملکرد سال 93 شورای عالی فضای مجازی با استناد به اخبار

در جست و جوی دستاورد

علی اصلان شهلا -به مناسبت هفدهم اسفندماه سالروز تشکیل شورای عالی فضای مجازی، در گزارشی به بررسی عملکرد یک ساله این شورا پرداختیم. در این مطلب، عملکرد شورا صرفا به صورت گزارش وار و صرفا با استفاده از اخبار تولید شده روابط عمومیّ شورا و مرکز ملی فضای مجازی که تا تاریخ شانزدهم اسفند روی سایت آن به نشانی majazi.ir قرار داده شده است پرداختیم و به سراغ اخبار رسانه ها، تحلیل ها و انتقادات که بررسی آنها موضوع گزارش های دیگری است، نرفتیم. با این حال همین بررسی ساده و غیر تحلیلی نشان می دهد شورای عالی فضای مجازی، در سال جاری دستاورد چندانی نداشته است. شاید به همین دلیل هم دبیر شورا امسال ترجیح داد در سالروز تولد این نهاد، به جای برگزاری نشست خبری و ارایه گزارش عملکرد، در همایش فضای مجازی پاک شرکت کند.


  وعده های بهاری
تعطیلات نوروز حسابی برای دبیر شورا و همکارانش انرژی بخش بود چرا که هرچند در فروردین ماه، خبری روی سایت شورا نیامد اما اردیبهشت، پرخبرترین ماه این شورا بود. 
در ماه دوم سال 93، بازار اظهارنظرها داغ بود و مواردی چون تاکید بر تلاش برای استقلال کشور در فضای مجازی، لزوم شکل گیری فرهنگ اسلامی ایرانی در فضای مجازی، تاکید بر تببین فضای مجازی سازگار با اسلام، ضرورت ارایه خدمات فضای مجازی کشور بر بستر شبکه ملی اطلاعات توسط تمامی دستگاه ها و لزوم بین المللی شدن حکمرانی اینترنت در جهان از جمله مواردی بود که از سوش انتظاری در این ماه مطرح شد. 
البته در اردیبهشت ماه هفدهمین جلسه شورای عالی فضای مجازی نیز برگزار شد که خروجی خاصی نداشت و صرفا مقرر شد برای اصلاح آیین نامه های شورای عالی فضای مجازی و کمیسیون های آن، اعضا پیشنهادات خود را ارسال کنند.
اگر در اردیبهشت ماه بازار اظهار نظر داغ بود، خرداد را باید زمان دید و بازدید دانست. دیدار دبیر شورا با معاون  حوزه علمیه قم و بازدید وی از خبرگزاری مهر در کنار بازدید معاون فناوری مرکز ملی فضای مجازی از کرمانشاه، از جمله فعالیت های انجام شده در خرداد بود. 
در این ماه همچنین تفاهم نامه ای میان شورا و استانداری کرمانشاه منعقد شد تا طرح استان مجازی به صورت پایلوت در کرمانشاه انجام شود. مهم ترین خبر خردادماه هم تصویب فرایند کلی مدیریت راهبردی فضای مجازی در هجدهمین جلسه شورای عالی فضای مجازی کشور بود که می توان از آن به عنوان تنها اقدام عملیاتی به ثمر رسیده شورا و مرکز ملی فضای مجازی در بهار امسال یاد کرد.
تابستان سردِ سرد
هرچند در بهار تنها شاهد یک اقدام عملیاتی به ثمر نشسته در شورا بودیم، اما حداقل نسبت به تابستان، مدیران شورا با انرژی تر بودند به اظهار نظر و دید و بازدید می پرداختند. اما ناگهان با گرم شدن هوا، تعداد خبرهای شورا برای بیش از دو ماه ( از 20 خرداد تا 25 مرداد) به صفر رسید و هیچ خروجی قابل انتشاری (حتی اظهارنظر) نیز مشاهده نشد.
رییس مرکز ملی فضای مجازی بالاخره در 25 مردادماه طلسم بی خبری این نهاد را شکست و  در سخنانی فقدان نقشه راه، ناهماهنگی و سیاستگذاری موازی در فضای مجازی کشور را چالش تحقق نظام اداری الکترونیکی دانست. 
27 مردادماه نخستین حرکت جدی شورا در تابستان روی داد و آن هم امضای تفاهم نامه این نهاد با فرهنگستان زبان و ادب فارسی بود.
  انتظار در پاییز
به نظر می رسد در مهرماه بیشترین تمرکز شورای عالی فضای مجازی روی برگزاری جلسه به تاخیر افتاده این شورا بود و خبری رسمی از داخل آن درز نکرد. با این حال در خبری که به نظر می رسید موازی کاری با دولت باشد، شورای عالی فضای مجازی اعلام کرد فاز نخست فیلترینگ هوشمند را با همکاری دانشگاه شهید بهشتی و سازمان تبلیغات اسلامی آغاز کرده است.
مهم ترین خبر آبان ماه تشکیل جلسه شورای عالی فضای مجازی پس از 5 ماه بود. عقب نشینی شورای عالی فضای مجازی در تعیین دستور جلسه، سبب شد طلسم تعطیلی جلسات این شورا با بررسی موضوع پیامک ها 
بشکند.
در این ماه همچنین عزت الله ضرغامی که جای خود را در سازمان صدا و سیما به سرافراز داده بود، صندلی اش را در شورا با وی عوض کرد و به جای عضو حقوقی (به نمایندگی از صدا و سیما) عضو حقیقی شد.
شورای عالی فضای مجازی آذر ماه را نیز به اظهارنظر و ارایه وعده های جدید گذراند. در این ماه دبیر شورای عالی فضای مجازی مسایلی چون صدا و سیما می تواند فضای مجازی سازگار با اسلام تبیین کند، دانشگاه ها باید از منظر مبانی نظری در عرصه جنگ سایبری تلاش کنند و برنامه ملی ارتقای خط و زبان فارسی مرکز ملی فضای مجازی خدمت ملی است را مطرح کرد. همچنین در این ماه از انجمن های اسلامی دانش آموزی برای مشارکت در فرهنگ سازی دعوت شد و وعده اجرایی شدن طرح استان مجازی در کرمانشاه بار دیگر تکرار شد.
زمستان هم برفی نبارید
همان طور که زمستان امسال در تهران و بسیاری از نقاط کشورمان، شاهد بارش های خفیف بودیم و دیدن برف به آرزویی برای مردم تبدیل شد، شورای عالی فضای مجازی هم زمستان آرامی را پشت سر گذاشت. 
در دی ماه هیچ خبری روی خروجی سایت شورا منتشر نشده است و اسفند نیز تنها دو خبر شامل یک وعده و یک اظهار نظر منتشر شد و اگر خبرهای بهمن ماه نبود، شورای عالی فضای مجازی زمستان امسال هیچ حرفی برای گفتن نداشت.
مهم ترین خبر بهمن ماه تصویب سیاست های ساماندهی خدمات پیامکی ارزش افزوده و پیامک انبوه در بیست و یکمین جلسه شورای عالی فضای مجازی بود. البته شنیده شده همین موضوع هم چندان باب میل برخی اعضای شورا نبود و آنها ترجیح می دادند شورای با حضور رییس جمهور به بررسی مسایل دیگری مانند پیوست فرهنگی بپردازد. به همین دلیل هم برخی انتقادات در مورد نحوه تعیین دستورجلسات در این ماه مطرح شد.
خبر مهم دیگر این شورا تصویب برنامه ملی بازی های رایانه ای در کمیسیون عالی ارتقای محتوای مرکز ملی فضای مجازی بود. البته این برنامه باید در صف تصویب شورا قرار بگیرد و فعلا جنبه عملیاتی به خود نخواهد گرفت.در بهمن ماه همچنین لطف الله سیاهکلی و حسن نجفی سولاری به جمع مشاوران دبیر شورای عالی فضای مجازی اضافه شدند. در این ماه همچنین شورای معین مرکز ملی فضای مجازی کشور سیاست های حمایت از کسب و کارهای نوپا (استارت آپ) را مورد بررسی و ارزیابی قرار داد و همچنین وعده حمایت از شرکت های دانش بنیان صادرکننده نرم افزار ارایه شد.
مهم ترین اتفاق اسفندماه هم برگزاری جلسه بیست و دوم شورای عالی فضای مجازی بود که در آن مقرر شد دولت گزارشی از موارد تشویقی و تسهیلی صادرات نرم افزار و تولید آن را تهیه و به شورا اریه دهد. همچنین ایجاد فضای مجازی سالم، مفید و ایمن دیگر مصوبه این جلسه بود و دبیر شورا براساس این مصوبه وعده داد با مشارکت همه مردم محتوای متعدد برای قشرهای مختلف از جمله کودکان، نوجوانان، بانوان و صنوف مختلف در داخل تولید می شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :