آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70663
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1393 12:29
تعداد بازدید : 928

سوپر بال بات، روباتی برای فتح کهکشان

دو مهندس روباتیک آمریکایی موفق به ساخت روباتی شدند که تنها از میله و کابل تشکیل شده است.

Wired- اگر ناسا برنامه فرستادن روبات به سیارات دیگر را دارد باید روبات هایی طراحی کند که علاوه بر امکاناتی مانند فرود آسان و تعمیر آسان، به راحتی قادر به حرکت در اطراف نیز باشد. حالا با پشتیبانی ناسا از برنامه نوآورانه مفاهیم پیشرفته  (NIAC) مهندسان در حال ساخت چنین دستگاهی هستند.
 این دستگاه که سوپر بال بات (Super Ball Bot) نامیده می شود، از میله های فلزی و و کابل ساخته شده است. سوپر بال بات قادر به جمع و پهن شدن است. شکل ظاهری این روبات مانند توده در هم پیچیده ای از نخ دندان وخلال دندان است؛ ساختاری که در فضا ایده آل است. 
این نوع طراحی به روبات امکانات خاصی می دهد؛ برای مثال در هنگام فرود با جمع شدن و باز شدن، فشار و ضربه فرود را به راحتی کاهش می دهد، توانایی عبور از فضاهای تنگ را دارد و حتی قادر به حرکت در سطح سیارات بیگانه است.
ویتاس سان اسپیرال (Vytas SunSpiral) و آدریان اگوگینو (Adrian Agogino)، سازنده های این روبات، آخرین نسخه از این روبات را در کنفراس بین المللی روباتیک و اتوماسیون IEEE که در ماه اوت سال جاری برگزار می شود، ارایه می کنند. این دو نفر اولین بار وقتی متوجه این نوع ساختار منحصر به فرد شدند که در حال پرتاب یک توپ اسباب بازی بودند. سان اسپیرال متوجه این نکته شد که توپ در هنگام فرود به خوبی ضربه را جذب می کند.
سپس مشخص شد قاعده فرود بی نقص توپ اسباب بازی سیستم کش بستی یا تنسگریتی یا Tensegrity (واژه ابداعی باکمینستر فولر، معمار آمریکایی است که از ترکیب دو واژه Integrity  وTension   ساخته شده است و به این معنی است که یکپارچگی این گروه از ساختارها، بسته به تعادل کشش های داخلی است) نامیده می شود. از سیستم کش بستی در  میله ها و الاستورم های (پلیمر لاستیک مانند) سوپر بال بات استفاده شده است.
با ایجاد تعادل میان فشار و کشش، فشردگی و کشیدگی در سراسر ساختار روبات توزیع شده و باعث افزایش قدرت روبات می شود. این روبات ویژگی جالب دیگری نیز دارد که آن توانایی جمع کردن و باز کردن کابل است که امکان جاگیری در فضاهای کوچک را ممکن می سازد. اگوگینو در اینباره می گوید: این روبات ترکیبی از تراکم و تنیدگی است که امکان تغییر شکل از فرمی به فرم دیگر ایجاد می کند.
ناسا تنها گروهی نیست که روی  سیستم های کش بستی سرمایه گذاری می کند. دانشگاه  برکلی کالیفرنیا در حال کار روی روبات کش بستی است که طرح اولیه آن از  ساختار انعطاف پذیر ستون فقرات انسان الهام گرفته شده است. سیستم کش بستی در طبیعت به وفور یافت می شود مثل شبکه تاندون های دست و سیستم ماهیچه ای ستون مهره ها. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :