آخرین اخبار
facebook Telegram RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی
کد خبر : 69988
تاریخ انتشار : 11 اسفند 1393 11:25
تعداد بازدید : 1174

قوانین تجهیزات رادیویی نیازمند بازنگری است

معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا با بیان وجود ۱۰۰ میلیون پایانه رادیویی در کشور و کشف ۵ هزار تجهیزات رادیویی قاچاق و ۶ هزار بهره بردار غیرمجاز در سال جاری اظهارنظر در خصوص مضر بودن فرکانس های رادیویی را در صلاحیت وزارت بهداشت و محیط زیست عنوان کرد.


فناوران- سردار احمد دولتخواه در همایش ارتباطات رادیویی  با بیان اهمیت موضوع ارتباطات رادیویی گفت: امروز ارتباطات رادیویی به عنوان یک زیرساخت اساسی در مقوله IT مطرح است و بسیاری از شبکه های ارتباطی نیروهای مسلح که مبتنی بر فرکانس های بی سیمی است، با بهره گیری از این زیرساخت فعال است.
وی با تاکید بر محدود بودن منابع ارتباطات رادیویی افزود: در حال حاضر 100 میلیون پایانه رادیویی در کشور وجود دارد که طی 10 سال آینده این رقم به 500 میلیون خواهد رسید، از این رو برای بهره برداری حداکثری، نیازمند پایش پایانه ها و پاکسازی طیف های فرکانسی هستیم.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا ادامه داد: متولی اصلی این موضوع سازمان تنظیم مقررات رادیویی که پلیس به عنوان ضابط قضایی وظیفه پاکسازی طیف فرکانسی مورد استفاده بر کشور را برعهده دارد که در حال حاضر 80 تیم اجرایی مجرب و آموزش دیده وظیفه پایش و پاکسازی این طیف را عهده دار هستند.
سردار دولتخواه با بیان اقدامات انجام شده در این حوزه در یک سال گذشته گفت: با توجه به اقدامات انجام شده امسال موفق به کشف 5 هزار تجهیزات رادیویی قاچاق و 6 هزار بهره بردار غیرمجاز از طیف های فرکانسی کشور شدیم.
وی با بیان این که تمام فرکانس های مورد استفاده در کشور به صورت دوره ای چک می شوند، از متناسب نبودن مجازات برای استفاده کنندگان غیرمجاز تجهیزات و فرکانس های رادیویی پرداخت و افزود: متاسفانه در حال حاضر مجازات متناسب با این جرم در قوانین موجود وجود ندارد و تنها مجازات در نظر گرفته شده جریمه نقدی و ضبط تجهیزات قاچاق است و تنها قانون محکم در این زمینه قانون استفاده از بی سیم است که با توجه به عدم بازدارندگی این قوانین، نیازمند بازنگری از سوی مجلس شورای اسلامی در قوانین مربوطه هستیم.
معاون فناوری اطلاعات و ارتباطات ناجا با بیان اینکه اغلب استفاده کنندگان غیرمجاز از طیف فرکانسی، استفاده کنندگان عمومی و خانگی هستند، گفت: خوشبختانه در حوزه فضای امنیتی و فرکانس های امن کنترل خوبی در کشور وجود دارد و نگرانی از این باب نداریم و ایران جزو معدود کشورهای منطقه است که از فضای فرکانسی بسیار امنی برخوردار است.
وی در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران در خصوص مضر بودن یا نبودن 100 میلیون پایانه رادیویی موجود در کشور گفت: وظیفه ما تنها پایش و اندازه گیری پایانه های رادیویی و گزارش وضع موجود به مراجع ذیربط است ولی در خصوص مضر بودن یا نبودن این پایانه های رادیویی مراجع متولی همچون وزارت بهداشت و سازمان محیط زیست توانایی اظهارنظر 
را دارند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :