آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 70602
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1393 11:26
تعداد بازدید : 1216

کوچ «پوزها» از فروشگاه به خیابان

دستفروش‎ها هم کارت خوان گرفتند!

اتصال به شبکه دستگاه های کارت خوان در خیابان ها هم کم کم در پررنگ‎تر شدن است. این روند چند وقتی است که شروع شده اما با نزدیک شدن به عید نوروز حضور گشترده‎تر دستفروش‎ها دستگاه‎های کارتخوان سیار بیشتر خودنمایی می‎‏کند.

مهر- فروشندگان خیابانی و دستفروشان این روزها بازار داغی برای خود تدارک دیده اند و با استفاده از جدیدترین سیستم‎های پرداخت بانکی و الکترونیکی سعی می‎کنند که مشتریان را از مغازه ها و فروشگاه‎ها به سمت خود جذب کنند و همان کالاها را با قیمت‎های مناسب‎تر در اختیار مردم قرار دهند.
 دستگاه کارت خوان داریم
یکی از سختی‎های خرید از دست فروشان این بود که حتما باید پول نقد به همراه داشته باشید اما آنها این مشکل را هم به نوعی حل کرده‎اند. بر این اساس دستفروشان هم خود را مجهز به دستگاه کارتخوان کرده‎اند و در کنار اجناسی که در کنار خیابانها می‎فروشند، با نصب نوشته‎ها و پلاکاردهایی اعلام می‎کنند: «کارتخوان هم داریم.» فروشندگان شگردهای جدید برای جذب مشتری و فروش بیشتر به کار می برند و این هم یکی از ابتکارات آنها است.این سیستم به جز دستگاه‎های کارت خوان داخل فروشگاه‎ها و مغازه‎ها و همچنین خانگی است و می‎تواند، به عنوان نسل جدید کارتخوان‎ها مطرح شود که کاربردهای زیادی هم برای بازاریاب‎ها و افرادی که چنین مشاغلی دارند، داشته باشد.
پیش از این هم اعلام شده بود که تاکسی‎ها هم می‎توانند به شبکه پرداخت الکترونیکی خرد مجهز شوند و از نوعی از این دستگاه‎ها استفاده کنند اما تاکنون چنین برنامه‎ای پیاده‎سازی نشده است و البته این دستگاه‎های پرداخت با پوزهای فروشگاهی و سیار تفاوت‎هایی دارند.
بررسی‎ها نشان می‎دهد که اتصال به شبکه دستگاه‎های کارتخوان برای استفاده آن به صورت سیار با خرید دستگاه کارتخوان از بانک‎ها یا شرکت‎های فروشنده این دستگاه‎ها امکانپذیر می‎شود و خریداران آن لازم است که موجودی در حساب‎های بانکی خود داشته باشند که حداقل آن 500 هزارتومان است و این رقم تا 800 هزار تومان هم می رسد که بستگی به بانک صادر کننده آن دارد.
 اتصال به شبکه شتاب با سیم کارت اپراتورها
همچنین اتصال به شبکه شتاب از طریق سیم کارت‎های اپراتورهای موجود مانند ایرانسل از الزامات دسترسی به کارتخوان‎های سیار است و این در حالی است که استفاده‎کنندگان و فروشندگان سیار از کارتخوان‎های جدید رضایت نسبی دارند.این احتمال که به یکباره به ویژه دراین روزهای پایانی سال با توجه به افزایش حجم خریدهای مردم تعداد دستگاه های کارت خوان های سیار در دست متقاضیان و فروشندگان خیابانی به یکباره افزایش یابد، بسیار زیاد است. یکی از دستفروشان لباس مردان که مجهز به دستگاه کارت خوان است گفت: با توجه به اینکه برخی از مردم در زمان خرید، پول نقد به همراه ندارند و می خواهند که از طریق پرداخت با کارت خرید کنند، ما هم در پایان سال سیستم موبایل خود را به این سیستم مجهز کردیم تا مردم راحت تر خرید کنند.
دستفروش دیگری هم که روی یک وانت میوه می‎فروخت عنوان کرد که این دستگاه‎ها باعث می‎شوند که مشتریان بیشتری نسبت به خرید اقدام کنند و این سیستم به راحتی پاسخگوی خرید مشتریان است و مشکلی در اتصال به شبکه ندارد. 
به هر حال با توجه به اینکه شورای پول و اعتبار هنوز تصمیمی برای پرداخت کارمزد توسط کارت‎ها نگرفته است، کارتخوان‎های سیار می‎توانند کارآیی بالایی داشته باشند و بانک‎ها و شرکت‎های فروشنده این خدمات درآمدهای بالایی از قبل آن کسب کنند. 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :