آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7016
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:57
تعداد بازدید : 1540

موفقیت محققان ایرانی در درمان نارسایی قلبی با استفاده از سلول های بنیادی

یک محقق دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: با استفاده از سلول های بنیادی مغز استخوان اقدام به ترمیم بافت عروق کرونر دو بیمار که دچار نارسایی عروق کرونری بودند، کردیم و در آینده قرار است این روش روی نارسایی قلبی مادرزادی اجرا شود.

مهر- دکتر فروه وکیلیان، از اعضای تیم جراحی بیماری نارسایی قلبی را یک بیماری پیشرفته معرفی کرد و افزود: پیوند قلب یک پروژه بسیار سنگین است از این رو در سال‌های اخیر استفاده از سلول‌های بنیادی به عنوان روشی کمتر تهاجمی‌ و نیمه تهاجمی ‌نسبت به عمل پیوند قلب مورد توجه قرار گرفته است. وی از کاربردی کردن این روش در مشهد برای درمان بیماران نارسایی قلبی خبر داد و گفت: تزریق سلول‌های بنیادی با منشا مغز استخوان چندین سال است که توسط پژوهشگاه رویان و در برخی از مراکز درمانی تهران انجام می‌شده است. از این رو این روش در مشهد نیز اجرایی شد. وکیلیان با بیان اینکه در این عمل از سلول‌های بنیادی مغز استخوان برای درمان بیماران نارسایی قلبی استفاده شد، افزود: بیماران مورد نظر که دارای سنین 70 و 63 سال بودند، هفت سال قبل به دلیل انفارکتورس میوکاد (سکته قلبی) دچار نارسایی قلبی مزمن شدند که با این روش تحت درمان قرار گرفتند.  وی با اشاره به جزییات اجرای درمان این بیماران با سلول‌های بنیادی توضیح داد: نمونه مغز استخوان این بیماران توسط تیمی ‌در بیمارستان «منتصریه» استخراج و برای جداسازی، این سلول‌ها به پژوهشگاه رویان ارسال شد.  استادیار دانشگاه علوم پزشکی مشهد با تاکید بر اینکه نمونه‌های سلول‌های بنیادی در کمتر از 12 ساعت از پژوهشگاه رویان به مشهد ارسال شد، خاطرنشان کرد: پس از ارسال نمونه‌ها، سلول‌ها به صورت تزریقی به داخل عروق کرونری تزریق شد. این تزریق در بیمارستان «امام رضا» صورت گرفت.  وکیلیان افزود: سلول‌های بنیادی تزریق شده از طریق آنژیوگرافی و تزریق سلول در بافت‌های از بین رفته و یا در معرض آسیب قلب جایگزین و از پیشرفت بیماری جلوگیری می‌شود.  وی وضعیت این بیماران را رضایت بخش توصیف کرد و ادامه داد: وضعیت عمومی ‌این بیماران خوب است و در حال حاضر از بیمارستان مرخص شدند ولی پیگیری‌های آن صورت می‌گیرد و اولین ویزیت آنها در هفته آینده خواهد بود.
 وکیلیان با بیان اینکه قرار است در مشهد هفته‌ای دو بیمار نارسایی قلبی با استفاده از این روش تحت درمان قرار گیرند، گفت: اکثر بیماران دارای نارسایی قلبی که تحت درمان قرار می‌گیرند از نوع سیستمیک و به دلیل درگیری دریچه عروق کرونری هستند ولی چون در برخی از مقالات این روش بر روی بیماران دارای نارسایی قلبی مادرزادی اجرا شده است قرار است در مشهد با همکاری بیمارستان شهید رجایی این روش علاوه بر نارسایی قلبی عروق کرونری بر روی بیماران دارای نارسایی قلبی مادرزادی هم اجرایی شود.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :