آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 7015
تاریخ انتشار : 17 اسفند 1390 0:56
تعداد بازدید : 449

حمايت ويژه از ورود صنايع به زمينه هاي اولويت دار نانو

نخستين هم انديشي فعالان صنايع پليمر، کامپوزيت، رنگ و رزين، در محل ستاد توسعه فناوري نانو برگزار شد.

فناوران- در این نشست مدير کارگروه توسعه زيرساخت فناوري نانو،‌ با مثبت دانستن بسترسازي‌هاي صورت گرفته در امر ترويج و توسعه منابع انساني فناوري نانو در کشور، توليد ثروت از دانش و فناوري نانو را فاز بعدي فعاليت‌هاي پيش رو خواند. دکتر بيت‌الهي افزود: با توجه به اينکه درحال حاضر بيش از 14 هزار محقق در مقطع کارشناسي ‌ارشد به بالا در زمينه فناوري نانو مشغول به فعاليت‌هاي تحقيقاتي هستند و در بيش از 20 دانشگاه کشور دوره‌هاي تحصيلات تکمیلي فناوري نانو تدريس مي‌شود، اکنون زمان آن رسيده است تا در راستای تقويت اقتصاد مبتني بر دانش نانو قدم برداريم.
دکتر علي بيت‌الهي آشناسازي صنايع موجود با فناوري نانو را زمينه‌ساز پيشرفت‌هاي آتي کشور خواند و گفت: فناوري نانو درحال شکل‌گيري است و ورود به‌موقع صنايع به اين حوزه، تاثير چشمگيري در تثبيت جايگاه ايران در عرصه فناوري نانو در دنيا خواهد داشت. در ادامه مدير کارگروه صنعت و بازار ستاد، ضمن اشاره به برنامه‌هاي حمایتي ستاد نانو از صنایع کشور براي ورود به عرصه فناوری نانو، از حمايت ويژه ستاد در حوزه‌های اولویت‌دار خبر داد. دکتر اسدي‌فرد گفت: به طور کلی ستاد نانو از هر شرکت صنعتی که علاقه‌مند به فعالیت در حوزه نانو باشد، حمایت می‌کند اما حمایت از صنایع در زمينه حوزه‌های دارای اولویت به مراتب بيشتر خواهد بود.
حوزه‌هاي انرژی، سلامت، آب و محیط زیست، ساختمان، خودرو و تولید نانومواد پایه، عناوين پنج حوزه اولويت‌داري است که به گفته وي مشمول حمايت‌هاي ستادنانو قرار خواهند گرفت. اسدي فرد با اشاره به حضور بيش از 130 شرکت فعال در حوزه فناوري نانو در کشور گفت: با پيشرفت علم نانو، هم‌اکنون 35 شرکت فعال در زمينه مواد،‌ 24 شرکت تجهيزات‌ساز، 16 شرکت ساختماني، 15 شرکت از بخش بهداشت و سلامت،‌ 13 شرکت از صنايع نفت و پتروشيمي،‌ 11 شرکت از صنعت کشاورزي و بسته‌بندي،‌ 11 شرکت از صنعت نساجي، هشت شرکت از صنعت خودرو و سه شرکت از صنايع آب و محيط‌زيست در زمينه فناوري نانو در کشور فعاليت مي‌کنند.
به گفته وی، مطالعه،‌ رصد و کسب فناوري، توليد محصول، اخذ استاندارد و مجوزهاي لازم و بازارسازی و بازاریابی در عرصه فناوري نانو، موارد مورد حمايت ستاد براي ورود صنایع کشور به عرصه فناوري نانو را تشکيل مي‌دهند.
 در پايان اين نشست، ابوالقاسم کوچکي، کارشناس کارگروه صنعت و بازار، در راستاي آشنايي بيشتر حاضرين با فناوري نانو و زمينه‌هاي به کارگيري اين فناوري در صنايع، برخي کاربردهاي فناوری نانو در صنایع کامپوزیت، پلیمر، رنگ و رزین را بيان کرد.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :