آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70643
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1393 12:8
تعداد بازدید : 864

دبیرهمایش اصناف:

اتاق اصناف تهران و شهرستان ها به نهاد داوری نیاز دارد

دبیر همایش ضرورت تشکیل نهاد داوری در اصناف گفت: با توجه به گستردگی و فعالیت‎های تخصصی صنوف مختلف ضروری است برای حل مشکلات تخصصی هر یک از صنوف طبق قانون برنامه پنج ساله پنجم نهاد داوری در اتاق اصناف تهران و شهرستان ها تشکیل شود.

ایرنا- محمد فاضلی افزود: قوه قضائیه مکلف است با همکاری دولت نسبت به تهیه لایحه نهاد مستقل داوری داخلی و بین المللی تا پایان سال سوم برنامه اقدام کند تا از طریق دولت به مجلس شورای اسلامی تقدیم شود. وی گفت: اکنون که به پایان آخرین سال اجرای برنامه پنج ساله پنجم رسیدیم اقداماتی کامل در این مسیر انجام نشده است به همین منظور در تلاش هستیم تا با تعامل و مشارکت با اساتید صاحب نظر در حوزه اصناف در خصوص ضرورت تشکیل نهاد داوری اقداماتی انجام شود. 
فاضلی افزود: پس از تحقیق پیرامون اتاق اصناف و ترسیم چارت جدیدی برای این مجموعه مقرر شد کمیسیون حل اختلاف و داوری در این اتاق راه اندازی شود. 
بنابه اظهار وی صرف اینکه یک کمیسیون داوری در اتاق اصناف تشکیل شود از نظر مدیریتی اجرایی نخواهد بود گفت: با توجه به گستردگی کار ضروری است نه تنها این کمیسیون در اتاق اصناف تهران بلکه در همه شهرستان‎ها نیز مراکز داوری نیز تشکیل شود. 
فاضلی افزود: بر همین اساس علاوه بر تشکیل کمیسیون داوری، پیشنهاد تاسیس نهاد داوری نیز ارایه شده است که شامل شهرستان ها نیز می شود. 
وی به تشریح تفاوت شورای حل اختلاف و نهاد داوری پرداخت و گفت: به منظور حل اختلاف و صلح و سازش بین اشخاص حقیقی و حقوقی غیردولتی شوراهای حل اختلاف تحت نظارت قوه قضاییه تشکیل شد. فاضلی گفت: هدف اولیه از تشکیل شورای حل اختلاف برخورد کدخدا منشانه با اختلافات بین شاکی و متشاکی بود که با ریش سفیدی مشکل طرفین حل شود. 
وی گفت: به مرور زمان شکل داوری کدخدامنشانه شورای حل اختلاف تغییر یافت و همین امر منجر ضرورت تشکیل نهاد داوری باهدف فعالیت درون سازمانی اصناف به صورت تخصصی در حال شکل گیری است. فاضلی افزود: با توجه به ابلاغ سیاست‎های کلی قضایی پنج ساله مبنی بر ضرورت تشکیل نهاد داوری، فعالان این حوزه به همراه اتاق اصناف تهران نیز در اجرای این امر اقدام به تشکیل همایش در این زمینه کرده اند. 
وی گفت: به منظور تعامل با صاحب نظران و فعالان در حوزه اصناف همایش با عنوان ضرورت تشکیل نهاد داوری در اصناف با دعوت از مقامات کشوری و فعالان حوزه اصناف در روز 18 اسفند ماه امسال در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار می شود. 
دبیر همایش ضرورت تشکیل نهاد داوری در اصناف افزود: این همایش به بررسی ضرورت تشکیل نهاد داوری در اصناف با تعامل و مشارکت علمی و عملی اساتید و فعالان این حوزه خواهد پرداخت.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :