آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70662
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1393 12:28
تعداد بازدید : 768

آغاز تحقیقات درباره استفاده هیلاری کلینتون از ایمیل شخصی

افشای استفاده هیلاری کلینتون وزیر سابق خارجه آمریکا از ایمیل شخصی در دوران مسوولیت دولتی خبرساز شده و این روزها وی و دولت دموکرات آمریکا زیر ذره بین قرار گرفته اند.

 خبرگزاری فارس- قرار است تحقیقاتی به طور رسمی در این زمینه صورت بگیرد که ظاهرا ماه ها به طول خواهد انجامید. از سوی دیگر کاخ سفید پاسخ به پرسش های خبرنگاران در این زمینه را به تاخیر انداخته است. انتظار می رود افشای این تخلف بر آینده سیاسی هیلاری کلینتون که به دنبال نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری آینده آمریکاست تاثیر منفی بگذارد.
از سوی دیگر عملکرد وزارت خارجه آمریکا در دوران مسوولیت کلینتون نیز مورد پرسش هایی قرار گرفته است. مطابق قانون کلینتون حق نداشته به عنوان وزیر خارجه آمریکا برای انجام مکاتبات آنلاین از ایمیل شخصی استفاده کند و موظف به استفاده از ایمیلی تحت دامنه سایت وزارت خارجه این کشور بوده است.
این روزها جمهوریخواهان و رسانه های وابسته به آنان به علت همین مساله دموکرات ها را به باد انتقاد گرفته اند و به خصوص از آن جهت که این قانون توسط خود دموکرات ها وضع شده بود فشارها را تشدید کرده اند.
در مقابل مسوولان دولت دموکرات آمریکا می گویند که اگر چه چنین قانونی وجود دارد، اما نحوه سیاست گذاری در این زمینه به خود نهادهای دولتی واگذار شده است. همچنین برخی مقامات مسئول در اداره مشاوره عمومی کاخ سفید  که مسوولیت کنترل و نظارت بر این امر را بر عهده دارند، می گویند که از استفاده کلینتون از ایمیل شخصی در زمان مسوولیتش مطلع نبوده اند. البته ظاهرا اداره حقوقی کاخ سفید از این موضع مطلع بود، اما در این مورد اظهارنظر نکرده، چون مجاز به این کار نبوده است.
به دنبال فشارهای گسترده، وزارت خارجه آمریکا بررسی 55 هزار صفحه از ایمیل های کلینتون را آغاز کرده تا میزان تخطی وزیر خارجه سابق آمریکا از قوانین مشخص شود. دو کمیته تخصصی در کنگره آمریکا نیز این موضوع را زیر ذره بین برده اند. در همین حال سخنگوی کاخ سفید، خود هیلاری کلینتون و مشاورانش از اظهارنظر در این مورد خودداری 
کرده اند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :