آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7062
تاریخ انتشار : 20 اسفند 1390 9:5
تعداد بازدید : 691

با حکم رهبر معظم انقلاب و تعیین اعضای حقوقی و حقيقی؛

شورای عالی فضای مجازی تشکیل شد

اين شورا وظيفه دارد مركزی به نام مركز ملّی فضای مجازی كشور ايجاد کند تا اشراف كامل و به روز نسبت به فضای مجازی در سطح داخلی و جهانی و تصميم گيری نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه كشور با اين موضوع از حيث سخت افزاری، نرم افزاری و محتوايی در چارچوب مصوبات شورای عالی و نظارت بر اجرای دقيق تصميمات در همه سطوح تحقق يابد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ضمن دستور براي تشكيل شوراي‌عالي فضاي مجازي به رياست ریيس جمهور، اعضاي حقوقي و حقيقي اين شورا را تعيين كردند. رهبر انقلاب اسلامي آثار چشمگير شبكه جهاني اينترنت در ابعاد زندگي فردي و اجتماعي، لزوم برنامه‌ريزي و هماهنگي به منظور صيانت از آسيب‌هاي ناشي از آن، و بهره‌گيري حداكثري از فرصت‌ها در راستای ارایه خدمات گسترده و مفيد به مردم را از دلايل اصلي ضرورت تشكيل شوراي‌عالي فضاي مجازي برشمردند و تاكيد كردند: اين شورا وظيفه دارد مركزي بنام مركز ملي فضاي مجازي كشور ايجاد كند.
متن حكم حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به اين شرح است:
بسم الله الرحمن الرحيم
گسترش فزاينده‌ فناوري‌هاي اطلاعاتي و ارتباطاتي به ويژه شبكه‌ جهاني اينترنت و آثار چشمگير آن در ابعاد زندگي فردي و اجتماعي، و لزوم سرمايه گذاري وسيع و هدفمند در جهت بهره‌گيري حداكثري از فرصت‌هاي ناشي از آن در جهت پيشرفت همه جانبه كشور و ارایه خدمات گسترده و مفيد به اقشار گوناگون مردم و همچنين ضرورت برنامه‌ريزي و هماهنگي مستمر به منظور صيانت از آسيب‌هاي ناشي از آن اقتضا مي‌كند كه نقطه‌ كانوني متمركزي براي سياستگذاري، تصميم‌گيري و هماهنگي در فضاي مجازي كشور به وجود آيد. به اين مناسبت شوراي‌عالي فضاي مجازي كشور با اختيارات كافي به رياست ریيس جمهور تشكيل مي گردد و لازم است به كليه‌ مصوبات آن ترتيب آثار قانوني داده شود.
اعضاي حقوقي اين شورا عبارتند از: ریيس جمهور (ریيس شوراي‌عالي)، ریيس مجلس شوراي اسلامي، ریيس قوه قضایيه، ریيس سازمان صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران، دبير شوراي‌عالي و ریيس مركز، وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات، وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، وزير علوم، تحقيقات و فناوري، وزير اطلاعات، ریيس كميسيون فرهنگي مجلس شوراي اسلامي، ریيس سازمان تبليغات اسلامي، فرمانده كل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي، فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي ايران و همچنين اعضاي حقيقي: حجج اسلام و آقايان: دكتر حميد شهرياري، سيدجواد مظلومي، مهندس مسعود ابوطالبي، دكتر كاميار ثقفي، دكتر رسول جليلي، دكتر محمد سرافراز و مهندس عليرضا شاه ميرزايي مي باشند كه براي مدت سه سال تعيين مي‌شوند.
اين شورا وظيفه دارد مركزي به نام مركز ملي فضاي مجازي كشور ايجاد نمايد تا اشراف كامل و به روز نسبت به فضاي مجازي در سطح داخلي و جهاني و تصميم‌گيري نسبت به نحوه مواجهه فعال و خردمندانه كشور با اين موضوع از حيث سخت افزاري، نرم افزاري و محتوايي در چارچوب مصوبات شوراي‌عالي و نظارت بر اجراي دقيق تصميمات در همه سطوح تحقق يابد. نكات اساسي در مورد وظايف شوراي‌عالي و مركز ملي فضاي  مجازي با تاكيد بر توجه جدي به آن، در پيوست اين حكم ابلاغ مي گردد.
در پايان انتظار دارم، ضمن تسريع در تشكيل مركز ملي فضاي مجازي، ریيس و اعضاي محترم شورا تلاش بايسته را در جهت دستيابي اين مركز به اهداف تعيين شده به كار برند. كليه دستگاه‌هاي كشور موظف به همكاري همه جانبه با اين مركز مي باشند.
سيدعلي خامنه‌اي
17/اسفند ماه/1390


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :